petlja kvara standardna mjerenja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
electrofan
Posts: 10
Joined: 02-11-2014, 10:43

petlja kvara standardna mjerenja

Post by electrofan »

Zanima me je li mjerenje impedancije petlje kvara na kraju kabela nekog jednofaznog uredjaja. F-n n-pe pe-n. ... Sve 3 kombinacije... Ako dobijemo priblizno jednake podatke oko 0.33 ohma. Mozemo li taj podatak iskoristiti da dokazemo neprekinutost pe vodica iz od uredjaja do sabirnice pe u razvodnom ormaru? Bez da imamo dupli pe vodic.?

Ako je sto nejasno slobodno post dodatna pitanja.


Lp
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by Amir_H »

Čime ste izmjerili tih 0,33 ohma ? Kojim instrumentom ?

Mjerenje impedancije petlje kvara se smije mjeriti samo urdno umjerenim i baždarenim namjenskim instrumentima. Eventualno se (za provjeru) može koristiti univerzalni instrument u kombinaciji sa nekim jakim potrošačem - obično grijalica 2kW, ali to je samo za nezvaničnu provjeru ...
electrofan
Posts: 10
Joined: 02-11-2014, 10:43

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by electrofan »

Da, umjereni Metrel.

Ali zanima me je li moguće uz pomoć mjerenja impedancije petlje kvara dokazati neprekinutost Pe vodiča,

ili se baš mora dokazivati kontinuitet direktnim mjerenjem otpora?

LP
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by Amir_H »

"je li moguće uz pomoć mjerenja impedancije petlje kvara dokazati neprekinutost Pe vodiča" - zavisi kako se obavi mjerenje ... ako se pusti struja sa faze na PE vodič (bez da je spojen neutral vodič) i ispostavi se da je ukupna impednacija petlje mala to znači da PE vodič nije prekinut već dapače - da je PE vodič prekinut tada bi impedancija takve petlje bila skoro pa beskonačno ...

Mjerenja treba ovaiti sukladno uputam za instrument i tada neće biti problema ...

Ovo što sam spominjao grijalicu - za potrebe testiranja se izmeri napomn između faze i PE vodiča, a zatim se spoji grijalica na fazu i PE vodič - napon smije pasti najviše 1-2 V, a još bolje da ne padne nikako ...

Dakako ovakvi testovi se mogu raditi ako nema FID sklopke ... FID sklopka isključi struju ako struja poteče kroz PE vodič ...
electrofan
Posts: 10
Joined: 02-11-2014, 10:43

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by electrofan »

Hvala na pojašnjenju,

U principu taj dio mi je bio jasan u teoriji,

Dio s grijalicom se čini malo ne profesionalan, ali funkcionalan svakako.

Zanima me koristi li se u praksi (službena ispitivanja) dokazivanje kontinuiteta (neprekinutosti)
uz pomoć impedancije petlje kvara?

LP
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by Amir_H »

"koristi li se u praksi (službena ispitivanja) dokazivanje kontinuiteta (neprekinutosti)
uz pomoć impedancije petlje kvara"

Koristi se ako je instrumet predviđen za to tj. ako se mjerenje impedancije vrši odgovarajućom strujom i naponom - potrebno je pogledati upute instrumeta ...

Potrebno je da napon kojim se mjeri neprikidnost zaštitnog provodnika bude 4-24V DC ili AC, a mninimalna struja 200mA. Većina instrumenata za ispitivanje su tako i konstruisani ...

Pogledati linkove:

www.belmet97.hr/file/1033

https://loomen.carnet.hr/pluginfile.php ... vjezba.pdf
electrofan
Posts: 10
Joined: 02-11-2014, 10:43

Re: petlja kvara standardna mjerenja

Post by electrofan »

Korisna informacija hvala
Post Reply