Automatika za pumpu grijanja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
zarec
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 09-11-2009, 13:20

Automatika za pumpu grijanja

Post by zarec »

Imam centralno grijanje sa kotlom na cvsto gorivo.Kako se radi o zatvorenom sistemu neophodna je pumpa koja kod mene ima snagu 40 vati.
Zbog nesigurnosti u postojanje stalnog napajanja sa 220 nabavio sam pretvarac 12 na 22o, akumulator 55Ah i automatski punjac akumulatora.
Interesuje me kako ovo povezati da se pri nestanku struje automatski uljuci pretvarac.
Hvala
Gore visoko dole tvrdo
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by miksat »

poz

Trebalo bi vise detalja, nisi napisao kakav punjac i koji pretvarac, pa cu pretpostaviti da je switch-erski 500W, recimo?
Najjednostavnija varijanta: treba ti rele 220VAC, a On/Off prekidac treba izvuci na kontakte releja, ostalo povezati po shemi.
(Automatika punjaca ce bez napajanja dodatno prazniti akumulator, ali zanemarljivo)

Image
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by Amir_H »

Najjednostvanije i najpouzdanije rješnje je da napajaš pumpu grijanja uvijek sa pretvarača. Dakle spojiš punjač akumulatora na mrežu, a akumulator na punjač. Sa akumulatora napojiš pretvarač, a sa pretvarača pumpu i neka tako stalno radi i kada ima i kada nema struje ...
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by miksat »

Ne slazem se sa postom iznad...

U tom slucaju pretvarac ce se fakticki napajati sa punjaca. Jedino ako je dovoljne snage da napoji i pretvarac i puni bateriju. S tim sto je izlaz pretvaraca kvazisinusan, citaj cetvrtke, sto pumpi nece smetati u kratkotrajnom radu ali ako bude stalno na pretvaracu, drasticno ce joj skratiti upotrebni vek!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by niho »

Ovo kako je Amir_h naveo je opšti princip i svi pretvarači se tako spajaju. Tzv UPS. Kakav je signal manje više i nije bitno a sam pretvarač je podešen da, releji koji su njegov sastavni dio, prebacuju na pretvarač ili direktno napajanje iz mreže. Nikakva dodatna filozofija kod spajanja nije potrebna: Mreža -->UPS (ili pretvarač sa automatikom)-->Pumpa sa termostatima. Znači ups je između mreže i sistema pumpa, prekidači, termostati.
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by miksat »

Imam utisak da sam Vas, Niho, nehotice uvredio? To mi svakako nije bila namera!

Odgovorio sam na zahteve definisane u prvom postu: "nabavio sam pretvarac 12 na 22o, akumulator 55Ah i automatski punjac akumulatora"

"On-lIne"; "ECO mode" , "static switch" (nema releja) definicije su mi vrlo dobro poznate, posto se profesionalno izmedju ostalog bavim odrzavanjem ups-ova proizvodjaca APC, GE, MGE... reda KVA snage, tako da nijedna rec nije napisana bez veze...

Svakako se izvinjavam, nije mi bila namera nikoga da vredjam
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by niho »

Nisam tako ni shvatio. Tu smo svi da iznesemo svoja mišljenja, stavove i iskustva u namjeri da pomognemo jedni drugima. Gdje osjetim da se neko nervira, neprimjereno reaguje ili počne pisati bilo šta što je izvan parvila i smisla postojanja ovog foruma, ne odgovaram i takvi me ne zanimaju. Samo naprijed. Ništa loše nema ni u tvom a ni u mom pisanju. Pozz. Niho.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by Amir_H »

Ovo što miksat veli da će stalno napajanje pumpe preko pretvarača "drastično" smanjiti životni vijek pumpe je samo djelimično tačno - ja bih umjesto riječi "drastično" upotrijebio riječ "nešto" tj. napajanje preko pretvarača nešto skraćuje životni vijek elektromotora pumpe. Međutim cijena tih pumpi nije velika i traškovi zamjene pumpe su mnogo manji nego li troškovi koje mogu izazavati problemi sa automatikom za uključenje ...

Uvijek su jednostavna rješenja najpouzdanija i najbolja - komplikovana rješanja treba primjenjivati samo onda kada se mora tj. kada drugačije ne može ...

Dakako da punjač akumulatora mora biti dovoljne snage što opet nije problem, jer danas su i punjači akumulatora jeftini ...

Uzgred - vezano za skraćenje životnog vijeka elektromotora kada se napaja sa pretvarača - ako nekoga interesuje rješenje je ugradnja prigušnice preko koje se napaja elektromotor ili upotreba posebnih elektromotora sa pojačanom izolacijom - ponekada je dovoljno prelakirati elektromotor kvalitetnijim šelakom ...
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Automatika za pumpu grijanja

Post by miksat »

Poz

Nadam se da si to sto tvrdis i prakticno proverio? Zaista bi bilo nezgodno davati neproverene informacije...

Covek je zatrazio pomoc. Koliko je komplikovano izvuci 2! zice iz pretvaraca i povezati rele?!


Toliko
Post Reply