"hladni" grejac vazduha

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

"hladni" grejac vazduha

Post by sasa45 »

Pozdrav. evo mene posle mnogo vremena ponovo na forumu...
Jednom davno sam vec pravio grejac za inkubator pa sam experimentom dosao do resenja. Sad pravim nesto slicno pa ne bih da trosim dane na uklapanje duzine cekas zice pa me zanima da li bi mi neko mogao pomoci oko proracuna zice.

neki od podataka
220v 50Hz
snaga grejaca 100w
i da je max temperatura zarenja grejaca 50stepeni...
u krautu sam nasao tabelu za struju, otpor i precnik cekasa ali je to za temperaturu grejaca od 800stepeni...

da li neko zna kako da resim problem ili da razvlacim 4 grejaca od 100W da ih povezem u rednu vezu i da ih merim koliko jos da dodajem :D
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Zez »

Možda je glupo, ali... Ja bih temperaturu riješio pomoću termostata iz električnog bojlera.
Lijenost je iz raja izašla.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

Nemam tačnu formulu, ali mogu ti reći da bi se postigla niska temperatura žarenja grijača moraš imati visok otpor što opet znači da je bolje staviti više grijača u paralelu ...

Možda je najbolje da napraviš 10 grijača snage po 10W i spojiš u paralelu ... ako možeš birati debljinu cekasa odaberi najdeblju koju imaš, jer se deblja žica lakše hladi i namotaj što deblji grijač sa što većim razmakom između namota - ovo sve sa ciljem da se bolje hlade jer će tako temperatura žarnje biti niža ...

Inače "prag bola" je 45C tj iznad 45C ljudi osjete bol kada dodirnu ...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Feko »

Termostat svakako treba ali ne od bojlera. On ima hysterezu od 2-3 stupnja što je previše za inkubator.
Ima digitalnih termostata na ovom forumu koji odrađuju posao reguliranja temperature u inkubatoru.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

Čovjeku neće pomoći termostat jer najviša temperatura koju smije dobiti u inkubatoru je 50C ...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by LAF »

@sasa45, tako niske temperature se lakse postizu snaznim grijacem 1-2 kW napojenim sa 24 V i
kontrolisanim elektronskim termostatom. Znaci standardan grijac (blindirani od rerne-pecnice ili bojlera)
trafo 24 V i elektronski termostat.-Efekat je isti kao da imas grijac manje snage, investicija u trafo, ali je grijac em blindiran, em galvanski odvojen od mreze i nikad nece krepati.-

pOz
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Damir_Gsm »

Ne razumem bas zasto bi ogranicenje grijaca bilo 50 stepena.Ja izradjujem inkubatore vec duze vreme i ugradjujem grijace koje su 300 vatne.Povezem ih u seriju kako bi dobio 150.Dok temperaturu iskljucivo kontrolisem putem termostata.Imam dva tipa.Analogni i digitalni.Digitalni je radjen po semu sa foruma i evo vec godinu dana se nitko nije pozalio na njega a ugradjeni su dosta.Sad moze Feko da trazi procenat za autorska prava :)ugradjujem i pid kontrolore za inkubatore vecih kapaciteta koji sami kalkulisu jacinu i tip grijaca pa nakon kalibracije radi ko sat :) Kako i da je znaci ovisno od kapaciteta inkubatora i volumen koji trebas zagrijati biras grijac koji bi za odprilike 20 do 30 minuta zagrijao inkubator do radna temperatura ili 38 stepena.To je ''meki'' start i pokazan je ko najbolji a i u fabrickim modelima recimo burst ,zigma itd ugradjeni su grijaci manjih snaga kako bi zagrijavanje vazduha bilo sporije.Malo vecih snaga imas na modele kod kojih imas prinudno strujanje vazduha i izramnivanje temperature pomoc ventilatora.Imas dosta resenja gde su koriscene sijalice serijski vezane i daju odlicni rezultati.
Ovo nema veze sa temu ali ako treba neka pomoc oko resenja eto tu sam .
Pozz
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Feko »

10% iliti svako deseto pile je moje :lol:
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by LAF »

Kakvo pile, cekaj da odraste.-

pOz
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

sasa45 vjerovatno zna pravi razlog zbog čega želi 50C, ali pretpostavljam da hoće grijač postaviti neposredno pored jaja tj hoće da simulira kokoš koja grije sa nekih 40-50C

Ovo što je LAF predložio je također OK, ali malo skupo ... treba staviti NTC odam pored grijača te regulator da reguliše temperaturu grijača na 50C ...
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Damir_Gsm »

Hajde nek bude i to razlog da grijac oponasa kvocku,ali ona nikad ne leze jaja u kutiju koja ima odredjeni volumen.Taj grijac bude davao 50 stepena ali kutija ce se zagrijavati,jaja ce se grijati isto.Onda bi etmperatura u kutiji porasla sve dok ne bude neko otvorio da se rashladi.Kad se jaje bude zagrijalo nakon saat vremena u inkubator znatno podize temperaturu istog.Tako da po meni neizbezno je da ima termostat.Da budem iskren do sad nisam video nikakvo resenje da bude bilo kakva izvedba bez termostata.Jedino sam gledao takozvane KVOCKE koje imaju farme za proizvodnju brojlera i lice na veliki luster koji ima infrared lampu ili grijac i pilici kad im bude hladno se sakupe pod nju...... Hajde recimo da na kutiji ima rupe pa da uradis neku prirodnu cirkulaciju koja ce biti toliko precizna da drzi temperaturu na 38 stepena.Kvocka nikad ne leze jaja na 50 stepena.Na ta temperatura to jaje bude meko kuvano.Maksimalna temperatura lezenja uz jako losa vedljivost je 39 stepena. Idealna na sredinu jajeta 37.8.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

Kao što rekoh sasa45 vjerovatno zna pravi razlog zbog čega želi 50C ...

Vidam da na linku

http://stocarstvo.com/objekti_uredjaji/ ... radnja.htm

ima lijep opis inkubatora za kokoši, ali možda sasa45 treba inkubator za neku drugu sortu živitinja - nije potrebna ista temperatura za sve sorte životinja ...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

Je li neko razmišljao o konstrukciji potpuno automaskog inkubatora u kome ne bi trebalo ručno okretati jaja 2-3x dnevno već bi jaja bila smještena u žičani ram između dvije mreže fiksirana pa da se cijeli ram automatski okreće 2-3x dnevno ?

Cilj da se (plodna) jaja stave u inkubator i nakon 20 dana pokupe pilići bez da čovjek ima bilo kakvog posla oko inkubatora ...
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Damir_Gsm »

ja imam dva modela potpuno automatski rezim rada.Jedan model okrece jaja pod ugao od 45 stepena,dok drugi ima ramku na koja su valjci i ide napred nazad.Tajmer ukljuci na svaki dva sata i zavrsi kad je ram na svoje mesto.Otvaranej inkubatora je potrebno samo da se doturi voda i da se jaja premestu u vedelicu nakon 18-ti dan.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: "hladni" grejac vazduha

Post by Amir_H »

Koji model se pokazao kao bolji u praksi ?
Post Reply