izrada pcb pomoc

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

ljudi pomagajte treba mi par informacija za stampanje na plocici semu.
1. koji stampac se koristi laserski?
2. na kom papiru se stampa?
3. da li kad se stavi se papir na pcb i kad pocne se sa peglom peglati da li se lepi papir za plocicu?
ja sad bio do druga (posto ja nemam stampac) odstampao mi semu (obican stampan nije bio laserski) na sjajni papir za slike i sad probao sa peglom da ga peglam i nikako nece se lepi papir niti farba u cemu je problem? da li je problem do papira ili stampaca?
nikada nisam radio ovo potnuno sam pocetnik u ovome sa pcb. svaki savet bi bio dobar :)
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: izrada pcb pomoc

Post by vranjin »

Nisam nikad radio ovom metodom ali koliko znam mora biti laserski stampac.
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

najverovatnije je do stampaca posto nije laserski ili do ovog papira. :|
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

ovako izgleda sijajno na papiru
http://desimir.wen.ru/22/pcb.jpg
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: izrada pcb pomoc

Post by morski_pas »

pa sam postupak ti kaže prijenos tonerom a ne tintom,najbolji rezultati HP laserjet i katalog od metroa ili slični već ti je ovdje više puta opisivan postupak i sa peglom i sa laminatorom stoga malo potraži te teme :roll:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: izrada pcb pomoc

Post by Amir_H »

Dobri rezulktati se postižu i sa kvalitetnim paus papirom i lasrskim štampačem, ali ako mene pitaš pcb nemoj izrađivati ... što bi se narodski reklo "mahni se ćorava posla" jer ima mnogo pametnijih stvari koje čovjek može raditi od izrade pcb ...
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

jos jedno pitanje kada se stampa na masnom papiru koliko moze da stoji na papiru? ili mora odmah da se upotrebi?
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: izrada pcb pomoc

Post by Zez »

Ne mora odmah. Savjetujem ti da prije prenošenja predloška pločicu zagriješ na nekih stotinjak Celzija. I pločica mora biti potpuno čista, bez oksida i taloga koje ostavljaju alkohol, aceton... Najbolje je upotrijebiti nešto poput Vima ili Arfa.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pcb pomoc

Post by niho »

Ono kako ja radim je da se pločica tretira vrlo finom čeličnom vunom (magic ili sl) a prenijeti toner sa papira na pločicu je bolje odmah jer ako se dira prstima po toneru takođe će ostati masnoća i kiselina sa kože što može uzrokovati slabije prijanjanje tonera na pločicu.
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

a sto kad sam stampao sa obican stampac i stavio sam da peglam na plocini taj papir uopste se nije lepio za plocu? da li to utice od toga sto nije laserski stampano ili je do papira? papir je bio masan za slike? vidim na youtube kako rade i kad stave na plocici odmah se lepi papir za plocicu.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: izrada pcb pomoc

Post by Zez »

Sve to što si gledao temelji se na ipisu laserskim pisačem, ne tintnim. Naime, toner za laserske pisače sadrži jednu komponentu koju tinte nemaju (ne treba im), a to je određena vrsta umjetne smole koja služi kao vezivo za grafitni prah. Ta smola, koja se na povišenoj temperaturi rastali pa kad se ohladi skrutne, omogućuje vezivanje ispisa na podlogu, a grafitni prah je tu da oboja (zacrni) mjesta na koja je pisač nanio smolu i učini ispis vidljivim. Dakle, pri prenošenju nacrta pločice sa nekog medija (papir, folija) mi povišenom temperaturom rastaljujemo smolu i time omogućavamo njeno prianjanje na bakar. Nakon hlađenja otisak ostaje prilijepljen za bakrenu foliju i potrebno je samo odstraniti medij.
Lijenost je iz raja izašla.
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

sad sam ostampao na paus papir ali desava se problem stavljam semu na plocu ispeglam je dobro (plocica je dobro ociscena izribana) i posle nekoliko min peglenja stavim je u vodu posle kad da skinem papir ostaje 10% tinte na papiru sta je sad problem? pomagajte.
evo kako izgleda
http://desimir.wen.ru/22/re/ploca.jpg
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: izrada pcb pomoc

Post by Zez »

Pegla ti nije zagrijana na potrebnu temperaturu. I neka te ne brine loš rezultat. Treba ipak malo prakse dok se stvari ne poslože. Drugi razlog može biti nedovoljno čista pločica. Pločicu možeš (u slučaju lošeg otiska, kad se postupak mora ponoviti) lako očistiti od tonera pomoću nitro razrjeđivača ili acetona. Prilikom peglanja nemoj pritiskati peglu prejako da ti se otisak ne razlije. Kako rekoh, treba prakse. Otisak uvijek možeš popraviti markerom ili sličnim flomasterom.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pcb pomoc

Post by niho »

Ovdje se vidi da pločica nije dobro odmašćena i očišćena :?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: izrada pcb pomoc

Post by Feko »

niho wrote:Ono kako ja radim je da se pločica tretira vrlo finom čeličnom vunom (magic ili sl) a prenijeti toner sa papira na pločicu je bolje odmah jer ako se dira prstima po toneru takođe će ostati masnoća i kiselina sa kože što može uzrokovati slabije prijanjanje tonera na pločicu.
Kao što niho kaže; dooobro izribati čeličnom vunom pločicu i odmah na postupak prijenosa tonera!
Čistiti nekim sredstvom ili kiselinom pa brisati ubrusom papira je samo gubljenje vremena i na kraju još da i lošije rezultate!
http://www.lorencic.hr/celicna-vuna-bru ... 01-4_3.htm
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: izrada pcb pomoc

Post by Zez »

Ja sam koristio Vim. Rezultat uspješan.
Lijenost je iz raja izašla.
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

to sto se vidi naradjasto to se stvorilo od temperature pegle. sad izaslo skoro perfekt treba da stoji u vodu plocica sa papir sto duze 2-3h dok se ovaj papir jedva rastvara. izgleda mora na neki drugi papir meksi koji se brze rastvara u vodi :roll:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: izrada pcb pomoc

Post by niho »

Kao na primjer ovaj.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: izrada pcb pomoc

Post by Zez »

A možeš upotrijebiti i foliju namijenjenu baš laserskim printerima. Ta bi trebala izdržati bez problema nekih 170°C, što znači i peglu, bez deformacije. A nju, zajedno sa pločicom, odmah nakon prenošenja otiska staviš u hladnu vodu i sačekaš da se sve potpuno ohladi (par minuta) pa je onda samo odljepiš. Toner ostaje na pločici, dakako.
Lijenost je iz raja izašla.
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: izrada pcb pomoc

Post by dela88 »

potrosih sve ploce :D i evo sta je ispalo
http://desimir.wen.ru/22/c1.jpg
http://desimir.wen.ru/22/c2.jpg
http://desimir.wen.ru/22/c3.jpg
kad budem narucivao plocice experementicacu dalje :)
Post Reply