automatski osigurac pitanje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

zanima me da li ovaj osigurac je dobar da se postavi za rasvetu u kucu? :)
http://i.ebayimg.com/00/s/MTA5OFgxMjgw/$(KGrHqN,!h8F!Cc7,wr6BQToTc0lug~~60_57.JPG]
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: automatski osigurac pitanje

Post by nano »

Moze,
valjda imas razdvojenu rasvjetu na bar 2 osiguraca u cijeloj kuci.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

treba da postavim pa sam mislio da 6A postavim za svaku sobu za rasvetu ovakav osigurac. a za uticnice da postavim 16A dobro tako? :)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: automatski osigurac pitanje

Post by bob4 »

Standardi EN 60898 određuju fukcionalne značajke, zahtjeve prema obliku i konstrukciji, te redoslijed ispitivanja. Automatski osigurači svih triju karakteristika (B, C, D) u području preopterećenja (<2,55×In) djeluju jednako.
Razlika je u području nadstruja višim od 3×In, u kojem automatski osigurači tipa B okidaju pri 3 do 5×In, tipa C pri 5 do 10×In, a tipa D pri 10 do 15×In.

B-karakteristika se koristi za opću namjenu : za trošila, vodove, strujne krugove sa žaruljama
C-karakteristika se koristi za opću namjenu : za kućanske aparate i naprave, manje i slabije motore
D-karakteristika se koristi za velike i jake motore, transformatore
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

ovaj sto sam postavio kakav je mislim marka kvalitet? naso sam vrlo povoljno.
http://i.ebayimg.com/00/s/MTA5OFgxMjgw/$(KGrHqN,!h8F!Cc7,wr6BQToTc0lug~~60_57.JPG
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: automatski osigurac pitanje

Post by Amir_H »

Kod automatskih osigurača oznaka za ultrabrze je A, B za brze, C za trome i D za veoma
trome - ovaj tvoj je sa karakteristikom C tj. tromi osigurač, ali sasvim zadovoljava. Proizvođač je MERLIN GERIN koji je renomirani proizvođač elektroopreme tako da je osigurač vjerovatno kvalitetan.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: automatski osigurac pitanje

Post by Amir_H »

"treba da postavim pa sam mislio da 6A postavim za svaku sobu za rasvetu ovakav osigurac. a za uticnice da postavim 16A dobro tako?"

Ne moraš za svaku sobu postaviti poseban osigurač za rasvjetu tj. možeš za 2-3 sobe staviti jedan osigurač rasvjtete 6A - dakako bolje je (ali i skuplje) za svaku sobu jedan osigurač 6A.

Međutim kada su utičnice u pitanju tada obavezno za svaku sobu stavi poseban osigurač 16A. Štaviše ako će biti grijanje na struju možeš postaviti i posebne osigurače 16A za utičnice za grijalice. Za električni štednjak obavezno postavi odvojene osigurače 16A - trofazni ako imaš trofaznu struju.

OBAVEZNO ugradi FID sklopku za cijeli stan 30mA (0,03 A), a za kupatilo odvojenu FID sklopku 5mA ili 10mA ...
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

naso sam ih jeftino 50centi po kom novi. pa cu stavim za svaku sobu posebno :D
nego znate vi sta je ovo zasta sluze :?:
Attachments
sd.JPG
sd.JPG (17.09 KiB) Viewed 17751 times
dd.JPG
dd.JPG (16.13 KiB) Viewed 17751 times
20140814_122418.jpg
20140814_122418.jpg (92.45 KiB) Viewed 17751 times
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: automatski osigurac pitanje

Post by 78L05 »

Prvo je vremenski prekidač sa regulacijom, treće je sklopnik.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: automatski osigurac pitanje

Post by niho »

A ako su to baš ovi sa priloženih slika, onda su stvarno novi :D
Vidi se bez dioptrije!
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

ovo sam ja imao nisu ovo ti i ovo nisu osiguraci :P
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: automatski osigurac pitanje

Post by Amir_H »

Pod brojem 1 je stubišni automat za uključenje rasvjete, a pod brojem 3 relej odnosno kontaktor ...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: automatski osigurac pitanje

Post by Amir_H »

Pod brojem 2 je bioprekidač - "biološki" prekidač čija svrha je (između ostalog) da isključi napon sa linije koja nije opterećena. Npr. ako nije upaljena sijalica (žarulja) tada linija ne povlači struju iz mreže pa se ta linija (strujni krug) ovim bioprekidačem isključi sa napona. Ovi prekidači nisu primjenjivi za elektronske uređaje kao što su npr. TV aparati ...
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

jedno pitanje za uticnice stavljam za L i N 2,5 zicu a za uzemljecje moze 1,5?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: automatski osigurac pitanje

Post by elektor »

Kakvo je to pitanje?
Pa valjda ćeš vuć jedan NYM (PGP po starim oznakama) 3x 2.5mm, tko je vidio vuć dva kabela..
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

necu tako nego cu ovako
http://www.euroimpex.rs/media/artikli/b ... 8313_1.jpg
imam vec takvih ali uzemljenje mi je 1,5 :? pa zato pitam dali moze 1,5 uzemljenje? trebalo bi da ne bude problem?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: automatski osigurac pitanje

Post by elektor »

Misliš vući svaku žilu posebno?
Daj uozbilji se...
Instalacija se radi jednom u 20ak godina, napravi kako to Bog i PROPISI zahtjevaju, da te ne bi kasnije bolila glava i novčanik.
Provuci NYM-J 3xpotrebni presjek, a ove kabele sačuvaj za nešto drugo ili prodaj. Nema smisla sad štediti na svakoj sitnici pa se poslije hvatati za glavu.
Instalacija mora biti napravljena u skladu s propisima, kako ne znam od kuda si ne znam ni kakvi su propisi u tvojoj zemlji.
Kod nas u zakonu stoji da presjek zaštitnog vodiča projektira tako da je sigurno da će odraditi svoju zaštitnu ulogu, tj. da će okinuti zaštitne sklopke. Nisam siguran da se spominju točni presjeci.
Osobno nisam vidio niti jednu kućnu instalaciju u kojoj je uzemljenje imalo manji presjek od faznog vodiča. Znam da se u pojedinim slučajevima kod velikih presjeka (više od 16mm2) koriste tanji zaštitni vodiči, ali tada je to strogo projektirano.
U svakom slučaju tih 1,5 kvadrata vjerovatno ne bi stvaralo problem, ali ja to nikako ne bih tako izveo.
Samo da napomenem u zakonima svih zemalja exYU stoji da električnu instalaciju smiju raditi samo OVLAŠTENI STRUČNJACI. Tvrtka i osobe koje su montirale instalaciju odgovorne su za poštivanje propisa, a ako je došlo do propusta (ne daj Bože i požara i ozljede) mogu i KAZNENO odgovarati.
Zapravo elektroprivreda te ne bi smijela niti ukopčati na elektrodistribucijsku mrežu ukoliko instalacija nije po propisu i ne postoji odgovarajuća dokumentacija ovlaštene osobe koja je postavljala instalaciju.
Na žalost situacija u državama nam je takva kakva je, pa se i za puno veća kršenja zakona prolazi "lišo".
Također ukoliko je došo do nesreće, a instalacija nije izvedena sukladno propisima osiguravajuće društvo NEĆE isplatiti odštetu.
Nisam se htio nadovezivati u temu o osiguračima, al ipak ću reći svoje mišljenje.
Cijena po kojoj si ih dobio je stvarno jako povoljna, pa da se radi i o euro centima dobio si ih za manje od 4 kune. Samo za usporedbu najjeftiniji novi u prodaji su za oko 10kn.
To može značiti par stvari.
Možda su rabljeni (ako jesu onda slabo rabljeni, pošto na slikama nema previše oštećenja..možda možeš vidjeti po kopči za montažu na DIN šinu ako ima tragova korištenja), ili su ispali s kamiona, ili je nekomu gazda/firma dugovala pare pa su dobili osigurače za amortizaciju i sad ih se moraju riješiti.
Naravno postoje mogućnosti i da je riječ o osiguračima sumljivog podrijetla. Možda nisu zadovoljili standarde ili su falsificirani.
Ja bi ih osobno testirao par komada da se uvjerim da rade kako treba.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: automatski osigurac pitanje

Post by nano »

Da je u redu tako kao sto ti zelis,mislis li da proizvodjaci kablova ne bi pravili kablove sa 2 zile od 2,5mm2 i jednu od ono ajd recimo 1 mm2 ili bi mozda moglo i manje,a?
Bakar je skup,ionako ga sad stavljaju sve manje,kako se niko nije toga sjetio :D

Ima razloga zasto je taj zastitini vodic istog presjeka kao i ostala dva,a ti mozes staviti i utp kabel u svoje cijevi,pa dok radi ....radi...

Vidio sam ljude koji su ,radi ustede ,skidali zutozelenu zicu sa PP/R kabla i koristili po jednu kao fazni i nulti vodic.Sve to fino postavili po zidovimima,razvodne kutije,kutije za uticnce.I onda kad je to sve trebalo pospajati ,zvali mene.....a,u razvodnoj kutiji 6 zutozelenih zica ,2 plave i 2 crne,na nakeim uticnicama sa dvije zutozelene tice???
I sta covjek da im kaze na to?
Slusaj elektora i napravi to kako treba,dugorocno ces biti puno zadovoljniji i proci ces jeftinije,mada na pocetku treba malo vise uloziti.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
dela88
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 25-01-2014, 18:45

Re: automatski osigurac pitanje

Post by dela88 »

u inostranstvu (austriju) tako se radi ja licno sam video cela zgrada tako postavili a zbog cega nez mislim da lakse ide brze i stane vise zica kroz rebrasto crevo. a sto se tice ovih osiguraca novi su u utorak trebalo da mi stizu poslao mi ih je. svi su doneti iz austrije ima jedne i u foliju nije ni cepana ima od C6 C25 C32 I C64 Sad gledah oglase i nema vise izgleda prodo sve imao 6 pakovanja po 12x
Post Reply