Kablovi

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Kablovi

Post by ked »

Zanima me kakve kablove koristiti za recimo serijsku komunikaciju, analogne, digitalne signale...sve vezano za Arduino. Da li se može bez problema primjerice: po jednom više žilnom kablu (na primjer kabel sa 4 ili 5 licnastih žica) voditi napajanje uređaja sa primjerice 5V, 12V, ili 24V te od 0,5 pa sve do 5A struje po recimo 2 žice, a po ostale 2 ili već 3 žice kako koji uređaj zahtjeva vršiti serijsku komunikaciju ili voditi analogni ili pak digitalni signal. S kojom kvadraturom minimalnom bi mogao ići sudeći prema gore navedenim naponima i strujama... U stvari, ako netko može reći ime kabla (da ga mogu potražiti na netu) s kojim bi to mogao napraviti ili neki link gdje bi to mogao vidjeti kakav kabel da odaberem. Htio bih da je kabel što tanji ako je moguće...
Hvala svima!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kablovi

Post by nano »

Sve zavisi na koju daljinu tj.kolika je duzina kabla.Kod napajanja je problem pad napona kod vecih duzina kabla i jace struje.Kod komunikacije igraju ulogu smetnje,kapacitivnost i induktivnost kabla itd.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Re: Kablovi

Post by ked »

Znam to sve, samo ne znam koje kablove da uzmem, a da se poslije pokaže da su ili previše debeli ili previše tanki ili pak da ima puno smtenji. Dužine koje mi trebaju su otprilike od 1 metar pa do kavih 3 metra max mislim... kod nas u trgovinama samo nalazim klasiku od kablova i žica pgp i te stvari od 0,75 kvadrata pa na dalje ili kave zvučničke kablove, pa onda flat kablovi više žilni... a ovak nešto ništa što bi koristilo u elektronici...
zato i pitam ovdje ak neko ima kakvog iskustva pa zna preporučiti određeni kabel ili bar seriju koju da si pogledam...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kablovi

Post by pedja089 »

Nano je zaboravio reci da puno zavisi i od brzine i vrste komunikacije...
Svaki kabal je namenjen za svoju primenu, tako da imas kablove za napajanje, i kablove za komunikaciju.
Retko se kad kombinuje da sve ide jednim kablom. Dok ne kazes detaljno za cega je niko ti ne moze reci kakav kabal da uzmes.
Cak zavisi mnogo i od vrste napajanja i vrste potrosaca da li komunikacija i prenos struje mogu u isti kabal.
Npr PWM signal 5A, sa bilo kojom komunikacijom nema sanse da ide zajedno. Ili cesto 5A sa prekidackog napajanja ne moze da ide sa komunikacijom sve i da je potrosac cisto otporan.
A recimo ako imas klasican trafo, grec, i dovoljno kondezatora, i ako je potrosac iskljucivo otporan, i ako se nikad ne pali ne gasi, mozes vuci i 50A bez problema zajedno sa komunikacijom. Ali onda je pitanje da li se isplati. Jer bolje provuci 2-3 tanke zice, nego vuci jos 2-3 zice debele ko ruka kroz isti kabal.
Ako je napajanje skroz cisto, a na drugom kraju stoji neki impulsni potrosac, i pritom dobro nije dobro isfiltrirano, eto ti opet problema.
EDIT:
Kabal se nikad nece pokazati da je previse debeo.
Ako je previse tanak, a pri tom osiguraci nisu pravilno dimenzionisani, pokazace se vrlo brzo - istopice se, verovatno i zapaliti...
Imas po netu tablice sa maksimalnom strujom za svaki presek kabla.
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Re: Kablovi

Post by ked »

Hvala puno! Shvatio sam u biti na što moram obratiti pažnju.
Post Reply