Faza i nula na ups-u-provjera

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
edomali
Posts: 2
Joined: 07-08-2014, 09:40

Faza i nula na ups-u-provjera

Post by edomali »

Pozdrav svima,planiram koristiti ups sa pojačanom baterijom u vikendici kao izvor energije.Zaštitu planiram postaviti kao nulovani sistem,gdje je nula spojena na kučište uređaja koji je pod naponom.Mene zanima kako na ups-u provjeriti koje je faza,a koje nula?Kad stavim ispitivač napona,svijetli na oba izlaza.Znam da sa voltmetrom na istosmjernoj struji mogu naći koje je plus,koje minus,kako to izvesti na izmjeničnoj?Hvala unaprijed
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Faza i nula na ups-u-provjera

Post by WhiteHead »

Moraš uraditi neko uzemljenje, pa onda koristiti izolovani sistem ili nulovanje pod uslovom da tu nulu uzemljiš....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Faza i nula na ups-u-provjera

Post by Amir_H »

Najoblje da pogledaš u uputama UPS-a ... ako ih nemaš download-uj ih sa interneta, jer postoji više različitih izvdbi UPS-a ...

Pokušaj mjeriti napon između izlaza i mase UPS-a pa ako između jednog izlaza i mase bude nizak napon tada taj izlaz možeš smatrati za nulu, ali vjerovatno da će napon oba izlaza prema masi biti isti ...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Faza i nula na ups-u-provjera

Post by nano »

Mozda se varam,ali izlaz iz UPS- se moze posmatrati,vjerovatni i jeste izlaz i trafoa.Nula u mrezi je isto izlaz iz trafoa ,samo sto je uzemljen.Tako da ti mozes odrediti koji god hoces izvod iz UPS-a da ti bude nula tj. uzemljen i imat ces potrebnu zastitu.Kao sto je rekao Amir ,izmjeri napon prema masi ,po moje ,ne bi trebalo da ga bude ni sa jednog prikljucka.

Bolje je koristiti trozilni sistem i fid sklopku,ali ako bas ne mozes....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
edomali
Posts: 2
Joined: 07-08-2014, 09:40

Re: Faza i nula na ups-u-provjera

Post by edomali »

Napon na jednom izlazu prema masi je 200V,na drugom 100V...znam da je fid najbolja zaštita,ali...nešto ću iskemijati,kad uspijem javim rezultata ako još nekome zatreba.hvala na pomoći
Post Reply