Relej zamjena

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Relej zamjena

Post by ked »

Pozdrav!
Jel mi netko može reči što je bolje i kada koristiti slijedeće:
Htio bih umjesto releja koji mi pali i gasi određene potrošače koji su na 5V, 12V, ili 24V DC sa strujom od jedno 500 ma (za 5V) i 2-12A (za 12V i 24V) i isto tako za paljenje i gašenje potrošača na 230V AC sa potrošnjom struje od par ampera pa do 12A koristiti transistor ili triac. Kada koristiti transistor kao sklopku, a kada triac? Da li dobro mislim, da kada se koristi DC napon koristim neki transistor, a za izmjenični napon AC koristim triac kao sklopku umjesto releja?
Hvala!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Relej zamjena

Post by nano »

Da, u pravu si .,samo sto je kod DC-a i tolikih struja koje si naveo jos uvijek prakticnije koristiti releje jer njihovi kontakti imaju manji prelazni otpor od tranzistora i za duza vremena ukljucenog stanja su bolji releji.Tranzistorima treba hladjenje i onda zauzimaju puno mjesta.Tranzistori se koriste kada treba brzo ukljucivati i isjkljucivati neki potrosac (vise puta u sekundi)sto releji ne mogu.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Relej zamjena

Post by Zez »

O, da, mogu! Dokazano u praksi. A prije toga nisam uopće bio svjestan koliko psovki znam. :lol:
Lijenost je iz raja izašla.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Relej zamjena

Post by nano »

E bas o tome sam i govorio.... :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Relej zamjena

Post by Amir_H »

Za DC najbolje koristi tranzistore, a za AC triake ili tiristore. Konkretno rješenje ovisi o konkretnoj aplikaciji. U mnogim aplikacijama je bolje koristiti releje ...

Ako koristiš tranzistor za uključenje uređaja tada na njemu nisu veliki gubici pa obično ne treba veliki hladnjak.

Npr ako je struja kroz tranzistor 2A tada su gubici 0,3Vx2A=0,6W - ali ako se uključenje i isključenje vrši često tada tranzistor često prolazi kroz područje linearnog rada pa su i gubici veći tako da tada može zatrebati hladnjak ...
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Re: Relej zamjena

Post by ked »

Amir_H wrote:Za DC najbolje koristi tranzistore, a za AC triake ili tiristore. Konkretno rješenje ovisi o konkretnoj aplikaciji. U mnogim aplikacijama je bolje koristiti releje ...

Ako koristiš tranzistor za uključenje uređaja tada na njemu nisu veliki gubici pa obično ne treba veliki hladnjak.

Npr ako je struja kroz tranzistor 2A tada su gubici 0,3Vx2A=0,6W - ali ako se uključenje i isključenje vrši često tada tranzistor često prolazi kroz područje linearnog rada pa su i gubici veći tako da tada može zatrebati hladnjak ...

Hvala puno na odgovoru!
farisson
Posts: 1
Joined: 22-01-2015, 11:21

Re: Relej zamjena

Post by farisson »

Molim za pomoc. Treba da spojim senzor i relej da palim LED traku
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Relej zamjena

Post by nano »

Kakav senzor?
Ako mislis na infra red senZor za rasvjetu na 240 v,samo na njegov izlaz spojis ulaz 240v nai ispravljacu kojim napajas LED traku.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply