Pregrijavanje malih koracnih motora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
tehcereal
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 25-02-2012, 21:15
Location: Zagreb

Pregrijavanje malih koracnih motora

Post by tehcereal »

Pozdrav malo sam se igrao sa koracnim motorima iz floppya i cd romova. Imam problem sa pregrijavanjem motorica kada ih pokrecem s l293d cipom. Na jednom motoricu pise 5V pa sam pretpostavio da su svi namjenjeni za 5V.
Problem mi je sto je ovim sto se griju imaju otpor faze 11.1ohma dok ovi koji se ne griju imaju otpor 17ohma.
Sad ako stavim 3.3ohma -4 ohma da smanjim struju pad napona na motoru bi mi bio oko 4V kolko bi to znacilio za snagu motora te bitnije hoce li pad struje na nekih 350mA bitno utjecati na temp. Znaci pad za oko 100mA koliko bi otprilike poboljsao temp cipa i motorica. Ili jos bolje ako znate neko bolje rijesenje a jednostavno i ne skupo(neke regulatore struje jednostavne). Hvala
User avatar
LegoMan4
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 09-05-2012, 21:47
Location: split

Re: Pregrijavanje malih koracnih motora

Post by LegoMan4 »

[quote="tehcereal"Ili jos bolje ako znate neko bolje rijesenje a jednostavno i ne skupo(neke regulatore struje jednostavne). Hvala[/quote]

ako zelis da se moze mjenjat brzina motora imas na internetu milijun PWM tutoriala, ako ne uvjek mozes smanjit napon ili struju. najbolje je ekspeimentirat sa razlicitim otporima i djeljiteljima naponea dok ne nades onu tocku gdje ce zagrijavanje bit minimalno a brzinba najveca, a i ti motori nisu namjenjeni da rade dugo.
Post Reply