Osigurači

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Osigurači

Post by ked »

Pozdrav!
Novi sam ovdje pa...imam pitanje... :wink:
Zanima me slijedeće: recimo, ako imam DC motor koji rad na 12V i pri svom radu bez opterećenja vuče struju od 0,5-1 A, a pri opterećenju stuja može porasti (mjereno instrumentom) i do 3 i više ampera. Na motoru piše max. 7 A. Sad mene zanima kako da izračunam koji je najbolji osigurač staviti kao zaštitu ako bih želio recimo da mi osigurač pregori ako struja prijeđe 3 A? Ja sam računao prema ovome:

http://www.adu.unizg.hr/tvrasvjeta/htms ... getika.htm

meni je nekako došao izračun na 3 A za jačinu osigurača, a pri kupnji je po tablici bio mislim 3.15A. Kad sam išao testirati stavio sam opterećenje na motor i prešao 4 ampera na par sekundi ali osigurač nije htio pregorjeti. Očito je jako prejaki. Molio bih ako bi mi netko mogao objasniti korak po korak točno kako napravim proračun za osigurače i kada ide brzi, a kada tromi osigurač. Da li je bitno da li je to AC ili DC struja? Imam još par stvari različitih na koje bih htio staviti osigurače (mislim na one male staklene 5x20) pa bih želio sam si to izračunati prema tom postupku koji bi mi netko rekao.
Smatram da za ovaj primjer koji sam dao u vezi motora mogu staviti od oka 1A tromi osigurač ali htio bih to izračunati, a ne od oka.
Do sada sam samo mjenjao ako je negdje trebalo već izgoreni osigurač, pa se nisam tako daleko upuštao u neke izračune.
Hvala svima!
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Osigurači

Post by robimarko »

Pa na elektromotor uvijek ide tromi osigurac jer on povuce dosta vecu struju od nazivne pri startu.

Sent from my IOCEAN X7 using Tapatalk
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Re: Osigurači

Post by ked »

Hvala na odgovoru, to sam i znao ali mi je bitan izračun ako tko zna.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Osigurači

Post by Kukinjos »

Datasheet je uvijek taj koji ti daje 90% odgovora :) . Npr. pogledaj ovaj link:
http://www.littelfuse.com/data/en/data_sheets/213p.pdf
Iz ovoga bi ti trebalo bit jasno zašto ti taj od T 3,15 A nije izgorio pri toj struji. Vidjet ćeš da on tek izgara na 7A za otprilike 10 sekundi. Sad imaš medium-blow osigurače, fast i ultra-fast. Jedno ti mora bit jasno, osigurači nisu elementi koji su precizni, postoji mogućnost ako radiš pri većoj struji, da na samo malo većem porastu struje izgori jer se zagrijao, isto tako je moguće ako mu hladnom dovedeš 2x veću struju, da uopće ne reagira.

Evo ti filtrirani izbor osigurača Mousera, pa pogledaj datu (sedma kolona) za one koji te interesiraju:
http://hr.mouser.com/Circuit-Protection ... haZ1z0x70w
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ked
Posts: 12
Joined: 08-06-2014, 19:46

Re: Osigurači

Post by ked »

Hvala na odgovorima! Pogledati ću!
Pozdrav!
User avatar
Unitrend
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 13-09-2013, 16:18

Re: Osigurači

Post by Unitrend »

Ja baš imam praksu u jednoj firmi koja se bavi elektromotorima... Uglavnom su ti to malo jaci osiguraci (od vise ampera) a el.motor ti pri pokretu može povući i do 10 x veću struju od navedene...
Brucha1921
Posts: 1
Joined: 24-03-2015, 23:52

Re: Osigurači

Post by Brucha1921 »

POZZ svima ja bi samo htio da pitam imam maturski da uradim i receno mi je da napisem koji se osiguraci koriste u trafostanicama, u KPO, u MO, i u stanarskom razdjeljniku Hvala svima !!
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Osigurači

Post by Amir_H »

Post Reply