Daljinsko gašenje jet-a

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Ispricavam se ovo sam htio staviti u RF sekciju, slucajno sam ostao u sekciji za pocetnike premjestite
molim vas.
Pozdrav svima, ispricavam se ako sam poduplao temu ili ju postavio na krivo mjesto nisam
uspio pronaći drugo mjesto/temu.

Dakle radi se o sljedecem problemu, frend je kupio jet-ski za iznajmljivanje no obavezno(i nuzno naravno)
je da ima daljinsko gašenje, vidio sam da ljudi rade okidače za foto aparate preko
toki-vokia, kupili smo jedan par i ima zadovoljavajuci domet od oko 3km(sto je sasvim zadovoljavajuce)
jedan Tvoki bi bio u jetu drugi kod iznajljivaca te bi pritiskom na gumbic komunicirao sa drugim te mu
na taj nacin aktivirao nekakav relejcic koj bi tada kratko spojio masu te ugasio motor.
Problem je sada taj da ako se neko u neposrednoj blizini nalazi sa tokivokijem na istom kanalu
i pozeli pricati sa nekime on ce takodjer gasiti jet :cry:
Dakel trebalo bi napraviti nekakvu plocicu koja bi kodirala signal ili sl.

Toki voki je TOPCOM RC-6400K (Twintalker 1302) ako treba jos kakvih podatak samo recite
staviti/javiti cu... :D
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by nano »

Koliko sam ja vidio ti uredjaji imaju CTCSS-Continuous Tone-Coded Squelch System .
Nastimaj na oba neki subton ,i rijesio si problem.Tvoj prijemnik ce otvarati squelch samo kad "cuje" taj subton
od tvog predajnika.Postoji mogucnost da jos neko ima taj ton i da radi na istom kanalu ,ali je mala vjerovatnost.Izaberi neki krajnji kanal i krajnji subton i vjerovatno neces imati problema.


Uh...pardon,ja sam gledao za model RC6404...ovaj tvoj izgleda nema tu mogucnost...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Ovi tokici imaju tipku sa kljucicem na sebi, jel to to mozda?
Slika tokica:
https://www.google.hr/search?q=TOPCOM+R ... B600%3B532
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by nano »

Pobjeze mi edit....

Mozda ti je najjeftinije da ih zamjenis za ove bolje modele sa CTCSS-om.
Najjednostavnije bi mozda bilo da moras ,recimo tri puta da mu "okines" predajnik unutar par sekundi i da na prijemniku stavis neki brojac do tri i kad izbroji, gasi ti jet.To mozes izvesti i sa standardnim logic gate kolima i nekim reset astabilom za reset svakih 5 sekundi.A moze i sa mikrokontrolerom,naravno.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Nece ici zamjena na zalost... frend ih je kupio neznajuci za taj problem :(
To sa 3 stiska bi bilo uredu, no ja sam dosta mrsav sa znanjem... Tocnije nisam se
u elektroniku dirao od srednje(cca 5 g.) znam osnove, programirao sam nesto sitno PIC-ove,
znam izradjivati stampane plocice(imam set za fotopostupak) ali poznavanje komponenata
mi je dosta klimavo... Ako bi mi mogao malo temeljitije pomoc, ili bar uputiti rado cu procitati
sto treba jer me i tako zanima povratak tim stvarima... :lol:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by nano »

Ako si vec programirao PIC-eve ,onda ti je to najjednostavnije.Uzmi neki najmanji PIC i isprogramiraj
tako da broji do tri impulsa ne jednom ulazu ,unutar 5 sekundi i onda aktivira relej koji gasi jet.
Ja ti tu ne mogu pomoci ,jer ne znam programirati.
Jos ti treba samo napajanje za taj pic na plocici ,relej i to je to....
Ako se neces zezati s pravljenjem,uzmi Arduino i imas gotov sistem,samo ga moras isprogramirati.
Ako hoces sa logikom vidi datashett za CD4017 brojac,astabilni multivibrator i iskombiniraj si nesto

Evo mozda ti ovo pomogne,umjesto ir senzora dolazi tvoj signal od vokija,samo reset signal moras nekako dovoditi svaki 5 sekundi (recimo)

http://www.electronics-lab.com/projects ... light/021/
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Ok hvala ti, pokusati cu s time, ako uspjesno zavrsi ovaj projektic postam sve u temu
da se vidi... LP i hvala jos jednom!
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Evo imam rjesenje, imam arduino i nasao sam kako programirati ATtiny85(8 pinski mikrokontroler)
vrlo jednostavno, kakav relej da stavim na to, i dal bi trebao sto staviti prije releja, sumnjam da ce
ovaj mikrok. moci napajati relej :)

EDIT Video kako programirati ATtiny sa arduinom:
https://www.youtube.com/watch?v=30rPt802n1k
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by nano »

Stavi tranzistor prije releja,pogledaj kako na onoj shemi sto sam ti dao.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Hvala @nano sve je jasno sada, samo ta dodje ATtiny pa postam uradak... :wink:
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Pozdrav svima,
dakle stigao sam do jednog djela sa ovim projekticem i zapeo.
Dakle prema shemi koja je zaljepljena ispod teksta spojio sam taj
svoj isporogramirani mikrokontroler i relej.

Image

Dakle da malo pojasnim ovo, uzeo sam ATtyni85 mikrokontroler i od croduina napravio
programator, te sam taj kontroler isprogramirao tako da je 2. pin ulaz(digitalRead)
te ako se na tom pinu nalazi nekakav napon(HIGH) tada on daje napon na 3. pin
gdje je spojen relej i drzi ga upaljenog 5sekundi. no problem je sljedeći.
Kada ja sa kroduina uzemem 3.3V te diram pin 2 na Mkontroleru tada sve uredno radi
ali kada ja spojim 2. pin na tokivoki(na pin di je zvucnik spojen) jer tamo dobivam napon
ako na drugm Tvokiu stisnem gumb za pricanje, relej uopce ne reagira, nego se nasumicno
pali i gasi svakih par sekundi... :?:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by elektor »

Relej ne bi bilo loše uključivati putem tranzistorske sklopke, a ne ovako direktno.
Razlog tvog problema je najvjerovatnije premali napon koji daje tokivoki, pa kontroler šeće između logičke nule i jedinice.
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Što bi preporučio kao rješenje... :lol:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by pedja089 »

Pre ce biti da tih 2V nije cisto 2V nego neki promenljivi napon, za koji unimer pokazuje 2V.
RC filter na ulazu od uC nikad nije na odmet...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by elektor »

Bome peđa u sridu, sad vidim da signal čupa s zvučnika...Nije baš najsretnije rješenje...
Inače samo da napomenem da je cjelokupno rješenje dosta primitivno i ne baš pouzdano. Što i nije baš dobra stvar kod ovakve aplikacije.
Zapravo tko god da je u dometu i ima vokitoki na istoj frekvenciji može namjerno, ili slučajno (samo pokušajem razgovora) ugasiti jet. Druga je stvar što nemaš detekciju snage signala, te ne znaš kad jet izlazi van dometa vokitokia.
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Da mislio sam o tome(da bi svatko mogao ugasiti jet onda sam odlučio isprogramirati
taj kontroler da je potrebno 4 puta u 4 sekunde pritisnuti tipku za pričanje te tek onda
se aktivira relej koj gasi jet(mislim da je to dovoljno dobro)?
Dali bi mogli dati neki savjet kako da poboljšam cijeli taj sistem, nisam baš neka iskusnjara
elektronike i ovo nije komercijalni projekt već privremeno rješenje koje radim kao uslugu frendu
ali opet ne bi htio složiti to pa da usred sezone skužimo da to neće tako raditi...
Eto ponizno primam svaki dobronamjeran svjet :wink:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by pedja089 »

Po meni najbolje resenje je da zajasis jedan kanal, i stalno na njega saljes neki signal par KHz.
uC meri frekfenciju siganala koji dolazi iz prijemnika, i recimo, ako nestane te frekfencije na 1-2min onda gasi motor.
A duzi vremenski period predlazem, jer ako neko pokusa razgovarati na tom kanalu, da se odmah ne gasi motor.
Ako neko izadje iz dometa na duze od Xmin, ugasice se motor.
Isto tako se moze napraviti neko obavestenje ako si izasao iz dometa. Tj cim nestane signala da nesto svira svetli ili sta vec. Tako da vozac ima mogucnost da se vrati. Ovo se mozda moze aktivirati ako neko drugi pokusa razgovarati na tom kanalu, ali mislim da nece da smeta...

Ono sta ne znam da li je dozvoljeno konstantno emitovanje siganala na nekom kanalu. Ali pretpostavljam da jeste, jer tako rade RC igracke.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by nano »

Pedja je u pravu.
Ti ces vjerovatno imati vise tih jet-ova,mogao i onda napraviti DTMF koder i da saljes DTMF signal vise kodova rasporedjennih u 1 min,tako neces morati stalno imati tokac u predaji ,izlazni stepen nece trpiti (ko zna bi li te jeftinjare izdrzale stalnu predaju).
Onda programiras mikrokontrolore da odkodiraju DTMF (valjda se to moze) i svaki jet ima svoj kod i znat ce je li u dometu,ako ne primi taj kod u 1 min,a tako ga mozes i ugasiti.Sad je sve malo zakomplicirano ,ali to ti je to....
Onako kako si ti spojio,probaj dodati diodu i kondenzator 100nF prema pinu 2,kondenzator od pina 2 prema masi,a dioda -anoda na zvucnik ,katoda pin2
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
truant
Posts: 10
Joined: 11-04-2014, 10:25

Re: Daljinsko gašenje jet-a

Post by truant »

Puno hvala za sada, poigrati cu se malo sa time pa javim rezultate... :lol:
Post Reply