Izbor transformatora za lemnu stanicu te par savjeta

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Izbor transformatora za lemnu stanicu te par savjeta

Post by robimarko »

Odlučio sam sam napraviti svoju lemnu stanicu u kućištu od bivšeg pc napajanja koje mi stoji prazno.
Nabavio sam front panel sa elektronikom koje je naravno Hakko 936 klon,te sam naručio ručku i vrhove .
No sada mi treba transformator koji će biti najveći trošak.
Neznam što da uzmem od ova dva:
http://www.electronic-center.hr/index.p ... oroid.html
ili
http://www.electronic-center.hr/index.p ... oroid.html

Ili nešto drugo što bi mi preporučili,potrebno je da je napon na sekundaru 24V te da daje barem 3 A tj oko 75W(VA).
Te bi molio preporuku kako da ga montiram.
Hvala
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Izbor transformatora za lemnu stanicu te par savjeta

Post by flolic »

Ne treba ti trafo od 75W. U 936 klonu kojeg imam trafo sudeći po veličini nema ni 50W.
U normalnom radu je duty cycle grijača dosta mali, možda samo 20%. Poddimenzionirani trafo to bez problema podnosi. Jedino ako misliš stalno lemiti limove, debele žice i mase treba ti jači trafo.
Moja JBC stanica ima nazivnu vršnu snagu od 130W, nema šanse da je trafo u njoj tolike trajne snage, ali kratkotrajno to može isporučiti.
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Izbor transformatora za lemnu stanicu te par savjeta

Post by robimarko »

Znači kupio sam ipak trafo 24V 100W,jer je razlika u cijeni bila mala,ali sada imam problem,isprobao sam trafo i na sekundaru mjerim čak oko 29 V stalno.
Izmjerio sam i napon mreže i izgleda da zbog toga što sam jedno 20 metara od trafostanice imam napon od čak 242V,to je onda i uzrok visokog napona na sekundaru.
Hoće li to smetati s obzirom da za tu lemnu stanicu trebam 24VAC
Post Reply