Jeftina lemna stanica

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Jeftina lemna stanica

Post by robimarko »

Pozdrav svima,
do sada sam koristio Lux-ovu lemilicu snage 60W koja me služila već par godina,no čim sam je ove godine počeo intenzivnije koristiti otišao je prvo jedan vrh,a zatim i drugi.
I definitivno je prejaka za elektroniku tj. za ono što mi najviše treba.

Zbog gore navedenog i naravno nepostojanja vrhova za navedenu lemilicu sam u potrazi za lemnom stanicom jer se sada intenzivno bavim elektronikom,ali mi često zatreba lemljenje i deblih žica i kablova,a i drugih stvari,pa zato tražim jeftinu lemnu stanicu.

Pod jeftninu mislim na oko 300kn,a mogu se i protegnuti do 400kn.
Do sada sam našao slijedeće:
http://www.elmatis.hr/ProductDetails.as ... ctId=32823
za 195kn+dostava=225kn
te ono što mi se čini daleko boljim
http://www.chipoteka.hr/artikl/9978/lem ... lom-zd-937
za 405kn+dostava=440kn

Najradije bi uzeo klona Hakko 936,ali nemogu ga nigdje naći,a da cijena dostave nije bolesna.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jeftina lemna stanica

Post by niho »

Ovu prvu nipošto, obično smeće, mi smo se zeznuli i kupili za školu bezveze, grijač 220 Volta a ova fol regulacja nije regulacija temperature nego snage. Vrhovi jako loši. Ova druga je OK. MAda ne znam odakle si ali na Ebay-u ili ako ti nije daleko pijaca "arizona" imaš daleko jeftinije. Poz.
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Jeftina lemna stanica

Post by robimarko »

Iz Osijeka,Hrvatska sam.
Nije problem uzimati sa ebaya,ali nema ništa jeftinije jer je dostava bolesno skupa.
Skuplja je dostava nego sama stanica.
Imaš li kakav prijedlog
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jeftina lemna stanica

Post by niho »

Pa ako budeš dolazio ovamo prema meni, na Arizoni ima jedna prodavnica sa solidnim izborom ove opreme. Ja sam kupio Analognog gordaka sa puhaljkom za 100 KM ( što je nešto manje od 400 kuna). Ova prva lemilica sa tvog linka (koju ne preporučujem) je tamo 20 KM. Osijek nije daleko eto te za manje od 1 sat. Ako postoji društvo zainteresovano za šoping zajedno podijelite račun za gorivo i to onda nije skupo :)
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Jeftina lemna stanica

Post by robimarko »

Nemam namjeru još ove godine ići na arizonu,bio sam prošle,ali me onda uopće nisu zanimale lemne stanice.
Sada sam iznerviran jer svi u regiji osim Hrvatske imaju daleko veći izbor lemnih stanica
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Jeftina lemna stanica

Post by robimarko »

Odlučio sam sam napraviti svoju u kućištu od bivšeg pc napajanja koje mi stoji prazno.
Nabavio sam front panel sa elektronikom koje je naravno Hakko 936 klon,te sam naručio ručku i vrhove .
No sada mi treba transformator koji će biti najveći trošak.
Neznam što da uzmem od ova dva:
http://www.electronic-center.hr/index.p ... oroid.html
ili
http://www.electronic-center.hr/index.p ... oroid.html

Ili nešto drugo što bi mi preporučili,potrebno je da je napon na sekundaru 24V te da daje barem 3 A tj oko 75W(VA).
Te bi molio preporuku kako da ga montiram.
Hvala
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: Jeftina lemna stanica

Post by robimarko »

Napravio sam konačno neki dan kada mi je stigla ručka,no sumnjivo mi radi regulacija temperature.
Upalim je i stavim na recimo 300 stupnjeva i nakon nekoliko minuta još uvijek blinka lampica što mislim da znači da nije postignuta temperatura,no onda recimo povećam temperaturu i vratim odmah nazad i onda se ugasi.
Mislim da sam sve dobro napravio,zalemio sam one dvije žute žice na dvije sa sekundara i zalemio sam žicu za uzemljenje ručke na pločicu i uzemljio na kućište(Barem mislim da tako treba jer u shemi piše da je FG uzemljenje za ručku).

Ima li tko kakvu informaciju?
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Jeftina lemna stanica

Post by Dzogi »

Kod moje stanice (Weller), to sto si opisao je normalan rad. lampica blinka na postignutoj temperaturi jer tako odrzava temp.
A kad pojacas pa smanjis ne svijetli jer je postignuta veca temp od zadane pa pusta da se ohladi...

nadam se da pomaze :)
Post Reply