pomoc oko ideje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
dubioza
Posts: 1
Joined: 20-03-2014, 16:00

pomoc oko ideje

Post by dubioza »

molim vas za pomoc oko ideje kako jednostavno sklepati neki sklop da daje ovakav napon na izlazu
http://imageshack.com/a/img835/8383/87kc.png
danima se mucim oko toga,trebam samo sastaviti shemu,moj tok misli je sljedeci:napravim oscilator da mi generira sinusni signal,od sinusa napravim trokutasti signal pomocu komparatora i integratora,clippat ga mogu mozda pomocu dioda,ali ne mogu smisliti kako ostvariti ove različite nagibe signala
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: pomoc oko ideje

Post by Kukinjos »

Zakomplicira si ga brate, za to ti treba generator pravokutnih impulsa, npr. NE555 koji radi kao astabil, dalje ti treba integrator s dva trimera i dvije diode na ulazu. Jedna dioda i trimer u seriji za pozitivnu uspon i druga, obrnuto polarizirana, i trimer za negativni pad. E sad hoćeš li radit limiter izlaznog napona s diodama, ili aktivni, s još dva komparatora (svaki za svoju poluperiodu), zavisi od tebe.

Edit:
Sad vidim da imaš i negativnu poluperiodu koja je slika pozitivne, hmm. to malo komplicira stvar, trebao bi još stavit flip-flop, invertor signala i elektroničku sklopku za preklapat izlaze, neinvertirani - invertirani
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pomoc oko ideje

Post by pedja089 »

Nista bez mikrokontrolera i DAC-a :)
Post Reply