Brzina okretanja ventilatora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
sonic_trials
Posts: 1
Joined: 14-03-2014, 16:02

Brzina okretanja ventilatora

Post by sonic_trials »

Pozdrav ekipa.
Imam pitanje u vezi ventilatora u racunaru. Postali su prebucni, pa trazim nacin kako da im smanjim brzinu okretanja. Softverski nije moguce jer su samo 2 spojena na maticnu. Pa sam mislio napraviti neki kontroler napona. Koji je najlaksi nacin ? Ventilatori su svi 0.16A i trenutno su spojeni preko adaptera na molex sa napojne. Ako bih prebacio na 7 ili 5 volti onda ne znam da li ce raditi LEDice na ventilatorima. Ipak bih najvise volio mozda napraviti neki kontroler sa potenciometrima i ubaciti ga na front panel od kucista.
Hvala unaprijed.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Brzina okretanja ventilatora

Post by sanchez »

imas program SpeedFan on ti regulise brzinu obrtaja ventilatora,al vidi temperaturu vjerovatno su ti puni prasine pa se grije vise i brze rade.prvo vidi to pa ostalo.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Brzina okretanja ventilatora

Post by sashko »

sanchez wrote:imas program SpeedFan on ti regulise brzinu obrtaja ventilatora,al vidi temperaturu vjerovatno su ti puni prasine pa se grije vise i brze rade.prvo vidi to pa ostalo.

Covek je gore napisao
"Softverski nije moguce jer su samo 2 spojena na maticnu"Tako da ti speedFan nepije vodi,a isto tako neradi sa gomilom drugih ploca jer nije kompatibilan sa svim senzorima.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Brzina okretanja ventilatora

Post by Amir_H »

Podesi u BIOS-u temperaturu na kojoj se uključuju ventilatori - vjerovatno da ti neće trebati nikakav regulator ...
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Brzina okretanja ventilatora

Post by Black »

Jednostavno ga spoji na 7V i vidi šta će se desit(tj. hoće li biti prebučan i hoće li ledice radit)
Post Reply