Superkondenzatori

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Anes Sprecic
Posts: 7
Joined: 15-02-2014, 15:53

Superkondenzatori

Post by Anes Sprecic »

Tražeći onako neke kanale za eletroniku na YouTube, naišao sam na ovaj video: http://www.youtube.com/watch?v=EoWMF3VkI6U
Tu ovaj čovo kaže da je 2600 farada jedan od ovih superkondenzatora.. To je meni bio jedan od onih wtf momenata.. Inače pohađam srednju elektrotehničku školu, drugi razred, i koliko ja znam i iz osnovne škole i sad iz srednje, kad god smo radili kondenzatore govoreno nam je da kapacitet od jedan farad nema čak ni Zemlja pa sam mislio da je potrebno imati kondenzator veličine Sunca za jedan farad ili nešto.. I sad ovaj kaže 2600 farada, ja odem malo na Google, pretražim kad stvarno imaju ti preko farad. Kucam ti ja pitanja tipa, na engleskom, kako superkondenzaori imaju kapacitet veći od jednog farada, big supercapacitor capacity i tako i ne dobivam odgovor na svoje pitanje.
Da li bi neko od vas znao odgovor na ovo moje pitanje; kako ovo sad ima kapacitet veći od jednog farada, pa čak i 2600..
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Superkondenzatori

Post by tandrkalo »

Da ali na 2,6 Volta, ovakva cuda su ugradjivana u fiat punto I koliko ja znam umesto ukumulatora, nekoliko komada kako bi verovatno zadovoljio 12-13 volti koji su potrebni za pokretanje alnasera.
I koliko znam auto mozes drndati nekoliko puta, 3-4 i ako ne upali onda moras da ih punis mnogo vremena...
Toliko ja znam, ali ne znam da imaju toliko mnogo farada, malo mi previse...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Superkondenzatori

Post by Amir_H »

Tačno je da kapacitet od jedan Farad nema čak ni Zemlja - mislim da Zemlja ima kpacitet 0,22 Farada ali nisam siguran - može se provjeriti googlanjem, ali to ne znači da nije moguće na Zemlji napraviti kondenzator od npr. 10 Farada - uzmeš 1000 kondenzatora od 10.000 uF i spojiš u paralelu ...

... radi se na razvoju superkondenzatora koji bi bili dugovječne baterije tj. trajali bi 5-10 godina. Ova istraživanja se rade vezano za proizvodnju električnih automobila - naime kada bi se elektro energija za pogon električnih automobila akumulirala u ovakvim superkondenzatorima tada bi punjenje energijom bilo čak i kraće od tankovanja benzina odnosno dizela ...
Anes Sprecic
Posts: 7
Joined: 15-02-2014, 15:53

Re: Superkondenzatori

Post by Anes Sprecic »

Aha, hvala.. Sada mi je dosta jasnija situacija. Slično kao kod onog da te ubija struja a ne napon, istina ali varajuće jer struja direktno zavisi od napona.
User avatar
LegoMan4
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 09-05-2012, 21:47
Location: split

Re: Superkondenzatori

Post by LegoMan4 »

inace ovaj tip afrotechmods je super ucitelj, steta sta vise ne radi videa. Nego ultrakondenzatori ti imaju spuzvastu strukturu koja povecava povrsinu, te se takoder rade od posebnih materijala.O tome svemu mozes vise procitat ovdje:

http://gigaom.com/2011/07/12/how-ultrac ... all-short/
Post Reply