SMPS napajanja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

SMPS napajanja

Post by Gregi »

Pozdrav ekipa,
imam malo čudna pitanja možda ali evo kreću :)

Znači imam neka smps napajanja koja znam da su 100% ispravna. E sad.... Kada ja njih lijepo priključim na napon i upalim čujem da klikne (ne sva) i ništa više se ne događa. Na izlazima nemam nikakvog napona. Sekundu nakon što upalim napajanje na prekidač pokaže se nešto na multimetru ali odmah se spusti na nulu i to je toliko brzo da ne mogu ništa pročitati. Napajanja su iz igličnih printera ako vam to što znači.

Da li trebaju nekakvu pobudu ili nešto da bi proradila (tipa atx spoji zelenu i crnu) ili je opet nešto treće u pitanju. o SMPS nemam pojma pa evo pitam na forumu.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: SMPS napajanja

Post by nano »

Cija kristalna kugla je stigla sa servisa?Trax?Pedja?Feko?Klokan? anybody?

Moja jos nije.

Daj covjece....neku oznaku sa napajanja,sliku....iz kojih printera.Ima li kakvih oznaka na izlaznom konektoru.
Mozda trebaju pobudu ,a mozda trebaju i opterecenje da prorade.Kako znas da su ispravna?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: SMPS napajanja

Post by Gregi »

radili printeri. evo konkretno iz fujitsu dl3850+

da imam kristalnu kuglu ne bi pitao jer kao sto rekoh nemam blage veze o njima tako da ne znam koje podatke treba napisati 8)
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: SMPS napajanja

Post by Gregi »

evo upravo sam poukusao izmjerit napon na sekundarnoj strani napajanja na trafou izmedju svih pinova i svuda je nula. napon na primarnoj strani ima.

ovo je slika napajanja. desno je konektor na koji dolazi izmjenicni napon a lijevo izlazi

Image
mojalovaa
Napredujem
Napredujem
Posts: 135
Joined: 29-03-2013, 19:28

Re: SMPS napajanja

Post by mojalovaa »

Prije svega bi valjalo da se to napajanje stavi pod nekakav teret , znaci da na njega stavis nekakvo trosilo , pa da onda vidis hoce li da radi.
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: SMPS napajanja

Post by Gregi »

probao ali s jako slabim trosilom. nemam jace pri ruci....

ovako ako vam sto pomaze ic je an8027 a optokopleri su CNC1S171
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: SMPS napajanja

Post by LAF »

Skini DS , mozda ti pomogne:

http://search.datasheetcatalog.net/key/AN8027


pOz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: SMPS napajanja

Post by nano »

Ma nisam mislio na tebe,za kristalnu kuglu,nego za nas...kako da i mi znamo nesto ako nam ne pruzis bar malo
informacija o tvojim napajanjima :)

Eto sad znas puno toga,samo zato sto si napisao koji je IC kontrolor u napajanjima.Vidio si tamo da je to kontrolor koji ima i stand by opciju ,pa malo vidi da li se koristi taj pin ili ne.
I pazi se napunjenog kondenzatora u primaru,kad ispitujes.... :)
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Gregi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 04-01-2010, 12:51

Re: SMPS napajanja

Post by Gregi »

uvijek ispraznim kondic na primaru jer sam se jednom prije nekih 15ak godina zalijepio na pod od napajanja 486ice :D

e ovak pin 8 je stand by pin i koristi se... vezan je na jedan od dva optokoplera i znam da mu je standbymode shutoff napon oko 1.4v ak sam dobro procitao u datasheetu.
Post Reply