Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Drxi
Posts: 5
Joined: 19-04-2013, 23:36

Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by Drxi »

Zdravo, da li neko ima ideju kako da napravim sklop da kada otkljucam daljinski auto da mi zasvijetle zmigavci tako da vidim jesam li izvrsio tu funkciju :).
Posto imam spec. slucaj da mi centralna brava nema izlaz za taj signal, samo imam izlaz za motore pa tako da moram drugacije iskombinovati.

Sad, ako neko zna koji bi mi relej trebao, i kakav sklop, predpostavljam da cu morati uzeti signal sa izlaza za motor od brave, tako da mi treba i grecov spoj (jer se invertuje polaritet na komandu otklj/zaklj)... volio bi da znam specifikacije materijala i kako povezati sta.

Znaci 12v je napon na motorima :) struju ne znam.
Unaprijed hvala ... pozz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by nano »

Ako ti odgovara da zmigavci gore onaj kratki period dok su motori aktivni i da ti recimo,lijevi zmigavci rade kad zakljucavas ,a desni kad otklj. onda samo spoji dvije diode na izlaz za jedan motor.Anode spojis prema motoru,na svaku zicu po jedna,a katodu jedne na lijevu stranu zmig.,a druge na desnu.Ako hoces sva cetiri,onda spoji katode zajedno i vodi kao plus na relej sa dva radna kontakta i onda preko njih pali zmigavce.
Ako imas relej samo sa jednim kontaktom,onda uzmi jos dvije diode i spoji im anode i taj spoj spoji na izlaz releja,a sa svake katode vodis prema zmigavcima.
Da bi dobio da ti zmigavci rade malo duze od motorica ,paralelno releju spoji elektrolit recimo 1000uF,pa probaj.
Pazi da diode mogu izdrzati struju koju vuku sijalice zmigavaca ,a isto tako i kontakti releja,ako ga koristis.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by puknuti »

Kopletni novi sklop s dva daljinska na ebaju ima za 100 kn :oops:
Drxi
Posts: 5
Joined: 19-04-2013, 23:36

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by Drxi »

nano wrote:Ako ti odgovara da zmigavci gore onaj kratki period dok su motori aktivni i da ti recimo,lijevi zmigavci rade kad zakljucavas ,a desni kad otklj. onda samo spoji dvije diode na izlaz za jedan motor.Anode spojis prema motoru,na svaku zicu po jedna,a katodu jedne na lijevu stranu zmig.,a druge na desnu.Ako hoces sva cetiri,onda spoji katode zajedno i vodi kao plus na relej sa dva radna kontakta i onda preko njih pali zmigavce.
Ako imas relej samo sa jednim kontaktom,onda uzmi jos dvije diode i spoji im anode i taj spoj spoji na izlaz releja,a sa svake katode vodis prema zmigavcima.
Da bi dobio da ti zmigavci rade malo duze od motorica ,paralelno releju spoji elektrolit recimo 1000uF,pa probaj.
Pazi da diode mogu izdrzati struju koju vuku sijalice zmigavaca ,a isto tako i kontakti releja,ako ga koristis.
Hvala Nano, tako sam nesto i kontao, jer mi je ovaj prijatelj koji je auto-elektricar rekao da ide nesto na taj nacin... a diode imam koje mogu izdrzati struju sijalica.
slaven123
Posts: 1
Joined: 03-11-2013, 22:27

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by slaven123 »

imam pitanje vezano za forda mondea 2001 god prilikom zakljucavanja auta zakljucaju mi se lijeva vrata prva i zadnja a desna nece da zakljucava i od kad mi se to desilo ne mogu gepek da otvorima samo sa kljucom na dugme nece
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by nano »

Da li ih otkljuca,ako ih rucno zakljucas?
Moze biti da ima posebno osigurace za lijevu stranu,mogu biti motori u vratima,zice koje prolaze prema vratima,zbog savijanja prilikom otv. i zatv. vrata.Mozda su motori mehanicki zaglavljeni u vratima,izgoreni kontakti releja.....itd.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
sheky2
Posts: 9
Joined: 27-01-2014, 18:54

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by sheky2 »

pozz.mozel bit da u vozacevim vratima nema motorica(samo kontakti na bravi)a da auto ima centralno zaklj.suzuki alto.ako neko ima takvo iskustvo hala za savjet unaprijed!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by nano »

Sve je moguce,pogotovo u danasnje doba stednje i losih proizvoda.Ako taj auto nema daljinsko centralno zakljucavanje ,onda je proizvodjac odlucio ustedjeti na jednom motoru koji i nije potreban u gornjem slucaju.
Vrata mehanicki zaklljucas ,a prekidac da komandu za ostala vrata da se zakljucaju i to je to.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
sheky2
Posts: 9
Joined: 27-01-2014, 18:54

Re: Zmigavci/Daljinsko otkljucavanje

Post by sheky2 »

onda trebam jedan motor za bravu a daljinski imam pa onda to pospajat?
Post Reply