Kondezatori na grafickoj kartici

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Kondezatori na grafickoj kartici

Post by Nedim_ »

Pozz prije svega nisam godinama svratio ovdje :D

Znaci probila su 3 konda sto je i vidiljivo golim okom, graficka radi osim kod vecih opterecenja(3D programi ili igrice) zbog nestabilog napajanja vjerovatno.
Posto su vodovi jako mini na kartici pokusaj skidanja kodezatora bi bio fatalan sa mojom obicnom lemilicom.
Pa bih se htio informisat jeli moguce zalemiti nove kondezatore na paralelno sa druge strane ploce normalno pazeci na polaritet?
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Kondezatori na grafickoj kartici

Post by alexa_pg »

Moze.
Alexa
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Kondezatori na grafickoj kartici

Post by Feko »

Moje iskustvo mijenjanja kondenzatora na maticnim plocama:
Obicno uspijem skinuti kondenzator, ali rijetko kad uspijem usisati lem da mi rupa ostane prazna-šuplja pa radim slijedece: Uzmem iglu ili bumbacku, drzim je spicangama i grijem vrhom lemila drzim i tiskam na rupi i nakon 20tak sekundi se lem ugrije i igla upadne u rupu. Obzirom da je čelična lem se ne hvata na nju i samo ju izvadim.
Imam dobru pumpicu i stanicu za odlemljivanje ali kazem, rijetko kada uspijem oba pina odlemiti da neostane lema u rupama...ovaj postupak se pokazao ucinkovit :D
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: Kondezatori na grafickoj kartici

Post by Nedim_ »

hehe snalazljivo, mada sam koristio lemilicu vece snage i oba pina odjednom odlemio isti problem kao kod tebe ostane lem u rupici pa sam isto tako oba grijao dok sam gurao novi kondezator problem rijesen :D
Post Reply