POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Treba mi neko ko zna sta da radim s portovima COM i NO prikljucio sam 220 na L i N termostat ukljucuje bojler ali ne gori LED indikator i ne radi mi wireless, evo link gdje ima shema spajanja


http://www.google.ba/#hl=bs&gbv=2&q=sar ... 40&bih=703
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by nano »

Kako ti ukljucuje ako nisi koristio com i no kontakte?Tamo spajas zice kojima si prije prekidao struju za bojler.Znaci to ti je radni kontakt kojeg pali i gasi termostat.Wirelles ti ne radi jer mozda nisi podesio isti kod na prijemniku o predajniku.pogledaj malo upitstvo ili ti je predaleko prij. od pred.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Pa eto ako si slucajno vidio link koji sam ostavio na njemu ima sve opisano ja sam samo prikljucio napon gdje pise da se prikljuci a ova dva kontakta su prazna sad ne znam da li treba nesto jos da se premosti sta li vec. Pozdrav i hvala unaprijed na diskusijama
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Probao sam da spojim i na com i no kontakte i nista, da li je moguce da on treba posebno napajanje a ove dvije zice od starog termostata da idu na com i no
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by nano »

Ti izgleda imas samo dvije zice iz zida i to fazu dolaznu i odlaznu koja se prekida preko termostata.Fali ti jos nula.Onda fazu spojis na L i na com,nulu na N,a na NO odlaznu fazu ka bojleru.
I tada ce taj termostat imati napajanje.mozda imas jos zutozelenu zicu ,pa nju iskoristi za nulu
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

imam zutozelenu naravno evo probam pa javim ako prezivim
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

Dali si stavio baterije????
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Baterije idu u ovaj mobilni dio on radi sve ok al ova stanica na zidu jos nije zasvijetlila evo upravo premostavam
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

STANI.
Koji bojler????
Koji si termostat imao prije????
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

bojler je plinski a termostat onaj klasicni sa tockicem
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

Vailant ili Junkers?
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

junkers
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

U toj uputi na stranici 43 piše da mora svijetliti crvena led kad si spojio napajanje 230V i uključio na ON....jel to OK.
Kad bi još znao tip bojlera ili termostata....
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Vidi ja sam to vjerovatno lose spojio jer sam ja na napajanje spajao one dvije zice sto je koristio stari termostat zato mi mozda nista nijeni svijetlilo a to su ustvari dolazna i odlazna faza meni nula treba dali mogu zutozelenu kao nulu da ubodem. A za tip ti nem pojma pise junkers euroline na bojleru a termostat je taj sto sam dao na linku
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

junkers euroline se može spajati dvožično ili trožično. Ovisi koji termostat posjeduješ (junkers TR12 ili TRZ12 i neke druge opcije) .
Što se događa kad spojiš te dvije žice što izlaze iz zida? (pazi ako je mrežna opcija tada na jednoj žici može biti faza)
Dali bojler radi?
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

kad se spoje ove dvije zice bojler radi, znaci to su te dvije sto su isle na stari termostat
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

Znači te dve žice idu na NO i COM.
A posebno moraš dovesti mrežni napon sa nove dvije žice; i tada mora svijetliti crvena; odnosno zelena ako postoji komunikacija i uvjet za grijanje....
(ona druga opcija je malo problematična; jel ako ti je bojler spojen utikačem u napajanje tada je ......)
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

a pali li ova opcija sto je nano rekao posto nema sanse da tu dovedem napon imam samo tri zice to mi je u dnevnom a bojler je u hodniku i bojler je spojen kablom u kutiju nije na uticnicu
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by bob4 »

1. Zašto prijemnik ne staviš blizu bojlera?
2. Može i ta varijanta, ali tada moraš znati koja ti je dolazna žica i dali je na njoj nula ili faza; ali opet moraš otvoriti bojler i na tu žuto zelenu spojiti fazu ili nulu. (majstori obično vuku trožilni kabal zato što se danas sve više koriste modulirajući regulatori, a njima trebaju 3 žice)
sale_lav
Posts: 13
Joined: 11-11-2010, 16:32

Re: POMOC OKO SPAJANJA TERMOSTATA

Post by sale_lav »

Nista dovescu ja mrezni iz uticnice koja mi nije daleko kao privremeno resenje a onda fino majstora zvati da on to prespoji ne bih da otvaram bojler
Post Reply