kako zatvoriti šiber centralnim

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Dali netko zna šta trebam prepraviti na svom el. šiberu iz Opel Vectre A da dobijem funkciju zatvaranja centralnim kao kod Opel Vectre B (mislim na kad zaključavam i držim ključ da se šiber zatvara)
Znam da trebam dovesti stalni plus i naravno signal s modula centralnog ali mi ne ide u glavu kako to spojiti da zatvara jer praktički oba dva gumba na onom prekidaču imaju ulogu da zatvaraju.
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Šta nitko ne zna.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by nano »

ne znam kako je to tacno u tvom autu,ali siber vjerivatno ima neki prekidac da prekine struju
kad je zatvoren....tako da bez obzira drzao ti taster za zatvaranje on ce zaustaviti motor kad zatvori...

treba ti neki bistabil koji bi aktivirao relej kad su vrata zakljucana i iskljucio ga kad su otklj.
radne kontakte tog releja spoji sa tasterom koji zatvar siber....to je najjednostavnije...i vrijedi ako
postoji prekidac koji zaustavlja motor,
a mozes staviti i vremenski relej koji ce drzati relej onoliko vremena koliko je potrebno da se siber zatvori i onda ugasiti
mislim da je tesko izvesti da se siber zatvara dok drzis taster na daljinskom jer prijemnik daje samo kratki impuls za motore koji otklj. i zaklj.
treba snimiti situaciju i prema tome smisliti rjesenje
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

To ti je kad otvorim veliki plastični zupčanik s nekim izbočinama koji valjda daje signal da prestane motor vrtiti. Sutra uploudam sliku kada uslikam taj mehanizam.
Što se tiče ovoga koliko će dugo slati struju to je riješeno već u modulu jer daje 30 sekundi struju.
Sutra uslikam i nacrtam shemu kako to izgleda.
Nadam se lakom riješenju.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by nano »

ako vec u modulu od sibera imas tih 30 sekundi onda je vrlo jednostavno
koliko sam shvatio dovoljno je da samo stisnes taster i pustis i on zatvori siber.....onda samo provjeri da li
taster prekida + ili - ,ako je + samo od prijemnika dovedi zicu na kojoj je + kad zakljucavas,a ako je - onda obratno
prijemnik ionako okrece polaritet na zicama koje idu na motore u vratima...
samo pripazi ,u svakom slucaju ,da nesto ne zapalis....sve radis na vlastitu odgovornost
mozda ce ti trebati neka dioda izmedju prijemnika i tastera od sibera ,da se+ ne vraca nazad kad ti pritisces taster
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Ja sam se zafrkao nema modul 30 sekund nego 10 sekundi što je dovoljno elektronici prozora da ih digne.
Problem je u tome što imam 2 dugmenta na jednom prekidaču.
Šiber ima opciju da ide pod nekim kutem i da se otvara.
Što znači npr. dok jedno dugme otvara šiber pritiskom na drugi gumb ono se zatvara i obratno.
Modul šalje plus i prekidač prekida plus.
Meni je problem kako on može znati dali je staklo otvoreno ili je pod nekim kutem.
Jer praktički imam 2 plusa.
Još nešto te diode mogu biti iz bilo čega npr.starih kazetofona, telefona ili moraju imati neku vrijednost.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by nano »

nije mi jasno...imas dva dugmeta jedno otvara ,drugo zatvara ili je neka kombinacija da moras drzati jedan pritisnut ,a drugim komandiras?
diode zavise od struje ,ako prekidac direktno pogoni motor ,onda moras staviti neke koje mogu izdrzati tu struju ,ako ide preko neke elektronike i releja ,onda mogu i slabije...
objasni malo princip zatvaranja i otvaranja
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Znači problem je u tome što oba dva dugmeta mogu i zatvarati i otvarati šiber.
Dok na jedom dugmetu stavljam staklo pod nekim kutem ovaj drugi gumb zatvara staklo ili obratno dok ovo drugo dugme otvara potpuno šiber ovo prvo dugme ga zatvara.
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Koliko mogu propuštati diode 1N4001 I 1N4007 a da se ne uništi.
Znači trebao bih izmjeriti struju koja prolazi do motorića.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by nano »

1A
probaj dovoditi na oba,pa nek i zatvara ako je pod kutom i ako je skroz otvoreno
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Ali će onda kad zaključam oba dva dobiti + i crknuče mi motor (jer odjedanput otvara i zatvara)
Evo jedne slike kako to izgleda unutra http://imageshack.us/photo/my-images/444/dscf2376z.jpg/
onda prekidač http://imageshack.us/photo/my-images/259/dscf2379o.jpg/
i jedna shema da se snađete http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... lovag.png/
E sad vidim da ima jedan relej a šta je ovaj SP4144.
Koliko vidim to radi na principu da kad se župčanik okreče i dođe do krajnje točke ima neke izbočine i više ne kužim.

Evo upravo mjerio šiber povuče oko 3A kad radi. Koji je naziv diode koja dura do 4A
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by bob4 »

sp4144 je krajnji prekidač (najvjerojatnije tipkalo)
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Ne tipkalo je ovo samo okrenuto ovo su mu izvodi http://imageshack.us/photo/my-images/259/dscf2379o.jpg/

A opet ovaj SP4144 ima neku ulogu.
needforspeed258
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 51
Joined: 02-11-2011, 19:40

Re: kako zatvoriti šiber centralnim

Post by needforspeed258 »

Ne isplati se mučiti jer Opel Vectra B ima tu elektroniku.
Znači samo nabavim taj šiber, čak se šarafe na istom mjestu i imaju isti prekidač.
Hvala vam na pomoći.
Post Reply