mini audio pojacalo

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

mini audio pojacalo

Post by MukWiCh »

Evo ja sam jos mlad elektrotehnicar i nemam nekog velikog iskustva ali sam vec slagao neke sklopove i radio plocice pa bi molio da me ne pljujete ako nes bezveze blenem. ovako imao sam jedan mp3 koji je imao svoje ugradjene zvucnike 5W 8 Ohm-a ali posto je taj mp3 crko ja sam nabavio novi i sad me zanima dali bi mi netko mogao pomoci oko sastavljanja neke sheme za pojacalo . imam li ion bateriju od 3.7 V pa ako bi se nesto dalo slozitipa da mi to budu vanjski prijenosni zvucnici koje bi mogao kao slusalice spoji na novi MP3
unaprijed zahvaljujem :wink:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: mini audio pojacalo

Post by Amir_H »

Prije par godina sam riješio spajanje mp3 player-a na zvučnik tako što sam kupio minijaturni kineski radio-aparat za 3KM i na njegovom pojačalu som odpojio signal koji je dolazio sa demodulatora, a spojio na njega kabl koji dovodi signal sa jack-a za slušalice mp3 player-a. Ovo ti je najednostavnije portabl rješenje.

Možeš uzeti svučnike sa pojačalom za PC računar pa ih spojiti na mp3 player - možda ćeš pronaći neke minijaturne sa baterijskim napajanjem ...
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: mini audio pojacalo

Post by MukWiCh »

hvala puno budem probao kad najdem tak nesto
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: mini audio pojacalo

Post by niho »

Mozes to uz nekakav minimum znanja iz elektronike i sam napraviti. Krajnje jednostavno pojacalence se moze odraditi sa lm386 evo kako to izgleda.
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: mini audio pojacalo

Post by MukWiCh »

a koliko dojde od prilike tal lm 386 ??
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: mini audio pojacalo

Post by niho »

Na Ebayu oko 0.5$, ne znam odakle si ali orijentaciono u BiH ti je to 1,2KM (elektronika.rs.ba) u Srbiji (kelcho) 76,32 din a u Hrvatskoj 5.28 kn u chipoteci pa ti vidi :)
MukWiCh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 30-10-2011, 22:04

Re: mini audio pojacalo

Post by MukWiCh »

a ja ima dva zvucnika, dali da ih onda paralelno spojim na onajjedan izlaz ili trebam jos nesto na plocici dodad tj spojit , i od kolike bi vrijednosti bi mogao staviti jedan potenciometar ?? :wink:
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: mini audio pojacalo

Post by zigzag9 »

nađi datasheet od LM386, tamo imaš tipične sheme spojeva i općenito proguglaj "lm386 stereo".
Post Reply