2*9v transformator

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
clansman
Posts: 18
Joined: 23-11-2010, 14:46

2*9v transformator

Post by clansman »

Poštovane kolege elektroničari...
našao sam doma torusni transformator primara 220/230V i sa dva sekundara od 9V. Ima li tko neku dobru ideju kako da ga iskoristim, naime potpuno je nov i opće se ne sjećam zašto sam ga kupio.
Neki ispravljač (izvor napajanja mi treba) ali mislim da je za njega kud i kamo bolji trafo od 2x12V
Zahvaljujem na prijedlozima
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: 2*9v transformator

Post by niho »

Taj trafo, ne znam koje je snage, bio bi dobar za pretvarace 12V DC na 220V AC, taman tako i ide 9V naravno to ce sada biti primar heh!
Ili mozes uraditi i ispravljac u kojem ces ga iskoristiti kao izvor 18V AC pa zatim grec i dobar stabilizator, opet zavisno od snage ako ima bar 60-70W kao ispravljac za laptop il nesto slicnao. Mozda laboratorijski ispravljac sa regulacijom napona i struje od 0 do 24V...do tebe je ;)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: 2*9v transformator

Post by Amir_H »

Možeš napraviti od njega ispravljač 12V u spoju bez Greca već sa dvije diode. 1,41x9V=12,7V ...

Taman kada dioda obori 0,7V dobiješ 12V.
clansman
Posts: 18
Joined: 23-11-2010, 14:46

Re: 2*9v transformator

Post by clansman »

3,3A ima po jednom sekundaru...
ak nije bad ja bi molio link na neki dobar stabilizirani ispravljač pa da to napravim, hrpu dijelova imam, dokupit ću ono što mi fali i potruditi se to napraviti...po shemi mogu napraviti skoro sve, ali ipak moje znanje elektrotehnike je ishlapilo većim djelom tako da sam ne mogu razviti skoro ništa kompliciranije od osnovnih spojeva. Znam da je internet prepunun kojekakvih shema ispravljača, ali zbog gore navedenog molim nekog iskusnog da mi preporuča jednu u kojoj bi najbolje iskoristio svoj transformator.
hvala
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: 2*9v transformator

Post by hari poter »

Ako mozes da vezes sekundare na red (serijski), dobices 18v~.
A onda ovo: http://datasheetoo.com/power-ic/switchi ... lm317.html
Ako nadjes LM117, u TO-3 kucistu, mozes napraviti ovo:
http://www.google.rs/url?source=imgland ... Fk7la0HDEA
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: 2*9v transformator

Post by Zez »

Sam LM317 je preslab, bez obzira na tip kučišta. Pametnije je upotrijebiti prvu shemu ili LM338.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply