RS-232

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Prijatelj
Posts: 6
Joined: 16-10-2011, 08:58

RS-232

Post by Prijatelj »

Pozdrav svima,
Potrebna mi je pomoć u rješavanju „problema“ na RS-232 interfaceu. Tražim rješenje koje je dimenzijama prikladno da stane u „dupli“ DB25 konektor (prolazni, sa obje strane Ž/Ž), a koje će mi u zavisnosti o stanju na jednom pinu (high ili low) otvarati ili zatvarati druga dva pina. Naponi na portu variraju od -15 do +15 V (u teoriji može ići i više), struje su nazivne za interface. Laički, treba mi relej odgovarajućeg napona sa dva kontakta.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: RS-232

Post by jazz »

Prijatelj wrote:Pozdrav svima,
Potrebna mi je pomoć u rješavanju „problema“ na RS-232 interfaceu. Tražim rješenje koje je dimenzijama prikladno da stane u „dupli“ DB25 konektor (prolazni, sa obje strane Ž/Ž), a koje će mi u zavisnosti o stanju na jednom pinu (high ili low) otvarati ili zatvarati druga dva pina. Naponi na portu variraju od -15 do +15 V (u teoriji može ići i više), struje su nazivne za interface. Laički, treba mi relej odgovarajućeg napona sa dva kontakta.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
Na RS232 interface-u napon ide u rasponu od -15V do +15V, ali se radi o malim strujama (par mA) što je preslabo za relej, ako si na to mislio. Inače, jednostavni sklopovi s tranzistorima ili SOIC čipovi stanu i u DB9 konektor bez problema.

Nije mi jasno o čemu se radi tako da :roll:
Prijatelj
Posts: 6
Joined: 16-10-2011, 08:58

Re: RS-232

Post by Prijatelj »

jazz wrote: Na RS232 interface-u napon ide u rasponu od -15V do +15V, ali se radi o malim strujama (par mA) što je preslabo za relej, ako si na to mislio. Inače, jednostavni sklopovi s tranzistorima ili SOIC čipovi stanu i u DB9 konektor bez problema.

Nije mi jasno o čemu se radi tako da :roll:
E baš to... ti jednostavni sklopovi ili čipovi me zanimaju. Odnosno vjerovatno je riječ samo o jednom čipu. Kojem? Nekakav optocoupler? Nešto drugo?

To.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: RS-232

Post by zigzag9 »

Najjednostavnije rješenje je sa mikrokontrolerom tipa PIC ili Atmel, i MAX232, koji ti je potreban za prilagodbu naponskog nivoa sa RS232 na TTL. Primjer sklopa sa MAX232 imaš ovdje: http://www.scienceprog.com/wp-content/u ... ircuit.png

Pošto nisi spomenuo, što točno misliš upravljati, i kakvim naponom raspolažeš, dio sklopa sa strane koja treba biti upravljana može biti izveden na više načina, optocouplerima, tranzistorima, relejima, darlington driverima, reed relejima itd.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: RS-232

Post by zigzag9 »

Kad sad pročitam ovo:
Potrebna mi je pomoć u rješavanju „problema“ na RS-232 interfaceu. Tražim rješenje koje je dimenzijama prikladno da stane u „dupli“ DB25 konektor (prolazni, sa obje strane Ž/Ž), a koje će mi u zavisnosti o stanju na jednom pinu (high ili low) otvarati ili zatvarati druga dva pina.
.. čini mi se da zapravo želiš upravljati sa paralelnim, a ne serijskim portom. Razlika između paralelnog i serijskog porta što se tiče upravljanja je bitno različita, budući se radi o različitim tipovima sučelja, i taj princip "u zavisnosti o stanju na jednom pinu (high ili low)" ti je direktno primjenjiv na paralelni port (koji nije RS232), dok za serijski (RS232) trebaš imati dodatnu "pamet" u obliku softwarea i na strani računala, i na strani tog interfejsa prema sklopu kojeg upravljaš.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: RS-232

Post by jazz »

Prijatelj wrote: E baš to... ti jednostavni sklopovi ili čipovi me zanimaju. Odnosno vjerovatno je riječ samo o jednom čipu. Kojem? Nekakav optocoupler? Nešto drugo?

To.
Npr, ja sam 2 SOIC čipa (MAX232 i mikrokontroler) strpao unutar DB9 konekora, bez većih problema.
Još nisi objasnio o čemu se radi tako da :roll:
bsl1.gif
bsl1.gif (7.06 KiB) Viewed 3325 times
bsl2.jpg
bsl2.jpg (9.45 KiB) Viewed 3325 times
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: RS-232

Post by jazz »

zigzag9 wrote: .. čini mi se da zapravo želiš upravljati sa paralelnim, a ne serijskim portom. Razlika između paralelnog i serijskog porta što se tiče upravljanja je bitno različita, budući se radi o različitim tipovima sučelja, i taj princip "u zavisnosti o stanju na jednom pinu (high ili low)" ti je direktno primjenjiv na paralelni port (koji nije RS232), dok za serijski (RS232) trebaš imati dodatnu "pamet" u obliku softwarea i na strani računala, i na strani tog interfejsa prema sklopu kojeg upravljaš.
Ako su dva pina dovoljna za rješenje problema, onda se serijski port može koristi kao paralelni bez "dodatne" pameti bilo na strani računala ili sklopa. Jednostavno se setiraju/restiraju DTR/RTS pinovi (win api EscapeCommFunction). Jedina komplikacija u odnosu na paralelni je što je za rad potrebno posložiti par diskretnih elemenata za pretvorbu naponskih razina (-15V -> 0V, 15V -> 5V).
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: RS-232

Post by zigzag9 »

@jazz: u pravu si, nisu mi pali na pamet ti pinovi.
Prijatelj
Posts: 6
Joined: 16-10-2011, 08:58

Re: RS-232

Post by Prijatelj »

jazz wrote: Još nisi objasnio o čemu se radi tako da :roll:
Vaauuu....
Odoste vi daleko....
Jel ovo elektronika za početnike ili sam fulao ? :lol: :lol:

Ajmo ovako...primitivno da ne može primitivnije...
Dok mi se sa strane DCE ne pojavi CD, drži mi zatvoreno Tx i RX na DTE, iako sa njih dobijam nešto u dumb modu što mi smeta sve dok mi se ne uspostavi veza na DCE ( uspostava veze mi digne CD, a tada mi se treba i otvoriti Rx i TX).

Eto.
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: RS-232

Post by hari poter »

Image
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: RS-232

Post by jazz »

Prijatelj wrote: Ajmo ovako...primitivno da ne može primitivnije...
Dok mi se sa strane DCE ne pojavi CD, drži mi zatvoreno Tx i RX na DTE, iako sa njih dobijam nešto u dumb modu što mi smeta sve dok mi se ne uspostavi veza na DCE ( uspostava veze mi digne CD, a tada mi se treba i otvoriti Rx i TX).

Eto.
Trenutno nemam vremana detaljno uči u problematiku, ali logički signal (0V-5V) se može kontrolirati sa SN74HC125. Mislim da je problem moguće riješiti bez dodatnog hardware-a, software-ski, flush operacijom (čišćenje smeća sa RX/TX linije) nakon uspostave veze.

PurgeComm(hWnd, PURGE_TXABORT or PURGE_TXCLEAR);
PurgeComm(hWnd, PURGE_RXABORT or PURGE_RXCLEAR);

Serijski port je u detalje objašnjen ovdje...
http://www.beyondlogic.org/serial/serial.htm
Prijatelj
Posts: 6
Joined: 16-10-2011, 08:58

Re: RS-232

Post by Prijatelj »

hari poter wrote:Image
Hvala.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: RS-232

Post by Zez »

'Ajmo ovako: ako je za početnike,upišeš u tražilicu (Google, Yahoo,...) "serial port" i onda ... vidiš čuda neviđena. Svega i svačega, sve po mjeri, sve po niskoj cijeni.
Lijenost je iz raja izašla.
Prijatelj
Posts: 6
Joined: 16-10-2011, 08:58

Re: RS-232

Post by Prijatelj »

Zez wrote:'Ajmo ovako: ako je za početnike,upišeš u tražilicu (Google, Yahoo,...) "serial port" i onda ... vidiš čuda neviđena. Svega i svačega, sve po mjeri, sve po niskoj cijeni.
Ako nemaš pametnijeg posla, nemoraš ni gluposti pisati samo da bi nešto napisao, jel tako Zez?

Inače, optotriac je rješenje... samo ima malih dodataka na koje treba računati.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: RS-232

Post by Zez »

Prijatelju, to uopće nisu gluposti samo sam malo karikirao. Da si poslušao savjet shvatio bi o čemu sam pisao.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply