Polovi schottkyja i kondenzatora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
bluedevil
Posts: 5
Joined: 14-10-2011, 16:28

Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by bluedevil »

Pozdrav!
Spajam kond i schottky na 12VDC da osiguram malo struje jednom uređaju koji na tren ostane bez struje kad palim auto. Uglavnom, schottky koji imam je onaj mali kvadratni sa 2 nogice, a ja ne znam koju spojiti prema akumulatoru a koju prema kondenzatoru. Nigdje na diodi ne pise nista.
Također, kond nema oznaku + ili - jasno označeno, već samo ima jednu bazu crne boje a drugu srebrne, te na tijelu jednu strelicu koja pokazuje od crne baze prema srebrnoj a u njoj (strelici) piše '-' (znak minusa). I opet ne znam koji kraj spojiti na + a koji na -.
Ideja je na + žicu od akumulatora prema uređaju staviti prvo schottky, pa iza toga kond koji spaja + i -, tako da osigura tu sekundu struje kod paljenja. Kond je debeli, veliki, 10000 uF i 35V, a schottky je 7.5 A (puno vise nego sto uredjaj ikad treba).

Dakle, pitanje je kako da identificiram + i - kondenzatora te kako da identificiram koji kraj schottkyja ide prema bateriji a koji prema kondenzatorovom plusu.

Hvala!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by niho »

Pozdrav! Pa kao i svaka dioda odredi se unimerom a elektrolitski kondenzatori su obicno u aluminijumskom kucistu i minus ide na to kuciste. Uostalom zar nije bilo lakse uslikati te dijelove nego pisati pola stranice teksta :)
bluedevil
Posts: 5
Joined: 14-10-2011, 16:28

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by bluedevil »

Stoji - ali s mobitela sam tipkao pa nisam imao prilike staviti sliku. Evo je sad:

Image

Nadam se da je sad lakše... A što se tiče provjere unimerom - imam ga, ali ne znam kako bih s njim provjerio diodu odnosno kond, pa bih i u tom slučaju trebao nekakve upute.

Hvala!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by LAF »

Na kondenzatoru lijepo strelicom obiljezen minus ( masa) a ugradnja diode nikakav problem,
svakako skidas uredjaj s napajanja, spojis diodu i ako radi u redu je , ako ne radi , okrenes diodu.-
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by niho »

Eto @bluedevil vidis da je prosto da prostije ne moze, a kako se ispituje dioda unimerom?? pa njen zadatak je da provodi u jednom smjeru a u drugom ne lako je odrediti, ne znam kakav unimer imas ali ako je neki digitalac na njemu obicno imas podrucje na om-metru za ispitivanje dioda (simbol diode) ili nes slicno!
bluedevil
Posts: 5
Joined: 14-10-2011, 16:28

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by bluedevil »

Hvala puno ljudi, evo probao sam sad spojiti sve bez lemljenja i sve radi kako treba - barem tako izgleda.
Sad me zanima još jedna stvar: taj kond gore na slici, on ne može "pojesti" struje toliko da isprazni akumulator, ili može? Akumulator je 74 Ah.
bluedevil
Posts: 5
Joined: 14-10-2011, 16:28

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by bluedevil »

Odnosno... Ono sto me zanima, a sto ne znam, je sto se dogadja kad je aparat ugasen. On cijelo vrijeme ima 12v jer mu to odrzava memoriju. Ali display je ugasen dok se ne da kontakt, ili se bez kontakta moze pritisnuti gumb pa se na par sekundi upali display. Dakle cijelo vrijeme ima struju.
Sad kad ima kondenzator, mijenja li to sto? Kad se kond napuni, a mislim da je to vrlo brzo, sto dalje bude? Sto kad je sve ugaseno, hoce li trositi akumulator mozda? I kad je sve upaljeno, sto onda? Hoce li se kond stalno puniti/prazniti ili se taj ciklus desi samo kod paljenja, kad dobije premalo struje pa ce onda uskociti, te se poslije napuniti i onda cekati, ili kako to sad radi?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by niho »

Da kondenzator "trosi" struju dok se puni i nakon toga miruje, naravno teoretski gledano kondenzator ima i ostale elemente koji ga upotpunjuju, (pogledaj ESR) ali su to jako male struje (ispod 1 mA) i ne bi trebalo biti nikakvih problema ni sa puno manjim akumulatorom.
bluedevil
Posts: 5
Joined: 14-10-2011, 16:28

Re: Polovi schottkyja i kondenzatora

Post by bluedevil »

Najljepše zahvaljujem
Post Reply