Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentiranje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentiranje

Post by koki007 »

Kao sto sam naslov govori, zanima me da li mi mozete preporuciti neki dobar program za brzo (eksperimentalno) dizajniranje el. krugova? Sa posebnim naglaskom na brzo eksperimentiranje :)

Probao sam El. Workbench 5.x ali je program katastrofa, bugovit i kad se napravi malo veci sklop sa mijesanim analognim i digitalnih krugovima onda potpuno poludi. A i one veze izmedu elemenata se "samopostavljaju" na glup nacim pa ih stalno treba poravnavati kako se micu elementi.

Bio bi zahvalan kad bi mogli preporuciti jedan fokusiran na digitalne sustave zanemarivsi analogni dio price, znaci samo gleda nule/jedinice, impulse i tajming. Simulacija mikrokontrolera (PIC 12/16F/ATmega) bi jako dobro dosla.

I jedan program koji bi dobro odradivao analogiju ali da ima barem elementarnu podrsku za logiku - logicka vrata, bistabili, brojaci, ako je moguce i 74xx ili 40xx seriju cipova.

Naravno idealno bi bilo kad bi jedan program odlicno odradivao i analogiju i digitaliju, i zajedno i neovisno:D

Ako nista drugo barem napisite sa kojim programima vi radite i kakve dojmove/iskustva imate s njima. Unaprijed hvala!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentir

Post by niho »

Probaj multisim ili isis od proteusa, pa vidi koji ti se cini blizi tvojim potrebama. Na netu mozes naci oba programa.
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentir

Post by gurko »

Drugi glas za Proteus.
Radi i analogne i digitalne sisteme. Mozes ga skinuti sa weba a moze se naci i cr*k. Plus dobijes i posebnu aplikaciju (Ares) za dizajniranje PCB-a.
Probaj! Ne kosta nista ... :P
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentir

Post by gurko »

@niho ...
Imal' nekih prednosti Multisim nad Proteusom? Ako sam se navikao na Proteus, ima li nekog posebnog razloga da probam Multisim???

Ty
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentir

Post by niho »

Ama nije zgoreg probati oba. I jedan i drugi se mogiu naci besplatno (citaj c*ack :) ) na netu. Manje vise slicno je, ja koristim rijetko i jedan i drugi, nekako mi draze posloziti elemente pa vidjeti kako to radi u prave :D
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

Re: Program za simuliranje/dizajn el.krugova i eksperimentir

Post by koki007 »

Hvala! Ovaj Proteus je stvarno odlican samo nije bas za brzo/rapidno eksperimentiranje.

Meni bu super doslo nesto ovakvo:

http://www.falstad.com/circuit/

Pogledajte pod u menu pod Circuits razne primjere (koji su takoder odlicni za pocetnike). Stvarno je pre-pre-odlican za pocetnike, za svaki element kaze napon/pad napona i amperazu na njemu, vizualno prikazuje protok struje. Vrlo lako se ubaci vremenski dijagram nekog napona/stuje, odlicno odraduje i analogiju i digitaliju do osnovnih logickih elemenata i brzo se mogu nabacati elementi. Jedinu veeeeliku manu ima sto se shema tesko modificira kad se jednom nacrta, odnosno nije bas intuivno. Ne mozes "rastezati" zice/elemente nego moras brisati i ponovno stavljati (barem kolko sam ja skuzio)

E sad ako postoji verzija ovako neceg, sa mogucnoscu lakog modificiranja sheme ja bi bio JAKO zahvalan! :)
Post Reply