lampaško pojačalo / pitanja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
kobra
Posts: 16
Joined: 11-08-2011, 11:05

lampaško pojačalo / pitanja

Post by kobra »

Pozdrav svima !

Prvo da se opravdam da čitam i učim, ali ima nekakvih pitanja koja me zanimaju unaprijed pa se nadam da će te mi moći bar okvirno odgovoriti.

Dakle moje prvo pitanje je vezano uz trafo koje se koristi za lampaško pojačalo. Postoje 2, ulazni i izlazni. Ja sam za primjer uzeo ovo pojačalo jer ga planiram raditi u nekoj srednje dalekoj budućnosti, ovisno o mom novčanom stanju :

http://www.ax84.com/p1.html

ovo je konkretno shema

http://www.ax84.com/static/p1/AX84_P1_100616.pdf

E sad, mene zanima što točno određuje kakav će biti trafo, tj. njegove karakterstike ? Da li su to lampe ili ? Mislim, zašto baš trafo treba dati taj i taj napon ?

Drugo, nikad nisam vidio da lampaško pojačalo ima klasičnu PCB pločicu, zašto ?

Izlazni trafo mi nije jasan, zašto su označene samo boje žica ? :oops:

I da, što to daje snagu pojačalu ? Zašto je jedno pojačalo snage 10w a drugo 100w, a nevidim preveliku razliku u dijelovima ( ili to moje ne istrenirano oko ne vidi ) ?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by Amir_H »

Ljudi i danas grade "lampaška" pojačala prvenstveno za električne gitare, jer se pomoću tranzistora i IC nikada nije mogla postići "boja" zvuka kakvu daju lampaši. Danas postoje mikroprocesorka pojačala koja obrađuju zvuk tako da se dobije lampaški zvuk.

PCB se rijetko koriste sa lampama, jer lampe dobro griju pa obično PCB budu sprženi.

Preko google sam našao link gdje dilaju kitove za gradnju lampaša:

http://www.tubedepot.com/tubeampkits.html

a ako hoćeš da prođeš jeftinije tada otići na link:

http://www.scribd.com/doc/64467235/Skol ... Amir-Halep

Tu je shema jednog jednostavnog i jeftinog lampaša ...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by nano »

1.prema ovoj tvojoj shemi jesu dva trafoa ,ali jedan je mrezni tj.za napajanje ,a drugi je
izlazni.,ulazni trafo se ovdje ne koristi ,a i inace se sada rijetko koristi

naponi koje daje mrezni trafo ,a i snaga samog trafoa,se odredjuju prema izabranim lampama i prema snazi
koju pojacalo daje....

svaka lampa ,kao i druge elektronske komponente ,ima svoj data sheet, iliti podatke o koristenju (mozda prevod i nije najbolji ) u kojem pise koliki je maksimalni napon i kolika je maksimalna struja kroz lampu
,napon grijanja itd.

kod tvog pojacala se koristi specifican transformator od proizvodjaca Hammond pod onim brojem i on
ima po bojama oznacene izvode radi lakseg snalazenja.Mozes staviti i druge trafoe koji imaju iste karakteristike (impedancu primara i sekundara),ali opet moras znati izvode na trafou

snagu pojacalu daju uglavnom izlazne lampe,da ne kompliciramo postoje dva osnovna tipa lampaskih pojacala:single ended (ova tvoja shema) i push pull...single ended su jednostavnija za izgradnju ,ali daju malu snagu...push pull daju vecu snagu,ali imaju neke svoje nedostatke....malo prouci sve to pa ce ti biti jasnije...
izlazne trafoe mozes motati i sam...ima na mrezi uputstava i proracuna za to

mozda bi ti za pocetak bilo najbolje da kupis neki kit komplet...steci ces dosta iskustva u izradi ,a i proradit ce iz prve skoro pa sigurno
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
kobra
Posts: 16
Joined: 11-08-2011, 11:05

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by kobra »

E hvala na odgovorima :D

Što se tice KIT-a, a nevjerujem da cu njega za prvi put, ali za pocetak mislim kupiti trafoe a ne da ih sam radim. I tako te sitnice.

I za ove dvije vrste pojačala nisam znao, stvarno hvala. Ako bude još pitanja oživit ću temu, tnx.
kobra
Posts: 16
Joined: 11-08-2011, 11:05

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by kobra »

P.s. možeš me uputiti na taj link za motanje trafoa, nisam ga uspio naći, hvala.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by Amir_H »

Kobra, ako se odlučiš za motanje trafoa vodi računa da je motanje ulaznih i izlaznih trafoa tj. trafoa za audio signal potreban mnogo veći majstorluk nego li za motanje mrežnih trafoa. Namotaje za audio trafo moraš dobro lakirati i ispeći lak (najednostavnije u rerni starog šporeta - nomoj u novoj rerni da poslije ne smrdi). Dalje limove audio trafoa moraš jako dobro složiti. Ako ne uradiš tako trafo će unositi velike smetnje u signal - najednostavnije je da audio trafo skineš iz nekog uređaja (stari radio aparat, stari zvučnici iz razglasa i slično). A možeš i kupiti audio trafo ...
kobra
Posts: 16
Joined: 11-08-2011, 11:05

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by kobra »

Audio trafo bi me za ovaj došao nekih 250 kn, dakle ne isplati se zezat, ali dobro je znati postupak.
lab1722tec
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 26-12-2010, 12:12
Location: sad_tu_sad_tamo

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by lab1722tec »

Evo ti link pa uživaj.... : http://homepages.ihug.co.nz/~dragan/izl_trafo.html

Pozdrav!
kobra
Posts: 16
Joined: 11-08-2011, 11:05

Re: lampaško pojačalo / pitanja

Post by kobra »

Hvala !
Post Reply