pomoć oko pn spoja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mrtnc
Posts: 4
Joined: 08-09-2011, 00:43

pomoć oko pn spoja

Post by mrtnc »

Vidim da se na elektronika.ba nalazi dosta eksperimentalista te ne znam jesam li došao na pravu stranicu ali molim vas ako ste upoznati sa teorijom pn spoja zašto se kod izvođenja formule za dubinu barijere ili osiromašenoga područja uvrštavaju vrijednosti n(-xp)=Na i n(xn)=Nd ako znamo da nisu svi akceptori Na i donori Nd ionizirani.
Koordinatni sustav je postavljen na središtu osiromašenoga područja tj x=0 je u sredini barijere.
-xp je dubina barijere na p strani, a xn je dubina barijere na n strani.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: pomoć oko pn spoja

Post by Amir_H »

I sam si primjetio da je pri izvođenju formule izvršena takva pretpostavka premda u praksi nije 100% tako ... Često se formule izvode uz određene aproksimacije koje su (dovoljno) tačne za određene potrebe ...
mrtnc
Posts: 4
Joined: 08-09-2011, 00:43

Re: pomoć oko pn spoja

Post by mrtnc »

nisi mi ništa objasnio kao ni na drugim forumima. gle

postavi 1D koordinatni sustav ili pravac sa nulom na prijelazu pn ( govorim o pn a ne np ) spoja. desno o toga označiš točku xn gdke od nula do xn označava širinu barijere unutar n tipa poluvodiča.
Lijevo od toga označiš točku -xp gdje od 0 do -xp označava širinu barijere unutar p tipa poluvodiča.
Ako su akceptori ili donori jednoliko raspoređeni po čitavome p i n tipu respektivno zašto se onda pretpostavlja kod izvođenja formulee za širinu barijere i kod alternativnih izvođenja napona barijere da je n(xn)=Nd ili
n(-xp)=Na tj da je čitav naboj donora ili akceptira lokaliziran unutar barijere
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: pomoć oko pn spoja

Post by Amir_H »

Pretpostavka je da ih je električno polje "sve usisalo" u barijeru ...
mrtnc
Posts: 4
Joined: 08-09-2011, 00:43

Re: pomoć oko pn spoja

Post by mrtnc »

električno polje je usisalo što?

nakon što je došlo do rekombinacije tj nakon što su većinski nosioci naboja iz n strane tj elektroni rekombinirali sa većinskim nosiocima naboja na p strani šupljinama ili obratno dolazi do totalnoga osiromašenja većinskih nosilaca unutar barijere.
Kod skokovitih pn prijelaza pretpostavka je da su večinski nosioci naboja untar barijere 0 ili barem nekoliko redova veličina manje od većinskih nosioca naboja van barijere. Upravo zbog toga se pretpostavlja da je n strana van barijere na n strani kvazineutralna jer u njoj obitavaju slobodni elektroni i ostali akceptori koji su pozitivno nabijeni prema vav. Isto tako je i sa p stranom. Upravo zbog toga se pretpostavlja da je
potencijal na krajevima barijere jednak nuli jer unutar barijere postoje samo nabijeni ioni su jedne strane barijere prema van električki nabijene dok je ukupna barijera prema van električki neutralna.

Ako je to tako kako ih električno polje može sve usisati
mrtnc
Posts: 4
Joined: 08-09-2011, 00:43

Re: pomoć oko pn spoja

Post by mrtnc »

ako sam ja dobro shvatio električno polje će zaustaviti širenje barijere jer je posljedica električnoga polja driftna struja koja će poništiti difuzijsku struju. To bi trebalo značiti da se unutar barijere neće nalaziti ni približan broj ukupnih donora ili akceptora jer bi u suprotnome čitav pn spoj bio osiromašen
Post Reply