Neće da se preslika na pločicu i neće...

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Već dva dana pokušavam izraditi PCB ali nikako da uspijem. Radim sa termo folijom koju prepeglam na pločicu. Ili mi se vodovi spoje, zamuti se, ili ih pola ostane na foliji a pola na pločici, uglavnom nikako, radio sam svašta, mijenjao temperaturu, pritiskao, peglao, stezao peglu ma nema šta nisam, ali jednostavno neće... Je li to samo stvar prakse, ili ima neka fora?
Malo sam upitao gugl šta on misli o tome, i on kaže da je možda čak najlakše inkjet-om isprintat na foto papir, onda to prepeglat na pločicu, 5-6 minuta na oko 170 C zatim to staviti u vodu i detrdžent za suđe dok papir ne postane proziran, potom ga nježno i lagano skinuti. Sve između vodova (ako išta ostane) očistiti četkicom za zube, a poslije povećalom pregledati i ako je još šta ostalo, to oštrim predmetom skinuti...
Opet me zanimaju samo iskustva i sugestije...
Ovo ću sutra definitivno pokušat jer jako mi se sviđa i čini najjednostavnijim.
Što reći?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by WhiteHead »

ivan09 wrote: inkjet-om isprintat na foto papir, onda to prepeglat na pločicu, 5-6 minuta na oko 170 C
:!: :!: :?:
ivan09 wrote: Ovo ću sutra definitivno pokušat jer jako mi se sviđa i čini najjednostavnijim.
nemoj...
radije pročitaj teme vezane za to na ovom forumu.....zašto je teško čitati :?:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Nije teško čitati, ali pročitao sam tako http://www.inet.hr/~dariodom/plocice1.htm
I mislim da sam malo krivo razumio jer je tamo pisalo da taj papir zovu fotopapir za inkjet pisače.

Potražim i na forumu pa ćemo vidjet. A sad baš razmišljam imam jedan HP stoji bez veze i jedan EPSONI da smućkam nešto iz dosade pa da printa direkt, ali znam da ima problema sa otapanjem u kiselini zato što boja sadrži vodu ili nešto slično pa to je još daleko jer treba malo čitat još o tome...
Što reći?
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by mega162 »

neda mi sve to čitat kaj si radil, ali to se printa na LASERSKOM printeru
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Tako sam i radio... Na laserskom printeru na termo foliju. U corelu namjestio veličinu i printao u jednoj tiskari
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by elektor »

Postoji jedan "trik" kad radiš transfer postupak s folijom, a ne foto papirom.
Čim makneš peglu s pločice na kojoj je folija odnesi ju pod hladnu tekuću vodu. Na taj se način toner brzo ohladi i bolje se zalijepi na pločicu. Ako ti se vodovi razliju i spoje to znači da si previše peglao.
Bolja kvaliteta pločice se dobije kad se radi sa foto papirom nego sa folijom stoga probaj tu varijantu. Na forumu je o tome sve detaljno napisano.
User avatar
maro-du
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 70
Joined: 15-02-2010, 11:41

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by maro-du »

pođi u tiskaru i uzmi par kudzruk papira to su neki posebni masni papiri sa kojih toner se skroz prebaci na pločicu.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Ma i to sam radio, manje peglao, ali opet ništa... koliko vremenski i na koliko stupnjeva otprilike je najpovoljnije... Pretražit ću večeras forum o tom sa foto papirom...
I ovaj kudžruk papir također
Što reći?
User avatar
maro-du
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 70
Joined: 15-02-2010, 11:41

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by maro-du »

ja provučem 3-4 puta kroz normalni laminator bez ikakvih preinaka na njemu i ubacim ga u posudu s vodom i polako prstom sastružem papir i potopim u kiselinu i hidrogen i cijela pločica je gotova za 10 min.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Laminator je? Pretpostavljam nešto za slike printat... Znači 3-4 puta isprintaš istu stvar, prepeglaš to, sastružešš papir i to je to... Ja ću sutra onda tražit što masniji papir koji imaju pa ću probavat svašta... Imam vremena... Slikat ću sve i objavljivat rezultate... Možda nekom nekad ovo moje bezvezno smaranje i pomogne...
Što reći?
User avatar
maro-du
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 70
Joined: 15-02-2010, 11:41

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by maro-du »

laminator ti je sprava koja služi za plastificiranje papira,iskaznica...

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... t=5406&f=9
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Ahaamm... Znači ono što je isprintano provučeš kroz njega... A teško je to u bosni nabavit :S
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Nekako me strah sa toga naručivat... Tko zna šta će mi poslat :S
Što reći?
User avatar
maro-du
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 70
Joined: 15-02-2010, 11:41

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by maro-du »

onda pogledaj u knižarama i papirnicama. morale bi to imati u prodaji a ako nemaju pitaj bili mogli naručiti.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by stojke369 »

Ma baci sve to u djavola... uzmi lepo radi foto postupak. Ja sam se zezao sa peglom, flomasterom, lakom.... termo folija pa papiri od kalendara i casopisa da budu masni.... i onda kupim sta mi treba za foto postupak i malo probas 2-3 puta da vidis kako ide i cepas. Sad mi treba da izradim PCB manje od sat vremena sa sve pecenjem plocice u sporetu jer radim sa foto lakom... a ako kupujes vec oslojene plocice treba ti i manje vremena a rezultat je perfektan.
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by luchni »

@stojke369
Ako je ovoliko problema imao sa toner transferom, isto će biti i sa fotopostupkom osim ako već nije radio tako.

Čini mi se da je potrebno uputstvo sa slikama i svim cakama i detaljima oko izrade pločica toner transferom na ovom forumu, slično kao trax-ove upute za foto postupak. Ovakvih tema ima previše i mislim da bi bilo najbolje kad bi se kao odgovor našao jedan link do tog uputstva. Ako i tada nije jasno, jedini odgovor koji netko može dobiti je pročitaj opet.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by stojke369 »

Ima tema na forumu koliko hoces lepo kazes i u svim temama ima po sto puta objasnjeno kako se radi toner transver peglom i laminatorom a za youtube da i ne pricam sta sve ima i to do najsitnijih detalja.... sto bi se reklo sve je nacrtano(snimljeno) i servirano.

Jbg za foto postupak mora da se pomuci jedna dan da se malo nervira ali ako prati upute kao sto je na primer trax postavio i da odstupa malo nece da pogresi. Ja kad radim foto postupak verujete da sipam hidrogen i kiselinu sto se kaze od oka uopste i ne merim i nema problema. Jedino sto merim to je kad rastapam zivu sodu u vodu i to sam poceo od prilike da radim a i kad osvetljavam plocicu idem na 9-10min ... znaci ne mora sve striktno i moze da se odstupa po malo i da se ne pogresi. Jbg zajebem se i ja negde pa onda razredjivac pa ocistim ponovo plocicu preprskam foto lak na pecenje pa ponovo sve po redu.
Veruj jednom kad uradis foto postupkom plocicu kako treba ne vracas se vise na peglu, laminator i ostalo :wink:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by Amir_H »

@ivan09

Još prije nekoliko mjeseci sam pisao da pločice ne treba praviti već kupovati ... osim ako nisu u pitanju jednostavne pločice koje možeš skalpelom isjeći (siječeš bakarnu foliju da dobiješ kvadratna i pravougaona polja na koja ćeš lemiti).

Ima mnogo univerzalnih pločica, a također i mnogo kit kompleta za vježbanje, a izrdada pločica je gubljenje vremena - vrijeme koje ćeš utrošiti na izradu pločice bolje da iskoristiš za mjerenja sklopu nakon što isti sagradiš ...
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Neće da se preslika na pločicu i neće...

Post by ivan09 »

Pločica sređena sve se lijepo oslikalo (soim 1cm jednog voda koji sam dodao lakom za nokte) U tiskari sam isprintao na najmasniji papir koji su imali, i pokušao... Uspio sam od 6. puta ali mislim da mi je fora bila u tome što je pločica vjerovatno bila prešpricana sredstvom koje štiti od oksidacije, kad sam ju malo zbrusio bez problema sam sredio sve, upravo je na jetkanju i nadam se da ćeee biti dobri rezultati.
Što reći?
Post Reply