Vodovi na pločicama...

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Čisto informativno i zbog potrebe za diskusijom otvaram ovaj topic. Čini mi se da je prije ovdje bio podforum "Uopštena diskusija" ali ovaj put ga nisam našao. Moje pitanje bi bilo, ima li ikakve veze kolika je dužina vodova na tiskanoj pločici? I ima li veze koliki je razmak između njih? Za prvo mislim da baš i nema veze, ali ovo drugom mislim da bi trebalo bit "važno".
Evo kao primjer uzet ćemo ovo, radio sam onaj ispravljač koji je u "Projekti u izradi" i nije mi se svidio. Zbog problema sa diodama, potrebe za gretzom, kondenzatora, tranzistora, odlučio sam malo modificirati pločicu. Ovo je prvobitna pločica http://www.electronics-lab.com/projects ... 01/pcb.gif a ovo je kako sam ja to zamislio http://imageshack.us/f/12/pcbto.jpg/
Umijesto dioda ići će gretz, raspored nožica kod pobudnog je zamijenjen, i kondenzatori od 3300uF idu dva pa sam i tu napravio izmjenu. Eh, sad bih ja volio da pogledate vodove pa mi kažete smeta li to što je dužina izmijenjena, i je li razmak dobar.

Ivan
Što reći?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Vodovi na pločicama...

Post by Amir_H »

Dužina i razmak jesu bitni, a također i širina tj. poprečni prijesjek vodova. Duži vodovi znače veće kapacitete vodova što mnogo znači u VF tehnici. Razmak je bitan, jer može doći do iskrenja između vodova. Širina je bitna, jer može doći do pregrijavanja vodova. Obično se dozvoljava gustina struje do 4A/mm2. To praktično znači da ako je debljina bakarne folije na štampanoj pločici 0,07mm tada nam za struju od 1A treba širina voda na pločici od minimalno (1/4)/0,07=0,25/0,07=3,6mm, jer će se u suprotnom pločica pregrijavati. Postoje tri standardne debljine bakra na pločicama

1/2 oz 0,017 mm 0,7 mils
1 oz 0,035 mm 1,4 mils
2 oz 0,07 mm 2,8 mils.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Amir_H wrote:Duži vodovi znače veće kapacitete vodova što mnogo znači u VF tehnici.
Možeš li pojasniti ovo malo?

Širina da, znam i razmak, ali dužinu bih voljeo da mi pojasniš.
Što se širine tiče, može se reć da je to isto kao i kod žica (vodiča) što je veća struja to je poprečni presjek veći, to znam.
Što reći?
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Vodovi na pločicama...

Post by kizbaja »

tutorial o dizajniranju plocica je trax davno okacio pa sam jedva naso
nadam se da ce ti pomoc
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 928#p99285
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Pomoći će sigurno, ali treba ono pročitat :D
Što reći?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vodovi na pločicama...

Post by pedja089 »

Skini knjigu sa linka, i procitaj.
http://www.sonsivri.com/forum/index.php?topic=15500.0
Mislim da ce ti posle toga sve biti jasno :wink:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Ma bit će sigurno, jer ja imam neko i znanje, i razumijem, ali baš razumijem, ne da znam teoretski nego razumijem što kako radi, šta je struja, napon, fekvencija i ostali pojmovi. To mi je prednost, tako da ću ovo kad pročitam sasvim sigurno shvatiti i sve će mi biti jasno. Ali ja radim sad još jedan PSU pa ako mi može netko reći prije nego ja ono pročitam, valja li ona PCB koju sam malo prepravio pa da njega počnem što prije. Hvala :)
Što reći?
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Vodovi na pločicama...

Post by mega162 »

tamo negdje sam vidio integrale... da bi razumio tu knjigu moraš ih znati
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Iskreno, za to nikad čuo... :S
Što reći?
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Vodovi na pločicama...

Post by vukboban »

To je ono u obliku izduzenog slova "s" za sta vecina ljudi kad ga vide u knjizi misle da je dlaka,pa brisu knjigu rukom ne bi li je sklonili! :ohno:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

:D Znači čitati čitati i samo čitati. Ne vjerujem da će mi to ikada trebati toliko, jer do sad sam diazajnirao samo 2 pločice i to za LM317 dvije različite. Za ostalo je potrebno određeno znanje, mislio sam samo onu pločicu malo izmijeniti i pitat ima li veze dužina vodova jer sad je par vodova duže za nekih 3-4 cm. Ali bez obzira na to kvalitetan tekst nikad nije loše pročitatat pa tako ni ovo. Ako ima još netko tekstove od dozajniranju dobro će doći sigurno...
Što reći?
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Vodovi na pločicama...

Post by mega162 »

vukboban wrote:To je ono u obliku izduzenog slova "s" za sta vecina ljudi kad ga vide u knjizi misle da je dlaka,pa brisu knjigu rukom ne bi li je sklonili! :ohno:
:D :D
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Vodovi na pločicama...

Post by nixx994 »

ja uvek kalaisem sve vodove na plocici (tako mi reko profesor praxe),i nikad nisam imao problema,a razmak izmedju vodova jeste bitan na velikim naponima,ja i jedan drug smo pravili nesto kao blic za aparat,i stalno je puskalo.kad smo probali u mraku videli smo da lete varnice po celoj ploci (radila je na oko 4000V) i samo smo joj stavili lak za trafoe i nije bilo problema.
a u tvom slucaju duzina vodova nije mnogo bitna
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Jedni kažu jest, drugi kažu nije... Šta je sad od tog dvoje :D
To jest bitno u ogromnim nekim pločicama, kvalitetnim sklopovima... Ali meni ne treba ništa tako kvalitetno i precizno, sad za sad elektronika mi je hobi. Hobi prema kojemu osjećam jako puno ljubavi i posvećujem jako puno truda. Još uvijek nisam krenuo sa dizajniranjem pločica. Izrada da, ali sve ostalo prepuštam pametnijima.
Što reći?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Vodovi na pločicama...

Post by Amir_H »

Dužina vodova je jako bitna, ako kroz vodove teku signali visokih frekvencija, jer tada utiču parazitni kapaciteti samih vodova. Na niskim frekvencijama dužina vodova je bitna ako su u pitanju jake struje, jer tada parazitni otpori vodova imaju uticaja. Dakle, ako je tvoj sklop sa signalima niske frekvencije i ako nisu u pitanju jake struje tada dužina vodova nije bitna. Dakako, ako su jake struje u pitanju, a trebaš duge vodove tada ćeš predvidjeti veliku širinu vodova.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Vodovi na pločicama...

Post by ivan09 »

Visoka frekvencija su pojačala za tv prijemnike i slično zar ne? 5A ja ne smatram baš nekom jakom strujom... Ili sam u krivu :S
Što reći?
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Vodovi na pločicama...

Post by gurko »

pedja089 wrote:Skini knjigu sa linka, i procitaj.
http://www.sonsivri.com/forum/index.php?topic=15500.0
Mislim da ce ti posle toga sve biti jasno :wink:
Ovo je dobro dobra knjiga (1600+ stranica) ... ima je jos na jednom linku od 5-6 postavljenih linkova, pa pozurite je skinite.
trofazni
Posts: 14
Joined: 06-07-2014, 21:05

Re: Vodovi na pločicama...

Post by trofazni »

Poz

Moze li mi netko reci je li pametno raditi H-most, za motor od 130W/12V na stampanoj plocici. Nisam siguran moze li plocica to izdrzat. Ako ne moze, koja je alternativa?
[URL=https://matchnow.life]Authentic Damsels[/URL]
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Vodovi na pločicama...

Post by elektor »

Nema problema, pravilno dimenzioniraj širinu vodova, možeš dodati i lema na njih..i to je to
trofazni
Posts: 14
Joined: 06-07-2014, 21:05

Re: Vodovi na pločicama...

Post by trofazni »

u punom opterecenju to bi trebalo biti nekih 11A, i sad sam nasao na google-u da bi mi sirina voda trebala biti neki 9-10mm, jel to ok?
[URL=https://matchnow.life]Authentic Damsels[/URL]
Post Reply