Područje integracije kod razlike potencijala

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Groinx
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 21-04-2009, 17:59

Područje integracije kod razlike potencijala

Post by Groinx »

Mozete li mi objasniti za ova dva zadatka zašto se uzima područje integracije od r do (d-r):
http://imageshack.us/photo/my-images/97/dsc00861p.jpg -- Jel ovdje podrucje integracije ovisi o gustoci naboja ili i zasto je u granici gornjeg integrala r u donjem d-r zar nebi trebalo ici obrnuto?

I sta ovdje predstavlja r_0:
http://imageshack.us/photo/my-images/594/dsc00862yy.jpg
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Područje integracije kod razlike potencijala

Post by kiki11 »

jesi to sam rješavao ili...? na koji faks ideš?
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
Groinx
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 21-04-2009, 17:59

Re: Područje integracije kod razlike potencijala

Post by Groinx »

kiki11 wrote:jesi to sam rješavao ili...? na koji faks ideš?
Sam sam rjesavao na osnovi nekih primjera i vidio sam da idu granice tako ali mi nije jasno zbog čega, idem na FESB, zadatci su točni. :/
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Re: Područje integracije kod razlike potencijala

Post by Dariolo »

1. zadatak

Koliko vidim u zadatku si prvo tražio neku točku nultog potencijala, gdje se zapravo poništavaju električna polja vodiča. Zatim si ukupnu razliku potencijala predstavio kao zbroj potencijala koji vladaju na vodičima. Potencijal koji stvara vodič u nekoj točci prostora da se izračunati iz napisanoga integrala. E sad tebe bune te granice integracije, razlog zašto ne integriraš po nekom području od 0-d jest što ti na području od 0-r nema promjene potencijala, konstantan je. Ako hoćeš malo detaljnije, u elektrostatici unutar vodiča na vlada električno polje, to jest E=0. Što znači da bi ti integral zapravo trebao izgledati kao :

U=-int(0){0 - r} - tvoj integral -int(0){d-r - d}

2. zadatak

r_0 tu zapravo predstavlja neku točku nultog potencijala, što je za izolirani sustav beskonačnost.
To što si napisao je općenitiji postupak, mogao si ga rješavati direktno iz formule za napon.

U_AB = -int(E){r_A - r_B}

Nadam se da sam ti uspio bar malo pojasniti, ako ti još nije jasno samo reci, probati ćemo na drugi način pojasniti :)
Groinx
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 21-04-2009, 17:59

Re: Područje integracije kod razlike potencijala

Post by Groinx »

Za ovaj prvi da vidm jesam li dobro shvatio, znam da je polje unutar vodiča jednako nuli ok, sada kako je polje vodiča jednako nuli ja integriram od površine vodiča (što predstavlja r) pa do druge povrsine vodiča (što predstavlja d-r) integriram od povrsine vodiča jer linijski naboj uzrokuje tek polje od površine vodiča.
Post Reply