Izmjenicni spoj

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Izmjenicni spoj

Post by m11d0 »

Pozdrav ljudi imam jedan problem vise se tice energetike ali nisam znao gdje da se obratim pa molim za pomoc ;)

Ovako

U kuci imam unutrasnje stubiste i spojene prekidace za sijalice. Na ulazu u kucu imam prekidac kojim palim 2 sijalice koje su ugradjene u stepenicama koje vode na drugi sprata na drugom spratu imam takodjer prekidac.
Sada opremam potkrovlje i zelim da i prema gore ugradim 3 sijalice sa strana u zid i da i gore stavim prekidac koji ce ukljucivati prvobitno navedene sijalice ugradjene u stepenice i + ove 3 prema potkrovlju u zidu..
Ukratko zelim da sve spojim u jedno tj da svim prekidacima ukljucujem svih 5 sijalica.
E sad me zanima kako to sve spojiti. ove prve dvije sijalice u stepenicama rade na ova 2 prekidaca i kako sad da spojim jos 3 sijalice i prekidac i da to sve radi u sklopu..Nadam se da razumijete pitanje ev i neke slikice ak ce vam biti lakse tako..
http://www.zaslike.com/files/38l9stpk6tzvyql3nu6w.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; - prvi sprat

http://www.zaslike.com/files/dxpwy7yj5ks9v1ftctx.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; - drugi sprat

Unaprijed hvala.. plss help
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Re: Izmjenicni spoj

Post by m11d0 »

ev malo sam googlao i aj ko skonto sam da mi sad gore treba krizni prekidac na potkrovlju, e sad kako njega spojiti, koje zice gdje dovesti, jel zice sa drugog prekidaca dovodim na njega ili kako :S....
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Izmjenicni spoj

Post by WhiteHead »

Većina križnih prekidača ima na sebi ili uz sebe šemicu za spajanje.
A inače, te dodatne sijalice veži paralelno postojećim, novi prekidač dovedi 4-žilnim kablom u kutiju gdje su dovedena ostala dva prekidača.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Izmjenicni spoj

Post by kizbaja »

napravi ovako kako ti @WhiteHead reko i spoji po shemi sa 24. stranice
http://www.tssibenik.hr/download/elektr ... 0sheme.pdf
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Izmjenicni spoj

Post by niho »

Takve stvari ja sam rjesavao impulsnim relejem. To je u stvari bistabil koji se moze kupiti kao gotov sklop. Kuciste mu je kao i kod automatskih osiguraca. Mozes spojiti koliko volis tastera a broj sijalica odredjuje snaga releja (1500W - 3000W) Klasika svaki taster pali i gasi .. da ne pisem previse znate kako radi bistabil :wink: Sto mi je posebno milo kod ovakvih sklopova nema previse filozofije, do svakog tastera idu samo dvije zice.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Izmjenicni spoj

Post by kizbaja »

lakse je tako kad se radi na novo, i ja sam to radio gdje god se nije stedilo na bistabilima, ali covjek vec ima vecinu instalacije i jedino sta mora ulozit para je za dodatni dio i malo prespojit razvodnu kutiju, a da sad ide sve na bistabile opet bi moro sve to radit i jos dva stara izmjenicna prekidaca zamjenit sa tipkalima
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Izmjenicni spoj

Post by Amir_H »

Objašnjeno u mojoj knjizi "Električne instalacije i osvjetljenje" koja se može fr*e download-ovati ...
Post Reply