Vodena pumba -->Mali Generator ?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by m11d0 »

Pozz ljudi ev imam jedno [ili par] pitanja :S
Ovako. Posto sam pocetnik sto se tice elektronike [al nisam mulac :oops: ] razumijem se u osnovne stvari, ali ev ako moze mala pomoc.

Zelim ono najvise iz zezancije ali et moze i zatrebati napraviti mali generator struje, ne nesto jako otprilike oko 100W.

1. Imam vodenu pumpu [od valjka cini mi se] ne pise na njoj nista od informacija ali ev opisat cu vam je ovako valjda ce vam pomoci da vi mozete meni pomoci.
Otprilike je duga 20 cm,teska oko 0.5KG.Spajao sam na nju nekoliko dioda,takodjer sijalicu iz auta i kada rukom/prstima zavrtim rotor one se upale,[to valjda znaci da ima snage :oops: ]

E sada moje pitanje je jel moguce od nje izvesti generator do 100W ~ struje.imam neki akumulator gdje bi tu struju skladistio,Nabavit cu/napraviti/kupiti invertor za ~ struju.
Imam neke ideje,seme oko toga sta bi je pokretalo, samo jel moguca ova moja zamisao ili se moram jos malo potruditi pa nabaviti jaci istosmjerni motor ili pak rasturati izmjenicni i praviti istosmjerni.
znaci meni samo treba da moze pokrenut jednu sijalicu i nista vise ;)
Plss pomozite
User avatar
Programer15
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 05-05-2011, 12:18

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by Programer15 »

e sad i ja sam radio ali sam radio sa motorom za izbacivanje vode iz vesmasine u njemu nije bio stalni magnet pa tako da bi radio u generatorskom rezimu morao zavrtjeti 1500+ rpm e sad ja sam naso jedan rotor sa stalnim magnetima i ubacio ga u ovaj motor tako da sada sa okretajem prsta palim led kada ga malo okrenem dobijam 3V a kada ga malo brze zavrtim dobijam cak i do 15V!!!

da moguce je izvesti od toga generator. tako rade vjetrenjace znaci dobijenu struju skladiste u akumulator pa iz akumulatora pretvaraju jednosmjernu u naizmjenicnu!!!

ako zelis sa jednosmjernim motormom raditi samo gledaj da radi na sto vecoj voltazi i sto malji broj obrtaja u minuti nadam se da sam pomogao!!!
User avatar
Programer15
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 05-05-2011, 12:18

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by Programer15 »

a da evo snimka kako sam ja to uradio

Code: Select all

http://www.youtube.com/watch?v=4btDjOJsuag&feature=mh_lolz&list=LLI8xnq_LOWBg
User avatar
Programer15
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 05-05-2011, 12:18

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by Programer15 »

samo da kazem sad sam probao onaj mali motoric zavrtjeti busilicom dobio sam 27V!!! :ohno:
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by m11d0 »

Aha ok hvala ti, vidio sam tvoj video samo sto moja pumpa upali i sijalicu iz auta :P , nego je li to dovoljno za bar 100 W izmjenicne struje ??
User avatar
Programer15
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 05-05-2011, 12:18

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by Programer15 »

pa to bi morao izmjeriti koliko daje volti i koliko ampera pa pomnozis [V]*[A] i dobijes kolika mu je snaga pri odredjenom broju obrtaja ispravite me ako grijesim
User avatar
Programer15
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 05-05-2011, 12:18

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by Programer15 »

e sad se sjeti [W]=[V]*[A] to je za DC ali za AC ide u [W]=[V]*[A]*phi sad phi mislim da je fazni ugao izmedju napona i struje nisam siguran!!! :D
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by MileMalbasa »

@Programer15

ugao phi je ugao koji varira od 0 pa do 90 stepeni ili od 0 do pi/2 radijana i on se nalazi na faznoj osi izmedju struje i napona.Ugao zavisi od samog kola i parametara kola.
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by m11d0 »

ma ljudi imao sam ja 5 iz elektrotehnike, znam ja teoriju xD samo me zanimalo jel moguce dobiti 100 W ~ struje sa tim motorom
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by WhiteHead »

Kada se pokuša proizvesti energija tek se tad vidi kako je wat ogromna jedinica.
Vidi snagu te pumpe (valjda piše), u generatorskom režimu trebao bi moći nagurati na 3/4 te snage.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
MileMalbasa
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 65
Joined: 13-11-2010, 11:44

Re: Vodena pumba -->Mali Generator ?

Post by MileMalbasa »

Probaj da nadjes na Internetu neke informacije o pumpi pa mozda i pronadjes snagu ali zapamti da je realna snaga izmedju 70 i 80 % napisane snage...
Post Reply