Borin punjač za nicd pomoć mala

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Borin punjač za nicd pomoć mala

Post by ivan09 »

http://bas.elitesecurity.org/Fast%20charger.gif" onclick="window.open(this.href);return false;

Znači sastavljam listu komponenti da naručim dijelove za ovaj punjač. Ono što me zanima jesu elektroliti...
Odnosno njihov radni napon, označen je samo kapacitet. Znam da napon nije toliko bitan da je bitno samo da bude veći nego onaj koji će on primit. Ali želim preporuku.
Što reći?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Borin punjač za nicd pomoć mala

Post by Feko »

Da, bitno je da je malo veći od napona koji će biti na njegovim izvodima. No ne valja pretjerivati jer kondenzator istog kapaciteta manjeg napona ima bolji ESR od istog takvog a većeg radnog napona.
U ovom slučaju svi elektroliti mogu biti radnog napona 16V :wink:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Borin punjač za nicd pomoć mala

Post by ivan09 »

Pa tako sam i mislio 16V staviti :) Hvala Feko... Da nikod nema na forumu ti bi imao posla samo oko mene :D xD

ESR??? To je onaj neki unutarnji otpor kondenzatora? Iliii???

Odlučio sam naručit ono što ti nisi imao sa elektronika.rs.ba a nije bilo logike naručivati samo 3-4 komponente pa sam odlučio napraviti i ovaj punjač ;) :)
Što reći?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Borin punjač za nicd pomoć mala

Post by Feko »

copy/paste
Što je ESR?
"ESR" je kratica za ekvivalentni serijski otpor. ESR je jedna od karakteristika koja određuje performanse elektrolitskog kondenzatora. Nizak ESR je poželjan u kondenzatorima, jer struja kroz kondenzator izaziva njegovo zagrijavanje uslijed gubitaka zbog otpora. Zagrijavanje ubrzava propast kondenzatora ubrzano isušujući elektrolit. Tijekom životnog vijeka kondenzatora ESR se često povećava 10 do 30 puta ili čak izaziva kratki spoj. Tipičan nazivni životni vijek elektrolita od 2000 do 15,000 sati znatno ovisi o radnoj temperaturi okoline. S povećanjem ESR-a, filtrirajuća svojstva kondenzatora se smanjuju i na kraju sklop ne funkcionira ispravno.....
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Borin punjač za nicd pomoć mala

Post by ivan09 »

Aham, Hvala :)

Čitao sam nekad nešto o tome ali nisam bio siguran šta je, sad mi je jasno sve ;)
Što reći?
Post Reply