stabilizator napona na 5V

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

stabilizator napona na 5V

Post by koki007 »

Pozdrav!

Radim si jedan stabilizator napona na 5V. Na ulazu stabilizatora bi koristio vec gotov adapter od nekog punjaca za mob. il cemu je vec sluzio, na njemu pise da daje 8V istosmjerne. Odlucio sam koristiti 7805 za stabilizaciju, ali imam nekoliko pitanja:

1. U datasheetu pise da može izdrzati 1A, da li mu je to maksimalna "radna" amperaza ili je to neka maksimalna "peak" iznad koje izgori? Da li se taj 1A odnosni na rad bez hladnjaka ili treba koristiti neki hladnjak? Do koliko ampera bi mogo izdrzati bez hladnjaka?


2. Koje vrijednosti kondenzatora staviti?
U datasheetu pise da se prije ulaza stavi 0.33uF i poslije ulaza 0.1uF, ali na shemama po netu vidim da su na svakoj shemi druge vrijednosti, i gotovo nikad te napisane u datasheetu. Vidim da je obicno na ulazu nesto reda 1000uF, pretpostavljam zbog graetz-a al buduci da ne znam kakav izlaz daje taj adapter mislim da bi i meni bilo pametno staviti nesto tog reda.

Sad za izlaz, negdje sam procitao da treba staviti veci kapacitet za nisko-frekventne varijacije i jedan mali za visoko-frekeventne. Razumijem da mali kapacitet ne moze izgladiti duze varijacije, odnosno da treba veci kapacitet, al mi nije jasno zasto nebi taj isti kondenzator izgladio i krace/visokofrekventne varijacije? Jel zato jer su manji druge vrste? Elektrolitski imaju sporiji odaziv od tih manjih? Mogu uzeti nekoliko vrsta tih manjih, folijski/blok, keramicki, multilayer, tantal.. koji su najbrzi medu tima?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: stabilizator napona na 5V

Post by 78L05 »

1. Nije važna samo struja, već i točan ulazni napon. Izračunaj disipaciju (pad napona * struja) i iskoristi jedan od sto kalkulatora za proračun hladnjaka. Ako ti treba više od 1A iskoristi 78S05, naprimjer.

2. Stavi na ulaz 1000uF (pod uvjetom da je iza greca u samom adapteru već filter kondezator - najvojerojatnije je), a na izlaz 10uF elektrolitski i 100nF blok.
Nemoj se toliko sekirati oko spajanja, ne možeš ništa pogriješiti i nije tako kritično kako misliš.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

Re: stabilizator napona na 5V

Post by koki007 »

Hvala na odgovoru!

Napravio sam sa tim vrijednostima, na izlazu daje tocno 5V u praznom hodu, ali kad spojim neko trosilo napon pada! Recimo kad spojim zaruljicu koja vuce 80mA napon mi padne na 4.8V, a kad spojim zaruljicu koja vuce 400mA napon mi padne na 3.6V :/ :/

Prvo sam pomislio da je zbog adaptera na ulazu stabilizatora, koji je u biti neki mali switcher, kad spojim jacu zaruljicu na izlaz stabilizatora napon na izlazu switchera padne ispod 5V, ali probao sam i sa 9V alkalnom baterijom, kod koje napon i pri opterecenju ostane na nekih 8.5V, ali izlaz stabilizatora je i dalje pada na 3.6V, zasto je to tako? Zar nebi napon trebao cijelo vrijeme ostati 5V neovisno o opterecenju, buduci da je stabilizirani?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: stabilizator napona na 5V

Post by LAF »

batali svičer na ulazu, kao što si rekao napon opadne kod opterećenja, alkalna baterija ima prevelik unutarnji otpor, spravu napoji normalnim trafoom napona 7,5 ili više volti, gretz i elektrolit
minimalno 1000 mikrofarada, ionda mjeri i javi rezultate.-
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: stabilizator napona na 5V

Post by mega162 »

78L05 wrote:Nemoj se toliko sekirati oko spajanja, ne možeš ništa pogriješiti i nije tako kritično kako misliš.
pokušaj ne zamijeniti polove elektrolitnog kondenzatora da ne bi bilo vatrometa :lol: :roll:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: stabilizator napona na 5V

Post by 78L05 »

Dobro nisam govorio o nepažnji, ali vidiš da njega zanima točna vrijednost svakog kondenzatora.
Kao da to nikad nije spajao... :roll:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

Re: stabilizator napona na 5V

Post by koki007 »

probao sam sad sa switcherom sa vecim izlaznim naponom i cinkovom 9V bateriom, isto napon padne, al sam primjetio jednu stvar, kad mjerim bas na izvodima zaruljice napon padne, al kad mjerim bas na 7805, na GND i izlazu napon mi je uvijek 5V, zasto je to tako? O.o ... jel moguce da na žicama (tih pola metra) i spojevima do žaruljice toliko padne napon?
mega162 wrote:pokušaj ne zamijeniti polove elektrolitnog kondenzatora da ne bi bilo vatrometa :lol: :roll:
na srecu to nisam, za sad sam jedino spalio jedan 7805 spojivsi ga na 36V, i opeko si prst na jos jednome kojem sam slucajno kratkospojio izlaz :D
78L05 wrote:Dobro nisam govorio o nepažnji, ali vidiš da njega zanima točna vrijednost svakog kondenzatora.
Kao da to nikad nije spajao... :roll:
U biti ne, nikad nisam spajao te stabilizatore, mogo bi uzeti jednu od miljun shema na netu, al mene ne zanima popis sto mora biti na shemi nego zasto to mora biti na shemi. Pokusavam "razviti" svoje stvari bez tudih shema da naucim kako i zasto nesto radi/neradi, sto bas i ne postignem ako samo skinem neku shemu i to pospojim.

BTW jel to neka navika na ovom forumu u svakom drugom postu koristiti roll-eyes smajlic? O.o
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: stabilizator napona na 5V

Post by mega162 »

kaj se tiće kondenzatora, slobodno i na ulaz uz elco od 1000uF staviš i jedan blok od 100nF, iza možeš kak ti je rekel @78l05, ja obično stavljam od 10uf pa do 47uF + 100nF blok
koki007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 26-05-2011, 18:51

Re: stabilizator napona na 5V

Post by koki007 »

Puno hvala na savjetima!

Inace, nasao sam uzrok varijabilnih pada napona, moja je greska sto nisam dao cijelu shemu, vi bi vjerojatno odma uocili problem, meni nije bilo ni na kraju pameti da bi to moglo biti.

Odma na izlazu 7805 sam stavio osigurac, buduci da kanim eksperimentirati sa raznim sklopovima - da zastitim napajanje i sam sklop. Ja sam pretpostavljao da osigurac ima prakticki zanemarivi otpor, ko zica, a kad se ono na njemu kod spojene 0.5 amperske zaruljice stvoril pad napona od 1.25V :? ... isao ga mjeriti i da, ima otpor od 3.2R. Zaruljica ima deklarirano 0.5A na 4.8V, znaci otpor od 9.6R (mada ju multimetar mjeri 1R, ne znam zasto, mozda otpor poraste kad se zagrije).

Izbacio sam osigurac i onda je s praznog hoda od 5.03V napon pao samo na 4.92V ... a kad sam izbacio i jedan jumper koji isto imam nakon izlaza 7808 (stavio da ga povremeno mogu zamjeniti sa ampermetrom) onda napon sa 5.03 pada na 4.96. A kod 80mA zaruljice napon se promijeni za 0.01V.

Vrlo poucna lekcija :D
Post Reply