sistem za hlađenje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
danijel001
Posts: 2
Joined: 21-07-2011, 14:04

sistem za hlađenje

Post by danijel001 »

ovako, poceo sam raditi na sustavu hlađenja za vinski podrum. u kratkim crtama kako bi sustav radio: jedan uređaj bi hladio medij za hlađenje te bi se pumpom taj medij provodio cijevima do svake bačve. na glavnu cijev spajale bi se cijevi za svaku bačvu zasebno i to elektroventilima. svaka bačva bi imala svoj termostat koji bi "otvarao" elektroventil. E sad pitanje: kako da napravim da mi pumpa ne vrti stalno nego da radi kad je najmanje jedan elektroventil otvoren tj. da se gasi kad su svi ventili zatvoreni?
Hvala puno na pomoći!!! :)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: sistem za hlađenje

Post by Amir_H »

Mislim da je već sličan problem bio na ovom forumu - najednostavnije je da paralelno svakom elektroventilu postaviš relej i spojiš tako da svaki relej može aktivirati pumpu tj paralelno spojih kontakte releja. Ako ni jedan relej nije aktiviran pumpa stoji. Bolje rješenje je da postaviš PLC koji ima ulaza koliko i elektroventila i da jedan od izlaza PLC-a koristiš za pokretanje pumpe.

Ipak provjeri prvo sa stručnjakom za rashladne uređaje smije li pumpa biti ikada zaustavljena - moguće da ćeš morati ugraditi miješajući (mix, misch) ventil ...
danijel001
Posts: 2
Joined: 21-07-2011, 14:04

Re: sistem za hlađenje

Post by danijel001 »

hvala puno! i mislio sam tako nešto s relejima a plc nisam ni uzimao u obzir, malo je to preskupo. A dali bi recimo ovakav termostat mogao poslužiti, pošto ima 3 releja, da otvara/zatvara ventil i da pali/gasi pumpu?
Termostat:
http://www.mbfrigo.hr/uploads/MB_Frigo/ ... t-ir33.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: sistem za hlađenje

Post by Amir_H »

Da - može taj regulator ...
Post Reply