Violinsko pojacalo

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Violinsko pojacalo

Post by vanja393 »

Ima par rasprava na ovom forumu na temu pojacala, ali treba mi par savijeta da sagradim jedno. Iako sam veoma zainteresovan za elektroniku oduvijek... ja sam srednja muzicka i zelim da sagradim pojacalo za violinu. Ovo je specificno jer sva pojacala koja sam gledao pojacavaju signaj iz MP3, racunara, mob. telefona..., a svi ti uredjaji imaju "pretpojacalo" u sebi, a ja zelim pojacavati signal pravo iz mikrofona. Evo par primjera sta zelim da sagradim. Prvo sam mislio da uzmem ovo pojacalo od 20 W: http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/poj_20W/" onclick="window.open(this.href);return false; , ali sam mislio da ce mi biti preslabo za signal iz mikrofona, pa sam mislio uzeti ovo pretpojacalo: http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/stereo_pretp/" onclick="window.open(this.href);return false; , tu imam i kontrolu, a kad vec to uzimam, bilo bi fino umijesto 20 W da stavim 100W: http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/poj_100W/" onclick="window.open(this.href);return false; .Hvala vam puno unaprijed, molim vas dajte mi neki savijet, muzicari su takodje dobrodosli hahaha ;)
Shenda

Re: Violinsko pojacalo

Post by Shenda »

Zašto stereo predpojačalo? :roll:

Tebi treba mikrofonsko pretpojačalo (sa pojačanjem ovisnim o tipu mikrofona koji koristiš), koje napajaš baterijama i zakačiš na remen od hlača, a onda kabel do pojačala koje može biti i 20W! ... a može i 100W!

U svakom slučaju, svi koji te budu čuli kako turpijaš sjetiće ti se ženskih čalanova familije... i šire! :wink:
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Violinsko pojacalo

Post by vanja393 »

Jbg, to stereo pretpojacalo je jedino koje u ovoj situaciji mogu da si priustim. To sto si rekao da zakacim za remen od hlaca sam i ja mislio, kao ona minijaturna marshalova gitarska pojacala. Nego, da li znas gdje mogu da nabavim mono pretpojacalo (moze i u kit-u) za mikrofon, i sta mislis, ako stavim pojacalo od 100 W, da li uopste ima svrhe da ga napajam na baterije, mislim, da li ce se baterije brzo trositi? :wink:
Shenda

Re: Violinsko pojacalo

Post by Shenda »

E pa baš "jbg"! :roll:

Samo pretpojačalo ide na baterije! I na remen... :roll:

... a pojačalo od 100W mora na 220V, pa trafo, pa ispravljač... klasična priča! :roll:

Ma moglo bi i na 6 akumulatora, tri za pozitivnu i tri za negativnu stranu napajanja, samo to je malo nezgrapno... trebala bi ti i kolica da to furaš okolo! :wink:

Ne volim kitove... tako da ne znam gdje možeš nabaviti mono mikrofonsko pretpojačalo... to su jednostavni sklopovi za koje je lako naći dijelove i napraviti PCB... -> google!
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Violinsko pojacalo

Post by vanja393 »

Ims li kakvu shemu da mi preporucis sto se tice mikrofonskog pretpojacala, mislim nasao sam par na google-u, ali da li si ti pravio neko jednostavno da znas da funkcionise.
Shenda

Re: Violinsko pojacalo

Post by Shenda »

Mikrofonsko pojačalo se radi prema karakteristikama i tipu mikrofona!

Kad nabaviš mikrofon, onda ti možda mogu pomoći... prijedlogom. Do tada... :roll:

Btw. ja sam na go. - odoh na more! Nema me 3-4 tjedna...:wink:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Violinsko pojacalo

Post by Feko »

Shenda wrote:...Btw. ja sam na go. - odoh na more! Nema me 3-4 tjedna...:wink:
Nije valjda da ideš u Rijeku na more :lol:
u svakom slučaju lijep provod i da vrijeme posluži :wink:
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Violinsko pojacalo

Post by vanja393 »

Koristim jedan jeftini mikrofon koji sam kupio kod kineza prije par godina, "SHEMA SM-668"

Ali, mozda cak i kupim pickup, ali to trebam jos vidjeti :wink:
Shenda

Re: Violinsko pojacalo

Post by Shenda »

Feko wrote: Nije valjda da ideš u Rijeku na more :lol:
Ma nee... iako ima i tamo zgodnih mijesta sa pogledom na... ma znaš na šta mislim! :wink:

Kraj Zadra imam kućicu...
Post Reply