pitanja o mikrokontrolerima

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

pitanja o mikrokontrolerima

Post by bakar »

Malo sam gledao sekcije o PIC-u i ostalim mikrokontrolerima. Nisam bas uspio naci sta me zanima pa se nadam da ce te mi vi moci odgovoriti na ova pitanja, za koja mislim da ce vama biti pre banalna.

1. Koja je razlika između PIC-a i ATMEL-a?

2. Koji se programski jezik koristi za programirat mikrokontrolere? Da li su to jezici poput C, C++, itd... Ili oni imaju bas svoje jezike?

3. Da li su korišteniji PIC ili Atmel mikrokontroleri?

4. Da li da pocmem uciti od PIC ili Atmel mikrokontrolera?

5. Možete li mi preporučiti neki dobar programator da izradim, ovisno o pitanju broj 4 da li ce biti za PIC ili Amtel?

6. Da li je teško naučiti raditi s njima?

7. Da li bih još nešto trebao znati?

Ispričavam se ako numeriranje pitanja nekome smeta, stavia sam to samo radi preglednosti.

Pozdrav i hvala.
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: pitanja o mikrokontrolerima

Post by informaticar »

Bilo je sličnih postova po forumu pa ću ti odgovoriti onako općenito što znam, uglavnom za programiranje koriste se različiti programski jezici C++, Aslember, kod pic-a najčešće picbasic (imaš kurs picbasica u forumu pic mikrokontroleri) i ja ga isto koristim, veoma je jednostavan za rad, a možeš sa njime čuda raditi zato ja više volim pic, dok kod atmela nisam toliko upoznat sa programskim jezicima samo znam za jedan, a to je bascom znam samo da je pomalo sličan picbasicu.
Programator koji da napraviš prvo ovisi o tome za što se opredijeliš pic ili atmel pa sad odaberi pa nastavi dalje...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: pitanja o mikrokontrolerima

Post by Amir_H »

Pogledaj linkove:

http://www.rev-ed.co.uk/picaxe/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en.wikipedia.org/wiki/PICAXE" onclick="window.open(this.href);return false;
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: pitanja o mikrokontrolerima

Post by bakar »

Malo mi je jasnije.

Hvala Amire i Informaticaru :D
Post Reply