Sto dalje uciti???

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Sto dalje uciti???

Post by bakar »

Ako bi ste me mogli usmjeriti koje podrucje da dalje ucim. Imam samo osnovno znanje iz elektrotehnike (znaci zavrsenu tehnicku skolu, dvije godine osnova elektrotehnike, magnetizam i ostale stvari). Moj smjer je bio "Tehnicar za racunalstvo" pa nisam bas nakon prve dvije godine se vise susretao s elektronikom.

Dakle, najvise me zanima elektronika, crtanje shema, projektiranje, itd. Mislim ici na tehnicki fakultet ali nazalost ove godine zbog svojih gluposti nisam upao pa cu ici sljedece. Do tada bih bar zelio korisno iskoristiti vrijeme.

Cilj mi je da kad pogledam neku shemu znam zasto je neki element tu, npr. (pricam bezveze) zasto je bas tu kondenzator, i zasto je bas tih vrijednosti.

Ako biste me mogli usmjeriti koje podrucje da ucim, ili bar neku knjigu preporuciti ... Nije mi porblem izdvojiti neke novce i kupiti knjigu, samo ako je ima u prodaji.

Hvala i pozdrav.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Sto dalje uciti???

Post by bob4 »

Potraži u svom gradu zajednicu tehničke kulture; ili; pogledaj časopis ABC ....
najlakše je uz nečiju pomoć ....:wink:
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: Sto dalje uciti???

Post by bakar »

Ma da jasno, gledao sam,ali toga u mom "gradu" nema. Ima par servisa za RTV tehniku, eventualno koji mobitel. Ali ti ljudi me sigurno nece primiti, nisam niti praksu za srednju kod njih mogao odraditi :).

Samo me zanima sta bi sad dalje trebao uciti. Npr, iman evo sad ispred sebe knjigu " radio priručnik za amatere i tehničare" -dr. Božo Metzenger (ne znam da li vam ime ista govori), dosta stara knjiga. Samo nisam siguran da li je to ono sto meni treba ? Zato pitam koje "područje" dalje uciti :)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Sto dalje uciti???

Post by bob4 »

Knjiga je dobra , ali neznam koliko je "opisna"; davno sam ju poklonio
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Sto dalje uciti???

Post by bob4 »

Ako se snalazišm sa engleskim ove knjige su odlične:
http://www.talkingelectronics.com/proje ... jects.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: Sto dalje uciti???

Post by bakar »

Engleski nije problem, zahvaljujem :)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Sto dalje uciti???

Post by Amir_H »

Pošto namjeravaš ići na Tehnički fakultet najbolje ti je da nabaviš zbirku zadataka iz matematike za taj fakultet i da vježbaš matematiku. Dobro bi bilo da nađeš nekog pametnog i ljubaznog studenta Tehničkog fakulteta pa da od njega prikupiš informacije ... A pripremaj se i za prijemni ispit ...

Ova knjiga sa sklopovima LED dioda je dobra zabava za djecu i penzionere, ali ako ti je cilj da budeš inženjer onda prvo matematika pa onda ostalo ...
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: Sto dalje uciti???

Post by bakar »

Necu reci da sam full odlican matematicar ali mislim da dosta brzo mogu pohvatat. Prijemnih vise nema, na kraju sam se uspio upisati, i to sam uzea strucni studij ( da iman praksu )- smjer elektronika.

Mozes li mi reci zbog cega matematiku treba tako dobro znati ? :oops:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Sto dalje uciti???

Post by bob4 »

E profesore, prijatelju moj....svaka čast ako si ti naučio matematiku, pa tek poslije toga postao inženjer.
I koja se to matematika treba znat za postat inženjer?
User avatar
rajac
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 11-03-2009, 19:01

Re: Sto dalje uciti???

Post by rajac »

Za paliti i gasiti ledice ne treba neka jaka matematika,za većinu ostalih stvari ovisi.Bez više matematike nećeš ni znati analizirati niti najjednostavniji RC krug,a kamoli neke složenije sheme od aktivnih i pasivnih komponenti.Zapravo bilo kakva analiza bilo kojeg elektroničkog sklopa ili elektromagnetske pojave je nemoguća bez primjene više matematike.Nažalost.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Sto dalje uciti???

Post by pedja089 »

Zato ziveli simulatori :D
User avatar
rajac
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 11-03-2009, 19:01

Re: Sto dalje uciti???

Post by rajac »

Naravno :D ,ali to je kao kad dijete koji ide u prvi osnovne kaže živio digitron. Kako ide ona:bez muke nema nauke.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Sto dalje uciti???

Post by Amir_H »

Inženjeri moraju dobro znati matematiku, jer se bez primjene alata matematike ne mogu riješiti mnogi problemi koje inženjeri u praksi inače rješavaju.

Navest ću par primjera - jedan iz mehanike i drugi iz elektrotehnike.

Primjer iz mehanike je gradnja skakaonice za skijaše - postavlja se pitanje tj. problem koji oblik treba imati skakaonica tj. staza pa da skijaš postigne što veći domet skoka ? Problem je riješen matematički - nađeno je da oblik skakonice treba biti kriva cikloida ...

Primjer iz elektrotehnike - prije nekih dvadesteak godina moj kolega sa studija na ETF-u je dobio zadatak za diplomski rad da konstruiše uređaj koji će na ekranu PC računara prikazivati poziciju aviona koli rula po pisti aerodroma. Na tri tačke pise se postave seizmički senzori i poređenjem siganala sa ta tri senzora treba odrediti poziciju aviona. Kolega je problem riješio primjenom tzv. cirkularne konvolucije. Isti metod su francuski stručnjaci iskoristili za konstruisanje uređaja koji određuje tačnu poziciju sa koje je ispaljen metak. Npr. neko puca iz pištolja na nekom velikom trgu - policija iste sekunde ima podatak (koordinate) odakle je pucano ...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Sto dalje uciti???

Post by Amir_H »

@bakar

Ako hoćeš na linku http://www.pfst.hr/data/materijali/BRKU1pre.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; download-uj jednu lijepu skriptu iz oblasti elektronike iz koje ćeš vidjeti koliko "duboko" treba ući u matematiku ...
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: Sto dalje uciti???

Post by bakar »

a sigurno me "malo" matematike nece zaplasiti :)

ali siguran sam da ce mi i matematika biti puno zanimljivija kad vidim da zapravo postoji neka njena primjena u stvarnom zivotu a ne samo da rjesavam izmisljene probleme
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Sto dalje uciti???

Post by Amir_H »

@bakar

Da tako je - matematika je sigurno razumljivija i interesantnija kada se uči na konkretnim primjerima ... To je odavno praktično dokazano ...
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Sto dalje uciti???

Post by gurko »

Slazem se sa Amirom 100%!!! Na pocetku studiranja, to izgleda kao "matematika koja mi nikada nece trebati", ali kasnije se vidi primjena sve te matematike i tek tada postane "pravo zanimljivo".

@bakar
Ako ti engleski nije problem kako pises, imas na youtubu kurseva sa MIT-a. Mozda tamo mozes naci neke stvari koje te interesuju ili matematiku koja te ceka na faxu!

U svakom slucaju, puno srece!
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: Sto dalje uciti???

Post by bakar »

Engleski definitivno nije problem, gledao sam crtice na engleskom kao mali i do dan danas mi tako ostalo, kroz skolu ga nikad nisam morao uciti . Cak sam znao i njemacki razumiti jer san gleda pokemone na tom jeziku, ali pisati i čitati nebih znao.

Probat cu naci, zahvaljujem se.
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Sto dalje uciti???

Post by mega162 »

ja ću se malo nadovezat na matematiku i inžinjere i to na primjeru mehanike.

onaj isti skijaš (ili kaj je već bilo), njegovo kretanje je zadano nekom funkcijom. funkcija sama po sebi je položaj skakača, prva derivacija je njegova brzina a druga derivacija je njegovo ubrzanje. umijesto nepoznanice t s konkretnim brojem, se može točno odrediti položaj, brzina i ubrzanje skijaša npr. u 5 sekundi.

''injžinjerska matematika'' su u prvom redu derivacije i integrali te sve ostalo (matrice i sl.)

onaj ko kaže da inžinjeru nije potrebna matematika ili laže ili nije inžinjer. :azdaja:

@bakar: koji si faks upisal?
Post Reply