Zener dioda

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Zener dioda

Post by ivan09 »

Popravljam nešto, i zapeo sam na jednoj glupoj banalnoj stvari. Zenrica BZC55C12 i 1N4148 ova prva propusta 12V ova druga čiini mi se da bi trebala 1V ako se ne varam. Kad ih ispitujem instrumento, prebacim na polje za diode pojavi mi se broj od 0.5XX V i kod druge 0.666 a koliko se ja sjećam ona ako pokazuje nulu ili nešto blizu nule i kratkom je spoju. Kad provejravam omskim putem imam otpor u oba smijera.
Može neko objašnjenje šta to sve znači, i da l' rade one?
Što reći?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Zener dioda

Post by nano »

digitalni iinstrument pokazuje pad napona na diodi...znaci u jednom smjeru moras imati ocitanje
izmedju 0,5 i 0,9 volti a u drugom nista i onda je dioda ispravna
zener dioda ne provodi 12 v nego joj se otpor naglo smanji na tom tzv. zenerovom naponu i postaje
provodna, dok se do tog napona ponasa kao normalna dioda,a normalna dioda ti je ova 1N4148
na omskom podrucju bi trebalo da ti pokaze beskonacni otpor u oba smjera ,mozda prstima drzis pipalice pa ti DMM pokazuje tvoj otpor
najlakse je (bar meni,jer sam stara skola) mjeriti diode i tranzistore analognim instrumentom....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Resistor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 94
Joined: 19-08-2010, 07:15
Location: Hrvatska Čakovec

Re: Zener dioda

Post by Resistor »

Don't turn it on - take it apart!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Zener dioda

Post by 78L05 »

Mene zanima kako se zenerovom diodom može izvesti zaštita sklopa od previsokog napona napajanja.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Shenda

Re: Zener dioda

Post by Shenda »

... na više načina! :roll:

Zener treba biti za napon koji je gornji limit za određeni spoj. Do tog napona ona ne vodi, a pojavom višeg napona počinje voditi i time (preko jednostavnog sklopa), aktivira relej koji isključi uređaj, SCR koji kratko spoji napajanje pa izgori osigurač - tzv. crowbar -> http://en.wikipedia.org/wiki/Crowbar_(circuit" onclick="window.open(this.href);return false;)
... da navedem samo dva... :wink:

Postoje i limiteri napona i struje, no to sam siguran da znaš! :wink: :roll:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Zener dioda

Post by ivan09 »

Hmmm... U tom slučaju čini se da je moguće kako je jedino IC otišao u vječna lovišta. Njega nije moguće ispitat??? Ili jest??? Ali na ono strani pločice na kojoj mi se pojavilo crnilo, i ispod pločice na okolici uređaja neka nikakvih kvarova, sve je ispravno, zapravo ispravno je sve samo LM(čini mi se da je)393 treba zamijeniti pa ako bude radilo, bude...
Što reći?
Post Reply