prebacivanje jacine registrovanog zvuka u jacinu emitovane t

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
nikolazelic
Posts: 2
Joined: 05-06-2011, 10:05

prebacivanje jacine registrovanog zvuka u jacinu emitovane t

Post by nikolazelic »

Cao narode. Ja nisam elektronicar niti sam se ikad time zanimao ali sam igrom slucaja naisao na problem i nemam predstavu kako da ga resim. Elem, treba nekako da nadjem nacin da jacina zvuka koju hvata mikrofon na ulici odredjuje jacinu toplote ploce na kojoj stoji vostana skulptura. ono sto treba da postignem je da ako je na ulici buka velika ploca greje i topi skulpturu vise nego ako je buka na ulici manja pa je samim tim i toplota ploce manja. Ja sam vajar i ne raumem se u te stvari a prijatelji koje sam pitao nisu sigurni kako to treba da se izvede. Problem je u tome sto je predlog koji sam poslao na konkurs izmenjen(galeristi su ga promenili) a radi se o mom prvom medjunarodnom nastupu. Ako se u mogucnosti da mi odgovorite bio bih vam vrlo zahvalan...

izvinjavam se ako sam pogresio kategoriju ili topic nije dobro formulisan, kazem ne znam nista o elektronici...
Shenda

Re: prebacivanje jacine registrovanog zvuka u jacinu emitovane t

Post by Shenda »

Niđo jabuko... Tvoj problem može se riješiti na više načina... ali idemo redom! :wink:

Blok šema elektroničkog dijela te tvoje instalacije bi bio:

mikrofon -> mikrofonsko pojačalo -> komparator -> PWM kontrola -> grijač

Mikrofon i njegovo pojačalo su standardne stvari koje ne traže dodatna objašnjenja...
Komparator - sklop koji komparira signal iz mikrofonskog pojačala sa nekim referentnim naponom. Poželjno bi bilo da ima nekoliko koraka komparacije, te da se referentni napon može mjenjati... na prvu, na pamet mi pada LM3914/15/16 IC koji služi kao 10-segmentni drajver (sa linearnom/logaritamskom skalom). Komparator služi kao pobuda za slijedeći sklop, a to je...
PWM kontrola - služi za pogon grijača... što je pobuda, koju dobije od komparatora, veća, to grijač jače grije... :wink:

Eto... želim ti puno uspjeha!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: prebacivanje jacine registrovanog zvuka u jacinu emitovane t

Post by pedja089 »

Ili signal sa mikrofonskog pojacala dovesti na nozicu 5 od NE555 i tako menjati ondnos on/off.
nikolazelic
Posts: 2
Joined: 05-06-2011, 10:05

Re: prebacivanje jacine registrovanog zvuka u jacinu emitovane t

Post by nikolazelic »

Hvala narode, nadam se da cu nesto uspeti da uradim... Hvala sto ste odgovorili u tako kratkom roku...
Post Reply