problem napajanje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

problem napajanje

Post by dodo sb »

pozdrav ljudi evo imam jedan problem dobijem od frenda monacor auto equalizer 3x 20W 12V 5A uzima kad ga spojim na akumulator sve je uredu fin zvuk i sve , a kad uzmem trafo koi ima više ampera stavim greatz i poravnam napon sa 40000uF on lagano zuji...jel njemu stvarno nie dovoljo 0.4F ili? znam da se napon pegla sa 2200uF po amperu al ja sam i viška napravio
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: problem napajanje

Post by informaticar »

Niti jedno od tih peglanja za audio nije dobro, 2200uF samo je dobro za banalnije stvari 40000uF je jaaaako puno, za audio najbolje se koriste LC filtri, a zuji zbog toga što nije fino popeglan napon odnosno malo titra za razliku od akumulatora gdje je napon ravan...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: problem napajanje

Post by bob4 »

Nekad i od viška glava boli...
Shenda

Re: problem napajanje

Post by Shenda »

dodo sb wrote:... monacor auto equalizer 3x 20W 12V 5A uzima...
Svaka čast... to je 100% efikasnost! :roll:
Jednostavno, nema gubitaka... jel' to rađeno od supravodiča? :shock:
dodo sb wrote:...40000uF on lagano zuji...jel njemu stvarno nie dovoljo 0.4F...
40000uF nije 0,4F! :roll:

I konačno odgovor na tvoje pitanje... To i takva pojačala nisu dizajnirana da se pogone ispravljačima! Jednostavno, nemoguće je idealno ispeglati napon, uvijek ostane neka AC komponenta, koja se probije do zvučnika... "Power supply rejection" je engleski termin koji označava osobinu pojačala da potisne brum ispravljača, izražava se u dB, i što je taj broj veći pojačalo je manje osjetljivo na loše filtriran napon napajanja...

Postoji nekoliko tehnika kojima se pokušava smanjiti napon bruma (obično 50Hz, te njegovi harmonici...), najskuplja je veliki kondi, zatim multiplikatori kapaciteta, te razni RC i LC filtri... Ipak je najbolje dizajnirati pojačalo tako da ima veliko potiskivanje bruma...

Upravo zbog lošeg potiskivanja bruma čuvene Hirage (pojačala A-klase), zahtijevaju i po 120000 uF po grani napajanja ( a ovo jest 0,12F)! Zvuk im je perfektan, ali što je puno - puno je... :(
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: problem napajanje

Post by dodo sb »

dobro ljudi sad mi je jasnije...hvala na odgovorima
Post Reply