12V 10A relej

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Swerz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 05-05-2011, 10:12
Location: Zagreb

12V 10A relej

Post by Swerz »

Da li je moguce da ovakav mini relej "trpi" snagu od 10A?
U chipoteci su mi rekli da ti mali idu do 1-2A :?

I ako moze mala provjera oko datasheet-a.
Posto tim relejom upravljam preko PIC-a, znaci da bi nazivna snaga releja trebala biti barem 6V?

Ideja je sa PIC-om preko releja upravljati potrosacem od 12V, 8A. Neznam da li je bitno, ali to upravljanje traje svega 10sekundi po aktivaciji.
Shenda

Re: 12V 10A relej

Post by Shenda »

Na releju lijepo piše:
- 10A/120VAC
- 7A/240VAC
- 5A/240VAC

... e sad, nigdje se ne spominje koju struju i napon DC izdrže kontakti... :wink:

Data sheet je sasvim uredu... a to što kažu u Chipoteci, pa nemogu oni baš sve znati, a i inače mi ne djeluju načitani...

Btw. snaga se izražava u W (eventualno u VA), a ne u A i V... :roll:
To su jedinice za jačinu struje i napon!

Btw.2 uzmi veči relej...

Btw.3 iako kontakti najviše trpe prilikom uključivanja i isključivanja, bitno je i vrijeme uključenosti... pa čak i frekvencija uključivanja...
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: 12V 10A relej

Post by informaticar »

http://www.kronos.hr/releji-releji-12v- ... 1_242.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Swerz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 05-05-2011, 10:12
Location: Zagreb

Re: 12V 10A relej

Post by Swerz »

Ma vidim ja sta pise, ali dal to ima smisla kaj pise ili je neki marketinski trik?
Da i pise 200A (karikiram) meni to ne znaci previse jer nemam neki feeling za osjecaj sto se tice elektronike.

Btw, kak ne pise za kontakte? Eno u datasheetu odma ispod zavojnice.
  • Max Switching Voltage : 250VAC/30VDC
    Max Switching Current : 15A
Dakle, u teoriji mi odgovara taj relej ali sam ja skeptican sto se tice velicine tog releja. Izgleda da mi nema druge nego naruciti pa isprobati. To nemre eksplodirati, jelda :lol:

Btw2, ono gore u prvom postu je trebalo pisati jakost od 10A al mi se omaklo u zurbi. Bolje da editiram dok jos mogu :oops:

Btw3, vrijeme ukljucenosti je 5-10 sec, snaga je max 200W (12V) ali se da rasporediti preko 4 releja, no meni je idealno preko jednog i to ovakvog mini. Frekvenciju neznam, al vjerojatno je mogu izracunati. Potrosac je zarulja.

Ne isplati mi se kupovati kod nas jer je prek ebay-a nekoliko puta jeftinije a nije mi hitno.
Shenda

Re: 12V 10A relej

Post by Shenda »

Swerz wrote:Btw, kak ne pise za kontakte? Eno u datasheetu odma ispod zavojnice.
  • Max Switching Voltage : 250VAC/30VDC
    Max Switching Current : 15A
Dakle, u teoriji mi odgovara taj relej ali sam ja skeptican sto se tice velicine tog releja. Izgleda da mi nema druge nego naruciti pa isprobati. To nemre eksplodirati, jelda :lol:
Vidio sam ja to... :roll:

Ali... jedno je svičati AC, a nešto sasvim drugo DC... i tih 250V može biti pri 5mA... a tih 15A pri naponu od 10VAC... lupam, ali moguće je da su kinezi mjerili baš pri tim vrijednostima... Kužiš da ne piše 250V/15A... a ni 30VDC/15A :roll:

Ha čuj... neće baš eksplodirati, al' se može stopiti... Probaj, pa javi! :wink:

Ja sam tu konzervativan... obično stavim veči, pa ne mislim do kada će izdržati... :lol:
Swerz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 05-05-2011, 10:12
Location: Zagreb

Re: 12V 10A relej

Post by Swerz »

Mini relej je narucen i drzim fige da ce izdrzati 10A. A do tad, imam jedan viska od 40A i taj bi morao biti dovoljan.
Post Reply