qBasic + LPT port

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
LukaPE
Posts: 11
Joined: 07-07-2010, 13:24

qBasic + LPT port

Post by LukaPE »

ovako, pokusao bih spojiti jedan senzor, koji sam izradio, na LPT port tako da mogu, mozemo reci, testirati ga. naime, radi se o temperaturnom senzoru koji recimo na sobnoj temperaturi (cca 24 C) ima frekvenciju od svega 10 Hz. senzor ima GND, Vcc i OUT. do sada sam ga testirao preko zvucnika. ja bih sada nesto isprogramirao u qBasicu tako da recimo, signal promjene temperature (ujedno i frekvencija senzora) ulazi u INPUT LPT-a i da ga programom upravljam, odnosno biljezim svaku promjenu takta. moze se i zapisivati u neki log (.txt) ili sl. nisam toliko strucan u programiranju pa molim nekoga ako mi moze i ima volje pomoci oko toga, bio bih mu jako zahvalan.

Nadam se da razumijete o cemu se radi! :)
cisto testiranje senzora u 'digitalnom' obliku.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: qBasic + LPT port

Post by Gromit »

Ako radiš u Windowsima XP nećeš moći kontrolirati LPT port preko qBasica (i meni omiljenog), nažalost!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: qBasic + LPT port

Post by niho »

Moze se kontrolirati samo trebas skinuti kompajler. Imas ga na netu i zove se Freebasic. Kontrolise bez problema i lpt i serijski kontroler. ako ne nadjes nista pameto stavicu link za neke moje zezalice u basicu sa LPT i freebasic. Postupak krajnje jednostavan. Program pises u Qbasicu a onda kompajliras ( pravis exe fajl) u freebasicu i to sljaka bez problema :)
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: qBasic + LPT port

Post by Gromit »

Nisam znao za štos sa Freebasicom. Ja radim sa RapidQ-om sa inpout32.dll-om - onda možeš u console modu davat izravne naredbe kao u qbasicu kao npr. out 888,255 koji postavlja sve data pinove na jedinicu npr. Izvršenje je trenutno, pa je to velika prednost u odnosu na prvo kompajliranje, pa izvršavanje programa u cjelini.
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: qBasic + LPT port

Post by niho »

Da ali ako insistiras na QBasicu onda ovo ide. Naravo naredba je ista "OUT 888, x" ili OUT &h375,nesto
Ja koristim ovu varijantu zato sto radim u osnovnoj skoli a tamo se uci Qbasic pa povremeno napravim ponesto i pokazem djacima da ne misle da ih smaram sa glupostima i zadacima koji nesto ko racunaju iz matematike a imaju digitron koji vise ne moraju ni kupovati nego dodje kao poklon u vrcici deterdzenta ili sl. ;)
Post Reply