pomoć u dodatcima za shemu

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

pomoć u dodatcima za shemu

Post by bakar »

dakle ovo lijevo je shema nekog metronoma

http://imageshack.us/photo/my-images/221/unledg.png/" onclick="window.open(this.href);return false;

htio bih na njega dodati LED-diodu koja bi svjetlucala u broju otkucaja

i htio bih nekako da mogu regulirati broj otkucaja- ali da znam na koliko je otkucaja (znam da je R2 za reguliranje)


p.s. pise zvucnik 8 ohma, ali kako znati koliko W?
Shenda

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by Shenda »

Dakle, to lijevo je kao neka šema kao nekog oscilatora... i sa metronomom danas ima jako malo veze, ako uopće! :roll:

Prije 50 godina - vjerovatno bi bilo čudo tehnike... "Zamjenite svoj mehanički metronom našim u potpunosti tranzistoriziranim..." :lol:

Danas se metronomi rade sa mikroC, tako da osim brzine možeš birati ritam (3/4, 4/4, 5/8, 7/8... i slične gluposti), naglašavaju punu periodu, imaju svjetlosnu indikaciju (silent mode)... kuhaju, peglaju, jedu malu djecu... :roll:

Btw. i na toj tvojoj šemi može se napraviti indikacija sa ledicom, a ako dovoljno brzo brojiš možeš saznati i kojom brzinom "metronom" radi! :lol:
Btw. 2. trebaš jako moćan zvučnik - jedno 200mW! :lol:
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by bakar »

A cujes negdi poceti moram :)

Ako imas shemu metronoma sa mikrokontrolerom i podjelio bi je s menom - puno hvala :)

inace ovo radim cisto iz nekog vlastitog zadovoljstva :)

tako ako bi mi moga reci kako da napravim indikaciju s ledicom i reci kako si dosao do 200mW bio bih jako zahvalan ;)

tnx :)
Shenda

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by Shenda »

Pa sad... ako je stvarno početak, onda napravi to što si naumio... :roll:

:arrow: http://www.qsl.net/on4cko/metronoom.html" onclick="window.open(this.href);return false;

... šema jednog od mnogih... ako napraviš bez displeja može biti malih dimenzija i trošiti skroz malo struje - možeš koristiti bateriju od 9V. :wink:

Ledicu bi mogao spojiti paralelno zvučniku, mora imati redni otpor, recimo 1kohm. 200mW je standard za zvučnik uređaja koji se napaja iz 9V baterije. Takav zvučnik možeš naći u starim "tranzistorima", koristio se i kao "sistemski zvučnik" u kučištima kompa... Metronom bi trebao biti mobilan...

Drago mi je čuti (pročitati) da elektroniku radiš iz zadovoljstva...

Molim, i drugi put,
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by bakar »

Samo mi reci molim te, gledam ovu shemu sta si mi da, i nigdje ne mogu naci ATMEL ovaj ... Cak ni na Ebay-u, je li ima di to uzeti?
Shenda

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by Shenda »

Hmm... izgleda da nema. :(

Ja imam jedan, ali...

Evo druga šema :arrow: http://home.roadrunner.com/~perks/micro ... ronome.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
bakar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 25-01-2010, 13:09

Re: pomoć u dodatcima za shemu

Post by bakar »

tnx :) bice zabavno slagati ovo :)
Post Reply