Kondenzator iscurio

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Pozdrav forumasima,

Na nekom starom tavanu pronasao sam Grundig CN730 HiFi sa zvucnicima (60W,DIN 45 500,3-way) iz 1978 godine.Prilikom ciscenja (prah,paucina) stampane ploce,primjetio sam da je jedan od kondenzatora iscurio.
Podaci na kondenzatoru: Elko 2200µF,40V-HPF,Eln 2200/40(10),DIN 41238,FRAKO,West Germany.

Pitanje je,da li da trazim isti takav kondz. ili mogu upotrebiti kondez. sa nekog drugog izlaznog pojacala,
npr. kondenzator: AUDIO,4700µF(M),42V,85°C?

Gruß,Roberto
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: FRAKO kondenzator iscurio

Post by elektor »

Zamjeni ga elektrolitom istog kapaciteta i istog ili većeg napona :wink:. Ovaj kondenzator koji si naveo nemoj stavljati jer ima duplo veći kapacitet. Pošto je riječ starom HiFi-u preporučljivo je da zamjeniš sve elektrolitske kondenzatore u njemu.
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: FRAKO kondenzator iscurio

Post by Frako »

Eee bas ti hvala majstore.Ima ih par komada,nece biti problem za zamjenu.A bas sam krenuo da zalemim one od 4700µF i reko,stani,pitaj nekog ko se razumije prije nego grune.Jos jednom hvala.

Gruß,Roberto
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: FRAKO kondenzator iscurio

Post by dino_kc »

Zavisi gdje se nalaze ti kondenzatori,ako su u napajanju onda od viška glava ne boli..
"cuksi" -> "dino_kc"
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: FRAKO kondenzator iscurio

Post by Frako »

Sutra saljem slike izlaznog pojacala.
Gruß
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Pokusao sam vec dva puta da posaljem slike ali ne ide.Nesto pise na engleskom,ne razumijem sta hoce...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kondenzator iscurio

Post by pedja089 »

Okaci slike na imageshac ili sl, pa ovde postavi linkove
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Lako onome ko zna,ja se u kompjutere razumijem ko moja baba u avione.Slike sam sa digitalca prebacio u Biblioteku na PC-u i smanjio rezoluciju i svejedno nije islo.dali ima kakva druga alternativa ili da saljem postom u kuverti :)?
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

P5010010.JPG
P5010010.JPG (54.66 KiB) Viewed 3649 times
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Eto "...i corava koka nadje zrno"
Sad znam kako to ide sa slikama,ne moram postom da saljem.
Gruß
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kondenzator iscurio

Post by pedja089 »

Evo da i baba nauci voziti avion
http://img852.imageshack.us/i/unledvz.gif/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ides prvo na browse, odaberes slike, opetn, upload, sacekas, kopiras nam ovde na forum LINk gde pise, i po mogucnosti stavis u ovo [ url]ovde zalepis link link[/url], zagrade dobijes pritiskom na URL dugme.
Edit:
Bio si brzi, ali evo ovde mozes postavljati vece slike.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Kondenzator iscurio

Post by sindja1204 »

http://img26.imageshack.us/img26/5617/frako.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
FRAKO, jel' si Nick odabrao prema ovom elektrolitu :)
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Nije mi nista drugo palo na pamet,pa sam uzeo za Nick naziv kondenzatora kad sam vec postavljao pitanje za njega,pa tako...
Vec duzi niz godina sakupljam svakakve stampane ploce od svega i svacega,pa onda lemilicu u ruke (30W) i skidam elemente,da se nadje,uvijek neki djavo treba...
Shenda

Re: Kondenzator iscurio

Post by Shenda »

Hmmm...

Prema položaju uz hladnjake i izlazne tranzistore, to bi mogli biti izlazni kondi... U to vrijeme kvazikomplementarna topologija, jednostruko napajanje i izlazni kondi su bili normalna pojava...

A opet, mogu biti i u ispravljaču... pomogla bi slika kompletnog uređaja! :wink:

U pravilu, neispravne komponente mijenjaju se jednakim, naravno, ispravnim... Pa ipak, postoje i izuzeci. Jedan od takvih izuzetaka je i zamjena konda...
Poznato je da proizvođači uredno štede na kondima, a također je poznato i da audio uređaji sa "velikim" kondima bolje zvuče (nažalost i više koštaju)... :(

U svakom slučaju, ako su to izlazni kondi, onda ih slobodno možeš zamijeniti kondima koje si spomenuo u prvom postu, bez obzira na 100% veći kapacitet... provjeri ispravnost izlaznih tranzistora, da nisu oni uzrok curenja...

Ako su pak u ispravljaču, opet bi savjetovao veče kondenzatore, ali i zamjenu dioda u Gretz-u, sa jačim naravno... Po kapacitetu bi rekao da je u pitanju struja od oko 1A, tako da diode od 3A (5A - bolje) bi bile sasvim OK.

Ako želiš biti siguran da će sve uredno raditi, promijeni sve elektrolite u pojačalu, ali sa kondima odgovarajučih vrijednosti...
Frako
Posts: 17
Joined: 01-05-2011, 17:08
Location: BRD,Lohne (OL)

Re: Kondenzator iscurio

Post by Frako »

Ja rijesio stvar sa kondenzatorima,odnosno ne ja nego kolega sa posla.Stari kondenzatori su imali cetiri zalemljene nozice, a ovi novi imaju samo dve,pa reko, ajd Jörg pomagaj,taka i taka stvar,dobices litro i pol Juliske samo mi to sredi.
Eto,ja se snaso,muzika ko grom i Svaba zadovoljan.
Zahvaljujem se i svima Vama na trudu.
Pozdrav
Post Reply