zvucnici

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

zvucnici

Post by imki »

dakle imam zvucnike za kompjuter koji su na 220v i sad bi ih ja zelio skopcati na 12v i jedan prijatelj mi je rekao da samo presijecem zice koje idu iz transformatora(tri ih ima dvije crvene i jedna crna),rekao mi je da na na crvene skopcam +12v a na crnu skopcam -,eh sad ja da provjerim dali to moze tako,ja sam vidio kako je on to skopcao i radi perfektno.eh ovo mi pise na transformatoru:
I/P:220V AC 50HZ
O/P:12VX2 AC 1A. :)
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: zvucnici

Post by gurko »

Probas pa vidis ... :lol: :azdaja:
Trebalo bi to da radi. Prakticno, +12v kacis na dvije diode za ispravljanje (pretpostavka!!!) od kojih ide paraleleno na elektrolit. Mozda da prikacis na 220 i izmeris napon na tom elektrolitu poslije dioda. Trebalo bi da bude nesto vise od 12V. Ako je to to, onda mozes spojiti direktno +12 na to mjesto, a polaritet odredis po elektrolitu!
Nadam se da nisam puno zakomplikovao! U principu je jednostavno ... :shock:
Jah, ako se odlucis za ovu varijantu (da spojis +12V gdje je elektrolit), trafo, diode i elektrolit mozes skinuti ... ako ti je +12V dobro filtriran ... mogu zatrebati kasnije ... :wink:
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

eh evo isprabao sam da vidim jeli 12v,uzeo sam sijalicu koja radi na 12v i skopcao ju je na ove 2 od 3 zica koje izlaze iz trensformatara i sijalica radi isto ko kad je skopcam na ispravljac ili akumulator,ovo sam uradio zato sto nemam onaj uredjaj sto mjeri.dali to znaci da sad ja ove zvucnike mogu skopcati na 12v?
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: zvucnici

Post by gurko »

Ma u principu radice ako ih tu spojis. Samo sam ti pokusao objasniti da ima boljih mjesta gdje ces spojiti tih +12V.I pazi izmedju koje dvije! Jer ako spojis izmedju krajnjih namotaja onda ces sprziti diode. Cini mi se da si rekao da idu dvije crvene i jedna crna, eh na jednu crvenu stavi plus, a na crnu minus i probaj! Spoji na kratko, vidi da li se sta grije, ako je sve ok, nastavi dalje ...
Naravno, skini trafo da ti ne vuce struju bez veze!
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

nekontam sta se tu moze grijati kad vidim da poslije transformatora dobiva 12V i isto ce biti kad ja skinem transformator i skopcam na 12v. :?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: zvucnici

Post by ivan 2 »

Ma samo spoji odma poslje trafoa, na taj se način ne moraš brinuti hočes li polaritet dobro odredit, a na taj način možeš poslje spojiti na dinamo na bicikl i radit će.
Znaci mozes spojiti umjesto trafoa i trebalo bi niti sve u redu, samo trafo naravno odspoji!
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

ljudi pomagajte,skopcao sam odmah poslije trafoa i zuji i to jako,tamo pise 12v*2 1A
a moj ispravljac je 6A,moze li biti da je prejak napon?i sta jos moze biti osim toga?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: zvucnici

Post by ivan 2 »

Jesi li odspojio trafo, probaj nesto spojiti na zvučnike (mp3 player). Na koje si žice spojio ispravljač?
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

spojio sam mp5 player na zvucnike i kad ih prikljuciim na 220 deru,a kad sam probavao na 12v ovako sam uradio,odspojio transformator,na crvenu zicu spojio +,a na crnu spojio -,i kad ukljucim samo jako zuji woofer i nista ne svira,kontam da nisam pogresno spojio posto kad se na zvucnik dovede struja on zuji i ja sve pregledam,nisam pogrijesio lijepo sam spojio i nece ili je napon premal ili prevelik,ja mislim da je premal jer kada spojim i na 6v zuji isto tako da mislim da ono 12VX2 treba da znaci mozda 24v,sta vi mislite?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: zvucnici

Post by ivan 2 »

Možda ti je sada napon malen poslje dioda odnosno greca pa ukoliko ima jos stabilizator napona, napon ti je premalen jer znas da za stabilizator napona treba 3 volta veci napon. Pobaj napajati zvučnike sa malo većim naponom 15 volta pa vidi jel radi (nemoj pokušavati sa naponom većim od 15 volta).
Pozz
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

a otkud mi 15v,da skopcam u seriju 12v i dvije baterije od 1.5v,moyel tako?
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

i evo sad gledam ove kondenzatore i na njima pise 25v 3300 mikro farada(valjda je mikro ono u),dali to treba da znaci da zvucnici idu na 24v,ama da imam ovaj uredja sto mjeri triput bi dosad napravio,i da vas pitam jos ako zvucnici budu radili na 24 kako da poduplam napon od 12v ili ako budem trebao 15v,kako da ih dobijem?
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Za početak malo smiri, odmori... :roll:

Izgleda da tvoji "zvučnici" rade na simetričnom naponu, tj. da imaju +12V, 0 i - 12V... i ako je tako normalno je da neće da rade na samo +12V!

Za početak sve lijepo poveži kako je bilo prije tvoje "prepravke"! Provjeri da li još uvijek sve radi...

Ako da, onda uslikaj taj trafo i te tvoje kondenzatore... dakle ispravljač, pa okači slike... pa bumo vidli... :wink:

Ako ne radi, onda... kupi nove! :(
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

skopcao sam odmah poslije i isto radi kao i prije,ma trafo ko trafo,pise 12vx2 e sad vidise po mojim postovima da nisam nesto strucan po pitanju elektronike,pa te molim da mi objanis dobijanje -12v i svega gore sto si naveo ako nije problem
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Ne zanima mene kako trafo izgleda i šta piše na njemu! :roll:

Zanima me kako je, šta i gdje spojeno... samo tako ti možemo reći o čemu se radi i kako da spojiš...

Btw. -12V se jednostavno dobije... kao i +12 - samo kontra!

Evo ti jednostavan primjer... spoji dva akumulatora tako da od jednog + vežeš na - drugog, dakle u seriju...
Sada je - prvog na 12V nižem potencijalu od +- veze, a plus drugog na 12V višem... tj. - prvog akumulatora je na -12V u odnosu na +- vezu, a + drugog na +12V... A ee...
Isto se to vrlo lako dobije kod ispravljača... kao kod tebe na trafou piše 12V x 2, a onda diode i dva velika elektrolita i to je to...
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

evo ja sam to skicirao u paintu,nadam se da je od pomoci
http://img215.imageshack.us/i/shemaz.png/" onclick="window.open(this.href);return false;

ali ok to sa akumulatorima i ispravljacima ali u autu imam samo jedan akumulator,imali neki drugi nacin ya dobivanje -12v)?
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Skica ti je vrhunska! :roll: :lol: :lol:

Nisi se trebao truditi...

Kako ne možeš shvatiti da mene zanima slika, (fotografija) tog dijela pločice gdje je ispravljač... sa obje strane, gdje su vodovi i elementi... :roll:

Btw. zaboravi! A zaboravi i te zvučnike u autu... Naravno da postoji način da se od +12V dobije -12V, ali ako je ovo za tebe poduhvat... onda je izrada konvertera koji bi na izlazu davao oko 1,5A, pa... nemoguća misija... :cry:
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

jebemu fenjer sta se odmah ljutis,skopcacu nekako nije mi prvi put da se zajebavam sa necim sto neznam,samo te lijepo pitam,stavicu slike veceras dok napunim bateriju od fotoaparata.
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

evo slika
http://img861.imageshack.us/i/85195242.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img251.imageshack.us/i/72913945.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img812.imageshack.us/i/64466560.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img691.imageshack.us/i/61336223.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img855.imageshack.us/i/73824369.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img856.imageshack.us/i/75857240.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;

ova traka je tu samo zbog probe,posto cu opet rezdvajati zice!
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Ni uz najbolju volju nisam uspio otkriti koji su to izlazni IC-i! :shock: :(

TDA2030 (2040, 2050) ili LM1875...

Uglavnom... simetrično napajanje, i to +/- 16V (cca.)! Teško da bi to radilo u autu... mislim, išlo bi sa još jednim akumulatorom, i nešto manjom snagom...
Pretvarač 12V -> +/- 16V, za tebe definitivno nemoguća misija... :(

Možda bi mogao pokušati sa UPS-om... UPS na akumulator, a pojačalo (takvo kakvo je) na UPS... :roll:

Zapravo... koja je svrha toga uopće? Postoje pojačala koja idu u auto...
Post Reply