zvucnici

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: zvucnici

Post by bob4 »

imki
daj malo kontrole u tehničkom razgovoru :oops:
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

sta sam god pitao na ovom forumu bilo je nemoguce
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Posebno su mi dragi oni koji su jedini ispravni, a cijeli svijet oko njih kriv! :roll: :(

Forum definitivno nije kriv za tvoje ideje...

"Jebemu fenjer" (*), dao sam ti tri solucije... biraj! Nigdje nisam rekao da je nemoguće! :wink:

* - citat :lol: :lol:
Last edited by Shenda on 25-04-2011, 20:55, edited 1 time in total.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: zvucnici

Post by bob4 »

mislio sam na kulturu u jezičnom izgovoru...
a na "ovom" forumu moraš znati pitati,
i stalno učiti....
imki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 31
Joined: 28-01-2011, 13:39

Re: zvucnici

Post by imki »

Shenda wrote:Posebno su mi dragi oni koji su jedini ispravni, a cijeli svijet oko njih kriv! :roll: :(

Forum definitivno nije kriv za tvoje ideje...

"Jebemu fenjer" (*), dao sam ti tri solucije... biraj! Nigdje nisam rekao da je nemoguće! :wink:

* - citat :lol: :lol:
ma nekazem ja da sam ja jedini ispravan nego kad god nesto pitam a da nije strucan izgovor odmah nemoguce,boze moj nismo svi jednaki,sto se tice elektronike znam auto elektriku,alarmi,daljinska zakljucavanja,ozvucenje,i sva ostala dodatna oprema,motore sve u vezi motora(paljenje i tako to,cdi-jevi i to),ja se izvinjavam ako sam nesto lose rekao nekome od vas ali eto necu vise.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: zvucnici

Post by Feko »

@Imki, citajuci tvoje postove imam dojam da nisi shvatio sta je to "simetricno napajanje" tj da imas + (plus), - (minus) i masu. U prvim postovima ste otisli u krivom smjeru jer nitko nije prepoznao da je upitanju simetricno napajanje....dok se dakako nije pojavio Shenda. Jedino jednostavno rijesenje ti je da spojis 2 akumulatora u seriju, a njihov spoj (+ i -) ti je onda masa. Daklem u tom spoju imaš +12V, 0V-masa i - 12V, i te tri žice provuci do tih velikih kondenzatora i moralo bi raditi kako treba...i pazi gdje što spajaš. Ti kondenzatori su ti isto tako spojeni daklem u zajednickoj masi ti je od jednog kondenzatora + pol a od drugog - pol. Krajeve valjda znas prepoznati kojeg su polariteta.
imki wrote:...sto se tice elektronike znam auto elektriku,alarmi,daljinska zakljucavanja,ozvucenje,i sva ostala dodatna oprema,motore sve u vezi motora(paljenje i tako to,cdi-jevi i to),ja se izvinjavam ako sam nesto lose rekao nekome od vas ali eto necu vise.
Ovo ne kuzim :roll: ako ovo sve znas onda bi trebao znati rijesiti i ovaj tvoj problem! Ovo sto nabrajas je usko povezano sa elektronikom, uciti se ne moze toliko selektivno :azdaja:
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: zvucnici

Post by gurko »

Nisam bio par dana na forumu ... izgleda da se ovdje pravo zapetljalo ... :ohno:

@imki, ti kazes da si skinuo crvenu i crnu, jel' tako, ali koliko mogu vidjeti sa slika, crvena i crna ti idu prema 220v??? jel' tako? To ti je primar! Koliko vidim sa ovih slika dvije PLAVE i crna idu na ispravljac, odnosno u sklop!
Probaj odspojiti plave i crnu i na njihovo mjesto (plava +, crna -) prikaciti +12. Ako ni to ne fercera, onda je dualno napajanje kako ti shenda kaze. Mada bih ocekivao gretz sa svake strane, a ne po dvije diode ako je tako!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: zvucnici

Post by Feko »

idu 2 plave žice i crna do dioda. Rekao bih da su plave žice krajevi sekundara a crna njihova zajednička masa. A i 2 kondenzatora su nakon toga od 3300uF...sve mi ovo vuće na simetrično ili kako Gurko kaže dualno napajanje :roll:
Ajde lijepo instrument stavi za mjerenje izmjeničnog napona pa izmjeri i napiši napon sekundara između:
plave(prve) i crne žice = ?
plave (druge) i crne žice =?
plave (jedne) i plave (druge) žice =?
...pa ćemo dalje
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: zvucnici

Post by Feko »

imki wrote:....eh ovo mi pise na transformatoru:
I/P:220V AC 50HZ
O/P:12VX2 AC 1A. :)
Pa evo, prvo tvoj post...sve je jasno! U pitanju je simetrično iliti dualno napajanje!
Jedino to ima smisla jer je iza toga u pitanju graetz, a ne dvije diode koje sa oba sekundara prave +
...ovako je to vjerojatno spojeno :arrow: http://www.google.hr/imgres?imgurl=http ... x=87&ty=60" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: zvucnici

Post by gurko »

"dualno" zvuci nekako vise poeticno ... :D

Jep, vjerovatno je ovako spojeno, tako da +12V, GND varijanta ovde tesko da ce fercerati! ...
Jedan od aktivnih postova govori o pretvaranju pozitivnog u dualno ili ti simetricno napajanje, ali mislim da se ne isplati ici na tu varijantu!
Shenda

Re: zvucnici

Post by Shenda »

Ma ne da mu se ne isplati... :roll:

Ako tri žice nije u stanju povezat' kako treba, mo'š mislit' kako če napraviti SMPS sa 12V na +/- 15V, 3A koliko mu treba za pojačalo... Baš nešto kemijam na tu temu (neki drugi naponi), pa svako malo zapinjem... :(

Što kaže mr. Elliott "If you do not have (or at least have access to) an oscilloscope - don't even think about trying to make the supply..."
Post Reply