Digitalni prijemnik

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Digitalni prijemnik

Post by laki_bs »

Pozdrav svima.
Nisam dosad petljao nista sa digitalnim prijemnicima pa nisam upucen u to uopste. Ali dobio sam jedan pa sam htio da ga prikljucim. Naime, ja sam iz Bosne, ali sam blizu granice sa Hrvatskom tako da mogu hvatati signal digitalne televizije. Zlo je u tome sto sam ja taj svoj digitalni prijemnik dobio iz Slovenije (tamo je prije radio), a sad ne mogu da uhvatim nikakav signal za hrvatske programe. Zanima me da li problem u tome sto je taj prijemnik mozda bio namjenjen za slovensko trziste, pa je nekako kodiran (ili sta vec) ili bi bilo normalno da i ja mogu hvatati signal, bez obzira odakle je taj prijemnik? Ako nije nista od navedenog, znate li sta bi mogao da bude razlog zasto ne mogu da uhvatim nikakav signal (znam da je nase poducije pokriveno signalom jer komsije gledaju digitalnu tv).
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Digitalni prijemnik

Post by WhiteHead »

Nema razloga da ne hvataš, ako kod komšija ima. Najjednostavnije zamoli komšiju (ili komšinicu :roll: ) da proba na svojoj anteni. Koja je vrsta prijemnika, proizvođač, tip....?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
laki_bs
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 18-01-2010, 22:18

Re: Digitalni prijemnik

Post by laki_bs »

Hvala za savjet :D Danas sam malo cackao oko toga. Sve je uredu sto se prijemnika tice, samo nije mi bas antena najbolja, malo sam je okretao i hvata signal, samo je prilicno slab. Moracu da mijenjam antenu izgleda :)
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Digitalni prijemnik

Post by dino_kc »

Moraš stavit pojačalo i ispravljač,ja sam se jučer cijeli dan igrao sa svojim antenama,odmah da pitam, ispravljač je 24V a pojačalu treba 12V tako radi već 15-ak godina,to baš i nije dobro za pojačalo??
"cuksi" -> "dino_kc"
Post Reply