Regulacija jačine zvuka

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
hrvoje_vk
Posts: 17
Joined: 23-06-2010, 20:28

Regulacija jačine zvuka

Post by hrvoje_vk »

Je li moguće sastaviti sklop koji će regulirati (smanjivati) jačinu zvuka na izlazu pojačala samo na tom kanalu u koji je ukopčan taj sklop? Radi se o tome da 1 zvučnik (od 6) svira preglasno za prostor u kojemu se nalazi te ga je potrebno smanjiti, pojačalo nema poseban potenciometar za smanjivanje po kanalima.

Hvala unaprijed!
mitic
Posts: 2
Joined: 21-03-2011, 10:58

Re: Regulacija jačine zvuka

Post by mitic »

regulacija jednog od 6 kanala je jednostavna ako je analogna izvedba, komplikovanije je ako je digitalna regulacija. Ako je analogna tada u liniju prije odvijnog naponskog kondezatora presjeci vod i redno spoji trimer ili potenciometar od 5k do 10k i njegovom promjenim vrjednosti mjenja se izlazna snaga tog izlaza, a ostali izlazi imaju istu snagu. ako je izlazni stepen mono ili stereo tada moraš isto uraditi sa linijom za zvučnik samo tada treba snažan žičani potenciometar (zavisi od snage zvučnika). ako treba nešto da objasnim ponovo pitaj.
ZORAN
Shenda

Re: Regulacija jačine zvuka

Post by Shenda »

hrvoje_vk wrote:... svira preglasno za prostor u kojemu se nalazi te ga je potrebno smanjiti...
Smanjivanje zvučnika tehnički je vrlo zahtjevan zadatak, gotovo nemoguć! :roll:

Priključi manji zvučnik, ako je ovaj baš prevelik... :wink: :lol:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Regulacija jačine zvuka

Post by nano »

postoje veliki zicani potenciometri koji se spajaju na uzlaz pojacala
i kojim mozes regulirati jacinu na zvucniku...
ja sam ih kupovao u Conrad-u... imas i mono i stereo verziju
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply